چرا پشه ها شما را نیش می زنند؟

خاراندن دست به خاطر نیش پشه

چرا پشه ها بعضی را بیشتر نیش می زنند؟

حتما شنیده اید که می گویند بعضی ها چون خونشان شیرین تر است پشه ها به آنها علاقه بیشتری دارند اما در واقعیت هیچ خونی شیرین نیست. پس علت واقعی چیست؟

1- گرما

پشه ها هم به پستانداران و هم به انسان ها حمله می کنند و آن چیزی که بین پستانداران و انسان ها مشترک است گرمای بدنشان است. حتما دیده اید که هرجا گرمتر است حشرات بیشتر به آن سمت کشیده می شوند. لامپ ها، لپ تاپ و … وسایل گرمی هستند که پشه ها به سمت آنها کشیده می شوند.

2- دی اکسید کربن

اما این موجودات از کجا فرق یک دستگاه غیر جاندار و یک جاندار را تشخیص می دهند؟ انتشار گار دی اکسید کربن تفاوت مهم این دو است. دی اکسید کربنی که موجودات زنده در هوا پخش می کنند پشه ها را به سمت آن ها می کشاند و احتمالا زنان باردار، افراد قد بلند و کسانی که چاق هستند بیشتر از دست پشه رنج می کشند چون دی اکسید کربن بیشتری هم تولید می کنند.

Mosquito bite

3- بوی بدن

عامل بعدی بوی بدن است. باکتری های روی پوست و عرق بدن دلیل انتشار این بو هستند. این بو باعث می شود پشه ها روی بدن شما بنشینند و خونتان را بمکند.

4- ضخامت پوست

پشه ها برای مکیدن خون شما احتیاج به بخشی از بدنتان دارند که نازک تر است تا بتوانند به راحتی به خون برسند. اگر کسی پوست ضخیم تری داشته باشد کمتر در معرض نیش آنها قرار می گیرد.
5- پشه های ماده معمولا به دنبال مکیدن خون هستند زیرا آن ها می خواهند با تامین آمینواسیدهای لازم از خون به تخم گذاری بپردازند. پس اگر غلظت آمینواسیدها در بدن شما زیادتر باشد احتمال گزیده شدن تان بیشتر است.

کلیپ( 17 ترفندجدید و کاربردی مخصوص بانوان خانه دار)

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تولید انرژی پاک از بادبان های رنگارنگ

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *