, ,
,

پرسش

من از دست دوستم خیلی عصبی هستم. امروز حرف هایی زده که منو خیلی ناراحت کرده و میخوام به هر قیمتی ازش انتقام بگیرم ولی راستش با نوه عموشم قهرم. یه راه واسه آشتی با اونم میخواستم.

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

قطعا انتظار نداری که از طریق گفتگو با یک مشاور این نتیجه را دریافت کنی که انتقام گرفتن را تایید کند و یا راهی بر ای این منظور معرفی کند. بدیهی است که موقع عصبانی بودن انجام هیچ کاری پسندیده و مناسب نیست و می تواند پشیمانی به بار آورد. بنابراین اول از همه تلاش کن تا با کمی فاصله گرفتن از دوستت آرامش پیدا کنی. بعد از آرامش هم به این فکر باش که چطور او را از رفتار و یا چیزی که موجب ناراحتی و خشم تو شده است آگاه کنی و راهی را پیدا کنی که این شرایط دیگر تکرار نشود. ممکن است او خودش هم بتواند با تو همفکری کند و پیشنهادهایی داشته باشد که به بهبود روابط شما کمک کند.

در مورد سوال دوم هم آشتی کردن ساده ترین و راحت ترین و در عین حال شیرین ترین کاری است که می توانیم انجام دهیم. به هیچ بهانه ای هم نیاز ندارد. هر چند که در مورد این قهر و آشتی ها و شرایطی که موجب آن شده است توضیحی ندادی اما میتوانی این راه کلی را دنبال کنی که برای آشتی تنها کافی است با رسیدن به او سلام کنی، لبخند بزنی و یا طوری رفتار کنی که گویا همه گذشته در گذشته مانده است و حالا تصمیم نداری به آنها فکر کنی و می خواهی رابطه تازه ای داشته باشی. البته ممکن است این قهر و جدایی به رفتاری از تو و یا او مربوط باشد که احتمالا لازم باشد در مورد آن رفتار توضیحی داده شده و یا عذرخواهی انجام شود.

موفق باشی

کاربران عزیز 

شما می توانید سؤال خود را در کادر پایین صفحه تایپ نموده و یا از طریق ایمیل [email protected] ارسال بفرمایید.

14 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. امیر 2 روز قبل

  باسلام من یه پسر۱۷ ساله ام حدود یک ساله با بهترین دوستم قهر کردم که مقصر من بودم
  خیلییی شددییید بهش وابسته بودم و هستم
  خیلییی افسرده شدم درسام افت کرده
  حوصله هیچیو هیچکسو ندارم حتی چند بار میخاستم خودکشی کنم
  تموم مشکلاتم با اومدن اون درست میشه
  توروخدا یه راه حلی بهم بدین

 2. سروه 1 ماه قبل

  سلام من مدتی که بادوستم به خاطریه مسئله کوچیک رابطمون دچارمشکل شده قهرنیستیم ولی باهام سرسنگینه هرکاری می کنم مثل قبل نمیشه راهنماییم کنیدچکارکنم

 3. تورک اوغلو 4 ماه قبل

  سلام من با دوستم یک سال و نیم قهر بودم . وامروز دوستانم من را با او اشتی دادن.
  می خوام بدونم چه جوری سر صحبت و باهاش باز کنم
  ممنون

 4. نوجوان‌ها 1 سال قبل

  کاربر عزیز “Ehsan y”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  راه های زیادی برای این منطور است. اول اینکه کمی صبر کن شاید او به زمان بیشتری احتیاج دارد که در مورد این اتفاق فکر کند‌. هم چنین تلاش کن برایش نامه ای بنویسی یا شفاهی صحبت کنی و قصدت را بگویی و شرح دهی که میخواهی مثل گذشته باشید و اگر او حرفی برای گفتن دارد آماده شنیدن هستی
  البته به او پیشنهاد بده که گاهی لازم است اتفاقات گذشته را در دوستی بدون حل شدن رها کنیم و به راهمان ادامه بدهیم و با این حساب ما هم میتوانیم به گذشته کاری نداشته باشیم.
  زیاد اصرار نکن چون این کار باعث میشود بیشتر از تو دور شود و نتواند تصمیم درستی بگیرد اما پیشقدم بشو و خواست و احساست را به روشنی و بی پرده بگو.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 5. نوجوان‌ها 1 سال قبل

  کاربر عزیز “ابوالفضل”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  همین که میدانی مقصر هستی خودش یک قدم به جلو است چون میدانی که باید عذرخواهی کنی و به او بگویی که از این بابت پشیمان هستی.
  اگر او به تو نگاه هم نمیکند پس بهتر است حرفهایت را بنویسی و از طریق یک دوست دیگر به دستش برسانی.
  در متن بنویس که از اتفاق پیش آمده متاسفی و میخواهی با ارتباط بیشتر با او گذشته را جبران کنی و این اشتباه را تکرار نخواهی کرد.
  و بنویس که منتطر پاسخ از او هستی و اگر پاسخش طولانی شد حتما دوباره اقدام کن.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 6. Ehsan y 1 سال قبل

  با سلام و وقت بخیر.
  من با دوست صمیمی چند روزیه سر یه بحثی که او مقصر بود بحثم شد و حالا پشیمونم و میخوام روابطمان دوباره مانند گذشته شود ولی او هیچ واکنشی نشون نمیده و با سردی جوابم رو میده حالا میخوام بدونم زمان، روابطمون رو درست میکنه یا نه ‌.اصلا راه دیگه ای هست یا اینکه من باید این دوست صمیمی رو برای همیشه فراموش کنم؟ ممنون.

 7. ابوالفضل 1 سال قبل

  سلام من یک دوستی داشتم که سر یه موضوع کوچک که مقسر من بودم بدون دعوا باهم دیگه حرف نمیزنیم الان من دوباره میخواهم اشتی کنم ولی نمیدانم چطور او حتی منو نگاه هم نمیکند

 8. نوجوان‌ها 2 سال قبل

  کاربر عزیز ؛دختر جنوب؛
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  باید باور کنی که هر اندازه بیشتر اصرار کنی بیشتر باعث میشوی او نتواند در آرامش به نداشتن ارتباط با تو فکر کند و نتواند تصمیم درستی بگیرد. برای اینکه خطا نکنی گامهای زیر را دنبال کن.
  اول اینکه همیشه درصدی از احتمال را بده که شاید تو هم سهمی در این اختلاف داری و ممکن است او دلگیری هایی از تو داشته باشد.
  دوم اینکه اگر به تازگی به او پیام دادی کمی صبر کن و بعد از مدتی به او پیام بده یا تماس بگیر و حتما بگو اگر تو کار اشتباهی انجام دادی متاسفی.
  سوم اینکه به او فرصت بده کمتر پیام بده اما به او بگو که میخواهی از این طریق به احساس او احترام بگذاری و در عین حال دوستش داری.
  در آخر اینکه با هماهنگی خانواده اگر ممکن بود با هم بیرون برید یا به منزل هم برید که همین کار تجربه جدید و در عین حال صمیمیت آوری ایجاد میکنه.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 9. نوجوان‌ها 2 سال قبل

  کاربر عزیز ؛فهیمه؛
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  از این اتفاقات در هر دوستی پیش میاد
  و ممکنه او هم روزی باعث ناراحتی تو بشه.
  بهتر اینه که اولا از او عذرخواهی کنی و بگی که در مورد رفتارت متاسفی.
  بعد هم به او بگویی که منتظر میمونی تا تو را ببخشد و به دوستی تون ادامه بدید.
  البته اگر کاری که کردی نیازمند جبران هست که باید جبران این اشتباه را هم در برنامه ات داشته باشی و به او بگویی که قصد جبران داری.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 10. نوجوان‌ها 2 سال قبل

  کاربر عزیز ؛زهرا؛
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  اینکه او از داشتن ارتباط دوستی با تو حس خوبی ندارد ممکن است به این خاطر باشه که تو از او کوچک تر هستی. معمولا در این دوره سنی افراد تمایلی ندارند با کوچکتر از خود دوست باشند و همسالان را ترجیح میدهند. البته ممکن است دلیل دیگری هم برای خودش داشته باشد.
  اما توصیه به تو اینه که اجازه بده این علاقمندی در این حد باقی بمونه که فردی مورد علاقه ات است و دنبال ایجاد دوستی نباش. همانطور که برای او داشتن دوستی با همسالان مناسب تره برای تو هم این طوره.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 11. دختر جنوب 2 سال قبل

  ممنون از راهنماييتون اما اون خعلي ديگه داره رو اعصابم راه ميره مايه گروه سه نفره ايم كه هر سه تامون مثه خاهريم الان ميخام بدونم جاي من اون بود اينكارو ميكرد يا چون رابطه اون دو تا يكم بهتر بود

 12. دختر جنوب 2 سال قبل

  با سلام من يه دختر كلاس هشتمي هستم كه با بهترين دوستم كه پنج سال با هم بوديم باهام قهر كرده مقصر ماجرا اون بوده ولي باز اون باهام قهر كرده يه ماهه جواب پيامام نميده و من خعلي ناراحتم لطفا يه كاري بهم بگيد كه باهام اشتي كنه

 13. فهیمه 2 سال قبل

  من یه دوست دارم کللاس نهمه دیروز بدجور از دستم ناراحت شده میخوام باهاش اشتی کنم ولی اصلا اون بهم محل نمیذاره کمک کنید من خیلی دوسش دارم ولی اون برعکس فکر میکنه

 14. زهرا 2 سال قبل

  سلام من هفتمم یک دهمیه تو مدرسمونه خیلی دوسش دارم ولی اون از من بدش میاد چکار کنم بیشتر باهاش باشم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید