, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

تبدیل شدن به یک آدم جدید بسیار چالش برانگیز است اما اگر احساس می کنید که در حال حاضر از همه توانمندی های خود در زندگی استفاده نمی کنید و زندگی تان در مسیر درست خود قرار ندارد، ایجاد یک سری تغییرات اساسی به شما کمک خواهد کرد.
ایجاد تغییرات اساسی شخصیتی، نیاز به آن دارد که درباره آرزوها و اهدافتان و همچنین نقاط ضعف خود کاملا با خودتان صادق باشید. برای رسیدن به این اهداف و آرزوها باید برای خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعریف کنید و افرادی را به عنوان الگو در این مسیر انتخاب کنید که راهنمای شما باشند. همچنین باید به صورت دوره ای خود را ارزیابی کنید و مراقب باشید که از مسیر اصلی خود خارج نشوید.

بخش یک از چهار: درک تغییر

۱- به این فکر کنید که آیا این تغییر همان تغییری است که به دنبال آن بودید

تغییر شخصیت.سایت نوجوان ها (1)

به سادگی از خود بپرسید آیا واقعا من مایلم این تغییر را در خودم ایجاد کنم؟

برای ایجاد تغییرات بزرگ باید از لزوم اجرای آن مطمئن بود. لذا پیش از هر چیز درباره همه ابعاد زندگی خود بیندیشید و ببینید آیا واقعا مایلید در آن ها تغییری ایجاد کنید.

– هدف زندگی خود را مشخص کنید.
– بپذیرید که برخی رفتارها و کردارهای شما نیازمند تغییر هستند.
– در مورد رسیدن به مقاصد و اهداف خود واقع گرا باشید.
– اگر حقیقتا به قدرت ایجاد این تغییرات باور نداشته باشید، محکوم به شکست خواهید بود.

۲- با خود بیندیشید که آیا این تغییر قابل اجرا است؟

تغییر شخصیت.سایت نوجوان ها (2)

حالا که مطمئن شده اید مایل به اجرای این تغییر هستید، باید از امکان اجرای آن هم مطمئن شوید. بنشینید و با خود فکر کنید که آیا همه آنچه که برای ایجاد این تغییر لازم است را در اختیار دارید.

– برای ایجاد یک تغییر بزرگ شما به نیرو، زمان، حمایت و برخی ابزارها نیاز دارید.

۳- درباره خودتان صادق باشید

تغییر شخصیت.سایت نوجوان ها (3)

اگر صرفا فکر کنید درباره خودتان و شخصیتتان با خود صادقید اما در حقیقت، در ذهن خود چیزی متفاوت از خود حقیقی تان را ترسیم کرده باشید، قادر نخواهید بود آنچه را که در طول مسیر با آن مواجه خواهید شد، پیش بینی کنید.
– از دوستان و هم نشینان خود بپرسید که درباره شما چگونه فکر می کنند. اگر گفته های آن ها با پیش فرض ذهنی شما از خودتان هماهنگی ندارد، شما تا به امروز با خودتان صادق نبوده اید.
– به تصمیماتی که در طول روز می گیرید توجه کنید و به علت گرفتن هر یک از این تصمیمات بیندیشید. با این کار خواهید فهمید که دلایل اخذ هر یک از این تصمیمات همان چیزهایی هستند که شخصیت امروز شما را ایجاد کرده اند. برای تغییر خودتان باید تصمیمات بعدی خود را بر پایه دلایل و علت های جدید بگیرید.
– یک مثال واضح از گرفتن تصمیم بر پایه نوع شخصیت، وقتی است که شما فرضا ترجیح می دهید که به جای حضور در یک دورهمی دوستانه در خانه بمانید. این کار دقیقا نشان می دهد که شما شخصیتی منزوی دارید.

۴- هدف خود را در جایی یادداشت کنید

تغییر شخصیت.سایت نوجوان ها (4)

یک هدف نهایی از اعمال این تغییر در نظر بگیرید. این هدف باید قابل اندازه گیری و قابل ارزیابی باشد و می تواند یک هدف بزرگ باشد و یا از چند بخش تشکیل شده باشد. این هدف را یادداشت کنید و آن را در جایی قرار دهید که بتوانید هر روز آن را ببینید. این کار موجب تقویت انگیزه شما در طول مسیر خواهد شد.

بخش دو از چهار: پیدا کردن الگو

۱- از بهترین ها بیاموزید

تغییر شخصیت.سایت نوجوان ها (5)

یک الگو می تواند هر کسی باشد. جوان تر، مسن تر، دوست، آشنا، غریبه یا یک آدم مشهور.
بگردید و کسی را پیدا کنید که کاملا به شخصیت ایده آل شما شباهت دارد. گاهی ممکن است نحوه صحبت کردن یک شخص و روش زندگی فردی دیگر، هر دو برای شما ایده آل باشد. در این حالت می توانید ویژگی های ایده آل هر یک از این افراد را به عنوان الگو برای خود انتخاب کنید. 

– اگر با شخصی که به عنوان الگو برای خود انتخاب کردید، در ارتباط هستید، با او یک قرار بگذارید و در زمینه موردنظر از او نظر خواهی کنید و اگر این فرد از آشنایان و دوستان شما نیست، درباره او تحقیق کنید و تا آنجا که می توانید درباره او اطلاعات به دست بیاورید، سپس بیندیشید که چگونه می توانید ویژگی های ایده آل این شخصیت را در خود ایجاد کنید.

۲- با افراد مناسب ارتباط برقرار کنید

تغییر شخصیت.سایت نوجوان ها (6)

حتی مهم تر از پیدا کردن الگو داشتن ارتباط با افراد مناسب است. وقتی کسی که مقابل شما می نشیند، شما بیش از هر حالت دیگری این توانایی را دارید که مشابه او رفتار کنید. افرادی را پیدا کنید که اهداف مشابه شما دارند  و یا به این اهداف دست پیدا کرده اند و سعی کنید زمان بیشتری را با آن ها بگذرانید.

– مثلا اگر مایلید اجتماعی تر شوید، با افراد اجتماعی ارتباط برقرار کنید و اگر می خواهید در کارهای اقتصادی موفق تر باشید، با افرادی وقت بگذرانید که از لحاظ اقتصادی موفق هستند.

ادامه دارد…

ترجمه شده از سایت wikihow.com

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید