چطور پسر خود را کتابخوان کنید؟

کتاب خوانی

پسران اصولاً نسبت به دختران اشتیاق کم‌تری به کتاب خواندن نشان می‌دهند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد اگر الگوهای مذکر پسران در زندگی اهل کتاب خواندن باشند آنان علاقه بیشتری به کتاب خواندن نشان می‌دهند.

 به نقل از گاردین، تحقیقات جدید نظر معلمین و والدین را تأیید و اعلام کرد پسرها به طور کل و نسبت به دختران اشتیاق کمی به کتابخوانی دارند. «سو پالمر»، نویسنده در کتابی تحت عنوان «پسران قرن بیست و یکم» این موضوع را به رشد مغز ربط می‌دهد. تستوسترون رشد نیم‌کره راست مغز را سرعت می‌بخشد و پسران را به حرکت، فضا، و کلی‌نگری علاقه‌مند می‌کند.

«کیث تاپینگ»، استاد دانشگاه «داندی» دو تحقیق جدید انجام داده است که نظریه خانم «پالمر» را تأیید می‌کند. پسران به دلیل علاقه زیاد به اعمال حرکتی ترجیح می‌دهند فوتبال بازی کنند یا با دوستان خود به فعالیت‌های دیگری مشغول شوند.

اما چطور می‌توان پسران را به کتابخوانی علاقه‌مند کرد. برای شروع بهتر است قدرت الگوهای مذکر را جدی بگیرید. پسران باید شاهد کتاب خواندن با لذت الگوهای مذکر خود باشند. در غیر این صورت این برداشت را می‌کنند که کتابخوانی عملی دخترانه است و اگر چنین کاری کنند دیگران آنان را مورد قضاوت‌های جنسیتی قرار می‌دهند. بنابراین پدران نقش مهمی در کتابخوانی پسران خود را دارند.

بهتر است مدارس ابتدایی که اصولاٌ محیطی پر از جنس مؤنث است نویسندگان مرد را به مدرسه دعوت کنند. افرادی که برای معرفی کتاب به دانش‌آموزان داوطلب می‌شوند. مانند فوتبالیستی که علاقه زیادی به کتابخوانی دارد. پسران با مشاهده فوتبالیستی معروف که کتابخوانی را دوست دارد به این نتیجه می‌رسند که برای رسیدن به جایگاه وی بهتر است عادات او را تقلید کنند.

برای برقراری ارتباط با دانش‌آموزان پسر باید علایق آن ها را کشف نمود و علاقه زیادی به فعالیت‌های موردعلاقه آنان نشان داد. مثلا به کودکی که علاقه زیادی به دوچرخه‌سواری دارد باید کتاب «بر روی دوچرخه» نوشته «کریس هوی» را معرفی کرد. با این کار علاوه بر دوچرخه‌سواری می‌توان فرد را به کتابخوانی نیز علاقه‌مند کرد.

روش‌های زیادی را باید برای علاقه‌مند کردن کودکان به کتابخوانی انجام داد. نیم ساعت سکوت و کتابخوانی گروهی با هم در منزل کمک زیادی به این موضوع می‌کند. وقتی پدر و مادر خانواده در سکوت مشغول کتاب خواندن است پسر خانواده شاهد این صحنه خواهد بود. کودکان مایل هستند با والدین خود بازی کنند و با مشاهده این صحنه این سؤال برایشان پیش می‌آید که چه چیزی والدینش را بسیار جذب کرده است و با دیدن این صحنه دوست دارند خود را شبیه بزرگ‌ترها کنند.

بعضی از پسرها برای شروع کتاب‌های ساده‌ای را انتخاب می‌کنند. نگران نباشید! شما به عنوان یک بزرگ‌تر این عادت را در کودک خود ایجاد کنید. انتخاب‌های او را مورد قضاوت قرار ندهید و با او برخورد خوبی داشته باشید. همه ما در دوره‌های مختلف زندگی خود به کتاب‌ها و موضوعات مختلفی علاقه‌مند بوده‌ایم. با بلوغ فردی انتخاب‌هایمان نیز رشد خواهند کرد و هر فرد در میانه راه مسیر درست را می‌یابد. پسران نیز از این موضوع مستثنی نیستند.

در نظر گرفتن روش‌های بالا و همچنین درخواست از اعضای مرد خانواده برای انجام کتابخوانی و تشویق بچه‌ها به آن روش مناسبی برای علاقه‌مند کردن پسران به کتاب خواهد بود. دستور‌العمل‌های مختلفی را انجام دهید و از یاد نبرید کتاب خواندن روش مستقیمی برای رسیدن کودکان به زندگی بهتر است.

ایبنا

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
بهترین محل قرار گیری برای مودم بی سیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *