چه طور به کودکان یاد بدهیم پس انداز کنند؟ (۴)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمین الهیاریان

مدیریت پول توجیبی

پس انداز کردن.سایت نوجوان ها (1)مواجهه اولیه اکثر ما با پول، همان پول توجیبی بود که پدر و مادرمان در کودکی در اختیار ما می‌گذاشتند. این که تا چه حد می‌توانستیم این پول را پس انداز و از آن استفاده کنیم بستگی به وضعیت اقتصادی خانواده مان و یا توصیه و نصیحت آن‌ها دارد. ولی اکنون که نوجوان هستیم می‌توانیم این مهارت ها را بیاموزیم و تمرین کنیم زیرا مدیریت مالی یکی از مهم ترین مهارت هاییست که یک انسان بالغ باید آن را کسب کند.

شکل دریافت پول توجیبی برای هر شخص و هر خانواده ای متفاوت است. حتی ممکن است پولی که شما از پدر یا مادرتان می‌گیرید مقدار مشخصی نداشته باشد. ممکن است به صورت روزانه یا هفتگی و حتی ماهیانه آن را دریافت کنید.

در گام اول از پدر و مادر خود بخواهید که در راه کسب این مهارت شما را همراهی کنند. اگر پول توجیبی شما نامنظم پرداخت می‌شود و مقدار مشخصی ندارد از آن‌ها بخواهید که در روزهای مشخص و مقدار ثابتی به شما پول بدهند زیرا گام اول برای مدیریت مالی این است که بدانید چه مقدار بودجه دارید و بازه زمانی آن چگونه است.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که پول توجیبی خود را روزانه دریافت می‌کنید از والدین خود بخواهید که آن را در یک بازه زمانی طولانی تر مثلا هفتگی به شما پرداخت کنند. 

پس از اینکه مقدار بودجه و بازه زمانی آن مشخص شد، گام بعدی این است که مخارج خود را براساس الویت لیست کنید. برای این کار باید بدانید که والدین شما این مقدار از پول را برای کدام یک از نیاز های شما پرداخت می‌کنند. پس از آن شما متوجه خواهید شد که چه مواردی را باید در لیست خود جای بدهید. 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
حق و حقوق به زبان نوجوانانه؛ تغییر کردن را آگاهانه بپذیریم

نوبت به الویت بندی میرسد. اگر لیست خود را روی کاغذ می آورید سعی کنید از چند رنگ خودکار استفاده کنید. اول مخارجی را بنویسید که اگر برای آن‌ها پولی نداشته باشید به دردسر خواهید افتاد. مثل هزینه رفت و آمد یا خوراکی و یا وعده های غذایی که بیرون از خانه هستید.

شما باید مقدار تقریبی از میزان هزینه های ضروری خود داشته باشید. مثلا اگر قرار است برای یک هفته پول توجبیی دریافت کنید، همه هزینه های ضروری خود در یک هفته را حساب کنید و آن مقدار را کنار بگذارید. می‌توانید این مخارج را با رنگ قرمز در جدول خود مشخص کنید.

سپس به سراغ مخارجی بروید که انجام ندادن آن‌ها شما را به دردسر نمی اندازد و ضروری نیست و صرفا لازم می‌دانید که بودجه ای به آن‌ها اختصاص دهید مثل خرید کتاب. می‌توانید این مخارج را با رنگ زرد در جدول خود وارد کنید.

بعد از آن سراغ مواردی بروید که در حال حاضر پول کافی برای خریدن آن‌ها را ندارید و می‌خواهید برای آن‌ها پس انداز کنید. می‌توانید جعبه هایی طراحی کنید و روی آن‌ها بنویسید که چه می‌خواهید بخرید و کم کم داخل آن‌ها پول بریزید.

ممکن است در ابتدای راه موفق نباشید و پول خود را زودتر از موعد تمام کنید زیرا بسیاری از اتفاقات پیش بینی ناپذیرند. اگر در جعبه پس انداز خود پولی ذخیره کرده باشید، می‌توانید از آن برای مواقع ضروری استفاده کنید. کم کم می آموزید که برای اتفاقات پیش بینی ناپذیر هم برنامه ای داشته باشد. 

بعد از اینکه در بازه یک هفته ای خود را آزمایش کردید می‌توانید این زمان را طولانی تر کنید تا به یک ماه برسید. 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
جراحان جهادی

می‌توانید از پدر و مادرتان بخواهید که برای شما حساب بانکی افتتاح کنند و پول توجیبی شما را به این شکل پرداخت کنند. بعد از فعال کردن پیامک بانکی شما قادر خواهید بود موجودی حساب خود را دائما چک کنید و مدیریت بهتری بر روی آن داشته باشید.

 

امتیاز به این نوشته

چه طور به کودکان یاد بدهیم پس انداز کنند؟ (۳)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمین الهیاریان:

اگر می خواهید کار‌آفرین باشید… 

پس انداز کردن.سایت نوجوان ها (1)شما جزو کدام دسته از آدم ها هستید؟ آنهایی که دوست دارند سر ساعت مشخص به سرکار بروند و برگردند یا آنهایی که دلشان می خواهد برای خودشان کار کنند و در اختیار خودشان باشند؟

اگر جزو دسته دوم هستید پس روحیه کارآفرینی دارید اما باید بدانید فضای کارآفرینی فضای ریسکی است و مثل زندگی کارمندی حقوق و مزایای ثابتی ندارد. فرد کارآفرین باید همه وقت و انرژی خود را صرف کار کند و مسئولیت شکست و پیروزی آن کار را شخصاً به عهده بگیرد، ولی در عوض فضای کارآفرینی فضای کار کردن برای خود و ایجاد فضای شغلی برای دیگران و تحقق بخشیدن به ایده ها و رویاهای خودتان است.

تعریف های متعددی از کارآفرین وجود دارد اما کارآفرینی به زبان ساده به این معناست که فردی که دارای ایده و فکر جدیدی است از طریق ایجاد یک کسب و کار که ممکن است خانگی، اینترنتی یا تأسیس یک شرکت کوچک متوسط یا بزرگ باشد، با بسیج منابع، درک فرصت ها و تهیه یک طرح کسب و کار، محصول یا خدمت جدیدی به بازار ارائه می دهد.

اگر می خواهید کارآفرین موفقی باشید باید ذهن خلاق و نوآوری داشته باشید و دائم در جست و جوی ارتقای شرایط فعلی باشید، با ساز و کار راه اندازی یک کسب و کار آشنایی داشته باشید و یا از طریق تحقیق و جست و جو اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

انتخاب هر یک از این فضاهای شغلی، یعنی فضای کارمندی و فضای کارآفرینی، به خود شما و روحیاتتان بستگی دارد و نمی توان فردی را مجبور به پذیرش آن کرد.

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ویدئوی تامل برانگیز "یه دونه برنج"

چه طور به کودکان یاد بدهیم پس انداز کنند؟ (۲)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمین الهیاریان:

پس انداز کردن.سایت نوجوان ها (1)لحظه ای که دستتان را توی جیب تان می کنید و می بینید هیچ پولی نیست یا لحظه ای که کیف پولتان را باز می کنید و می بینید نهایت دو تا هزار تومانی در آن است چه حالی می شوید؟ همه ما برای یک بار هم که شده چنین لحظه ای را تجربه کرده ایم اما برای تکرار نشدن این موقعیت چه کاری کرده ایم؟ راه حلش این است که هزینه هایمان را مدیریت کنیم و همیشه پس انداز داشته باشیم.
مدیریت پول و حقوق ماهیانه و برنامه ریزی برای خرج کردن می تواند تا حد بسیاری هزینه ها را کنترل کند. این برنامه ریزی شامل الویت بندی نیازهای اساسی زندگی است. با اندکی دقت و توجه مشخص می شود کدام یک از نیازهای ما در الویت است. در مرحله بعد باید با واقع بینی پیش برویم و به خودمان قول بدهیم سر برنامه مان می مانیم. ماندن سر برنامه و اولویت هایی که مشخص کرده ایم به اندازه برنامه ریزی کردن اهمیت دارد.
یادمان باشد انتخاب های مالی همیشه نامحدود ولی بودجه و منابع مالی ما محدود هستند. ما می توانیم همه نقدینگی ماهیانه خود را در عرض یک روز خرج کنیم و این کار به هیچ وجه و برای هیچکس سخت و مشکل نیست. مهارت در این است که بدانیم برای هر نیازی چه مقدار از پول خود را هزینه کنیم و برای اتفاقات پیش بینی نشده همیشه پس انداز داشته باشیم.

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ویدئوی تامل برانگیز "یه دونه برنج"

چه طور به کودکان یاد بدهیم پس انداز کنند؟ (۱)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمین الهیاریان:

پس انداز کردن.سایت نوجوان ها (1)در این اوضاع اقتصادی هرکس باید برای خودش پس انداز داشته باشد. حالا ما نوجوان ها که خودمان متوجه این موضوع هستیم و می دانیم باید پول هایمان را با حساب و کتاب خرج کنیم، اما اگر برادر یا خواهر کوچکی در خانه داریم که وضعیت اقتصادی را نمی داند چه کار کنیم؟
کودکان درک درستی از آینده ندارند یعنی وقتی به آنها می گویید فردا به پارک می رویم ممکن است زیر گریه بزنند چون همه حواس شان متوجه زمان حال است. پس باید لذتی را در زمان حال برای آنها جایگزین کنید. خب حالا چطور می شود به یک کودک چهار پنج ساله گفت که الان با پولت بستنی نخر و آن را پس انداز کن تا فردا بتوانی با پول بیشتری که داری چیز بهتری بخری؟
در ابتدا باید برای کودکان توضیح بدهیم که پول چیست و چگونه به دست می آید. اغلب کودکان فکر می کنند پول رایگان در دسترس است و اصلا نمی دانند که پول در یک نظام عرضه خدمات و تقاضا به دست می آید.
بهترین راه برای نهادینه کردن این مسئله این است که بازی ای با کودکان ترتیب بدهید. به این صورت که آنها را صاحب شغلی کنید و بعد به آنها پولی تحت عنوان حقوق پرداخت کنید. اغلب خانواده ها فکر می کنند که اگر برای فعالیتی که فرزندشان انجام می دهد به او پول بدهند او را فردی متوقع بار می آورند ولی این بازی اگر در چارچوب فعالیت خاصی مثل جمع کردن لباس ها، همکاری در شستن ظرف ها  یا جارو کردن خانه یا شستن ماشین باشد نتیجه مطلوبی در پی خواهد داشت. بهتر است که این فعالیت ها سودی را برای همه افراد خانواده در پی داشته باشد نه فقط خود کودک. مثلا وظایفی مثل مرتب کردن لباس های خود کودک یا جمع کردن اسباب بازی هایش نمی تواند برای این تمرین، فعالیتی مناسب باشد.
بازی دیگری که می تواند مناسب باشد ترتیب یک فروشگاه خیالی با وسایل خود کودک است. به این شکل که روی چند وسیله قیمتی بچسبانید و بعد آن اقلام را از کودک بخرید. با این روش ها کودک با مفهوم پول به خوبی آشنا می شود و پس از آن می توانید با خریدن قلک و آشنا کردن آنها با مفهوم بانک و ترغیب آنها به پس انداز کردن با در نظر گرفتن جایزه، آنها را با مفهوم پس انداز آشنا کنید.

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
جراحان جهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *