چپ دست ها سلام!(۲)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

در این مطلب باز هم می خواهیم در مورد چپ دست ها صحبت کنیم. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا بعضی افراد راست دست هستند و برخی چپ دست؟

image175

بیایید با هم به عوامل چپ دست شدن یا راست دست شدن انسان ها را مطالعه کنیم:

فاکتورهای ژنتیکی:

nasa-robonaut-2-telemedicine-injection

چپ دست بودن یک الگوی ژنتیکی دارد به این معنی که اگر والدین کودک هر دو چپ دست باشند، 26 درصد شانس چپ دست شدن کودکشان وجود دارد. طی تحقیقات وسیعی که در این زمینه بر روی دوقلو های 27،732 خانواده توسط شخصی به نام ملدلند در سال 2006 صورت گرفته، ارثی بودن چپ دست شدن به اندازه 24 درصد ثابت شده است. تحقیق دیگری در این زمینه بر روی جنین ها انجام گرفته و محققان بر این باورند که در دوران جنینی نیز تا حد یقین می توان از چپ یا راست بودن آینده جنین خبر داد.

تاثیر جغرافیایی:

چپ یا راست دست بودن به اجدادمان هم ارتباط پیدا می کند. قدرت پرتاب با دست راست یا چپ در میلیون ها سال پیش و ارتباط این حقیقت با علم ژنتیک ثابت می کند که یک خانواده و اجداد آنها بیشتر راست دست یا چپ دست بوده اند. این تفاوت ها بر اساس تفاوت جغرافیایی ممکن است متغیر باشد.

تحقیقاتی که در کشورهای آمریکا، استرالیا و بریتانیا انجام داده شده است بیانگر این حقیقت است که انسان های چپ دست و راست دست از نظر آی کیو تفاوت ناچیزی دارند و این تفاوت و بالاتر بودن آی کیو چپ دست ها به دلیل این است که مغز چپ دست ها نسبت به مغز راست دست ها متفاوت عمل می کند. این تفاوت به چپ دست ها این اجازه را می دهد که زبان را بهتر تجزیه و تحلیل کنند، هوش فضایی بالاتری داشته باشند، و پتانسیل خلاقیتشان بالاتر از راست دست ها باشد. هدیه خداوند به چپ دست ها برتری آنها در طراحی و ریاضی و موسیقی است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آزمایش علمی؛ شنا کردن کچاپ

مشکلات چپ دست ها

left-handed-611

از قدیم چپ دست ها با مشکلاتی روبرو بودند. در قرون وسطی مردم بر این عقیده بودند که چپ دست ها جادوگرند و انسان های عادی نیستند.

در دنیای مدرن چپ دست ها در مدارس با مشکل نوشتن و بغل دستی هایشان روبرو می شوند.

 

 

امتیاز به این نوشته

‫6 نظر ارسال شده در “چپ دست ها سلام!(۲)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *