, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمن رضاییان:

اعتماد به نفس.سایت نوجوان ها (1)در مقاله قبلی اعتماد به نفس را تعریف کردیم و راه حل هایی برای افزایش آن را با هم مرور کردیم. در این مقاله برای بررسی ادامه ‌راه حل ها با ما همراه باشید.

۳- همیشه هدف مند باشید 

اگر خواسته هایتان خیلی دور از دسترس به نظر می آید، برای تحقق آن ها برنامه ای چند مرحله ای طراحی کنید. یعنی برای خود اهداف کوتاه مدت انتخاب کنید و مطمئن باشید حتی اگر یک گام کوچک، اما درست بردارید، این گام در دستیابی به اهداف نهایی شما بسیار مؤثر خواهد بود و در واقع، فاصله‌ شما را به هدف دلخواهتان کوتاه تر خواهد کرد.

بدون توجه به نتیجه کار، تمامی نیروی خود را به کار گیرید تا مسئولیتی که به عهده شماست، به بهترین نحو انجام پذیرد. 

در واقع اولین هدف در انجام وظایفتان باید، داشتن وجدان کاری، دقت و تلاش باشد. با انتخاب این الگو، حتی اگر به موفقیت هم نائل نشوید، وجدانی آسوده خواهید داشت و لطمه ای به اعتماد به نفس شما وارد نخواهد شد.

۴- به دنبال پیروزی های کوچک باشید

افرادی که اعتماد به نفس دارند همواره خود را به چالش می کشند و در برابر دیگران روحیه ای رقابتی دارند؛ هرچند تلاش شان به موفقیت های کوچک ختم شود. گفتنی است پیروزی های کوچک می توانند سبب ایجاد گیرنده های آندروژنی جدیدی در مغز شوند که باعث به وجود آمدن روحیه قدردانی و افزایش انگیزه خواهد شد. این افزایش تعداد گیرنده های آندروژنی باعث اثربخشی بیشتر هورمون تستوسترون شده و در نتیجه اعتماد به نفس و اشتیاقتان برای مواجهه با چالش های پیش رو بیشتر خواهد شد. بخاطر داشته باشید وقتی موفقیت های کوچکی را پشت سر هم طی کرده باشید، این افزایش اعتماد به نفس برای مدتی طولانی با شما خواهد بود.

۵- به طور منظم ورزش کنید

مطالعات انجام شده در مؤسسه تحقیقاتی اونتاریو نشان می دهد افرادی که به مدت ۱۰ هفته و هفته ای ۲ بار ورزش می کنند، به مراتب از نظر اجتماعی، هوشی و جسمانی توانمندی بیشتری دارند. ورزش کردن علاوه بر اینکه تناسب اندام شما را حفظ می کند، اعتماد به نفستان را نیز بالا می برد. تمرینات بدنی سبب آزاد سازی اندورفین در بدن نیز می شوند و روحیه شما را مثبت و پر نشاط خواهند کرد. بنابراین همواره برای تمرینات ورزشی خود برنامه ریزی کنید؛ خواهید دید که اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت.

۶- گفتگوهای درونی منفی با خودتان را کاهش دهید

این گفتگوها را نمی توان حذف کرد اما می توان آگاهانه دفعات استفاده از آن ها را کاهش داد، برای مثال وقتی در جمع دوستان هستید و شما را تشویق می کنند که کار جدید انجام دهید ممکن است یک بار بگوید «من اعتماد به نفس ندارم» بعد سریع متوجه می شوید که نباید این حرف را می زدید و خودتان آگاهانه سعی می کنید به دفعات کمتری از این جملات منفی استفاده کنید. این کار باعث رشد اعتماد به نفس شما می شود.

۷- هر شکستی را پلی به سوی موفقیت قلمداد کنید

از اشتباهات خود درس بگیرید و به جای سرزنش کردن خود یا دیگران، دنبال راه حل مناسبی جهت تغییر شرایط باشید و توجه داشته باشید از تکرار مجدد آن اشتباهات، خودداری کنید.

۸- شیک لباس بپوشید

چه بخواهید چه نخواهید، طرز لباس پوشیدنتان تأثیر بسزایی در نگرش مردم نسبت به شما دارد. رنگ، برش و نوع لباس و حتی اکسسوری هایی که استفاده می کنید نیز بیانگر نوع ارتباطی است که می خواهید با دیگران برقرار کنید. از طرف دیگر، نحوه لباس پوشیدن هر فرد نشانگر دیدگاهی است که نسبت به خودش دارد. مطالعات نشان داده اند افراد، زمانی که رسمی لباس می پوشند در مقایسه با زمانی که لباس های معمولی خود را به تن می کنند، لحن و طرز حرف زدنشان فرق می کند.

برای افزایش اعتماد به نفس، شیک لباس بپوشید. خوش پوش بودن یکی از راه های ساده برای افزایش اعتماد به نفس است. لباسی را انتخاب کنید که نشان دهنده شخصیت شماست، حتی اگر مجبور باشید زمان بیشتری را برای انتخاب لباس در مراکز خرید صرف کنید یا صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید.

۹- یک راهنما برای خودتان پیدا کنید

هیچ کس به اندازه شخص باتجربه و باهوشی که راه صحیح را نشانتان دهد و شما را تشویق کند، نمی تواند باعث افزایش اعتماد به نفس در شما شود. در واقع، یک حامی خوب مانند آیینه عمل می کند و دیدگاهی به شما می دهد که باید برای باور به خود آن را مد نظر داشته باشید.

فراموش نکنید آگاهی باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. دانستن اینکه در هر لحظه در چه جایگاهی قرار دارید، باعث افزایش تمرکز و اثربخشی انرژی شما در انجام امور خواهد شد. به علاوه، یک مشاور خوب می تواند بعضی نکات را با توجه به روحیه ای که دارید، به شما آموزش دهد. دانستن قوانین نانوشته برای انجام کارها یکی از روش های عالی برای افزایش اعتماد به نفس است.

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سمانه کاملی:

اعتماد به نفس.سایت نوجوان ها (1)اعتماد به نفس یا Self-Confidence به این معناست که یک نفر به توانمندی‌های خودش باور و اعتماد داشته باشد.

اغلب افراد موفق اعتماد به نفس بالایی دارند. پر واضح است که آن ها به خود و آنچه که انجام می دهند ایمان دارند. به یاد داشته باشید موفقیت آن ها سبب افزایش اعتماد به نفسشان نشده؛ بلکه روحیه خودباوری این افراد، آن ها را به سمت موفقیت سوق داده است.

برای افزایش اعتماد به نفس در هر زمینه‌ای باید دو مورد را به‌ شدت تقویت کنید:

یکی تصویر ذهنی خود نسبت به زمینه‌ای که می‌خواهید در آن به افزایش اعتماد به نفس خود بپردازید و دیگری در زمینه‌ تقویت مهارت‌ها است.

برای مثال شما باید در ذهن خود به این باور برسید که می‌توانید به خوبی انگلیسی صحبت کنید و به همان نسبت که روی ذهن خود کار می‌کنید باید مهارت صحبت کردن خود را هم تقویت کنید و در هر سطحی هستید شروع به صحبت کردن به زبان انگلیسی کنید و از اشتباه کردن نترسید.

در کنار آن، مدتی را در روز تجسم کنید که می توانید خیلی خیلی روان، انگلیسی صحبت کنید و اعتماد به نفس بالایی دارید. با این فرمول می‌توان در هر زمینه‌ای اعتماد به خود را افزایش داد.

۱- هر روز تمرین کنید 

۲- هر روز برای تجسم کردن خود در موقعیت دلخواه وقت بگذارید.

یک انسان، با اعتماد به نفس سالم و طبیعی می تواند احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد، ارزش خود را بداند و بخاطر قابلیت ها، مهارت ها و موفقیت هایش احساس غرور و رضایت کند. اما کسی که اعتماد به نفس ضعیفی دارد، احساس می کند مورد قبول و علاقه هیچ کس نیست و نمی تواند هیچ کاری را درست انجام دهد. در این مقاله قصد داریم شما را با راه‌کارهایی که به کمک آن ها می توانید اعتماد به نفس خود را بالاتر ببرید، آشنا کنیم.

۱- اولین گام در موفقیت «خودشناسی» است

ابتدا سعی کنید شناخت درستی از خود و ویژگی های اخلاقی و شخصیتی خود کسب کنید. شالوده اعتماد به نفس حقیقی بر پایه واقعیت ها بنا شده است. برای اینکه بتوانید اعتماد به نفستان را بالا ببرید، باید ارزیابی دقیق و صادقانه ای از خود و توانایی هایتان داشته باشید.

اگر هنوز نقاط ضعفی در شما وجود دارد، برای بهبود آن ها برنامه ریزی و راهی پیدا کنید تا اثرات منفی شان را به حداقل برسانید. به خاطر داشته باشید بی توجهی نسبت به نقاط ضعف و یا نقطه قوت، هیچ کمکی به از بین بردنشان نخواهد کرد. به همین ترتیب، داشتن درک درست از توانایی ها می تواند انتقادات یا بازخورد های منفی را کاهش و به شما اعتماد به نفس بیشتری بدهد. 

با توجه به این که هیچ کس کامل نیست، اگر ایرادی یا مشکلی دارید که خود به تنهایی قادر به یافتن راه حل مناسبی برای مقابله با آن نیستید و شخص قابل صلاحیتی برای مشورت ندارید، از مشاوران و متخصصین کمک بخواهید.

۲- قاطعانه صحبت کنید، نه تهاجمی

داشتن روحیه پرخاشگری نشان دهنده اعتماد به نفس نیست؛ بلکه زورگویی شما را نشان می دهد. هنگامی که خودتان را باور نداشته باشید، به راحتی و بدون اینکه بخواهید، قلدری و دیگران را تهدید می کنید. سعی کنید در اظهار نظر های خود، بدون اینکه تهاجمی عمل کنید و شخصیت دیگران را زیر سوال ببرید قاطعانه سخن گفتن را تمرین کنید. به خاطر داشته باشید هیچ گاه نمی توانید بدون اینکه روی خودتان کنترل داشته باشید، اعتماد به نفستان را افزایش دهید. همواره با صدا و لحن مناسب حرف بزنید و نسبت به طرز ایستادن خود حساس باشید.

حالت بازوها، دست ها و استفاده‌ به جا از آن ها در هنگام حرف زدن، می تواند اعتماد به نفس را در ظاهر شما نمایان کند.

ادامه دارد…

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید