, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

اغلب اهداف با ارزش و بزرگ، همان اهدافی هستند که رسیدن به آن ها بسیار سخت است. دستاوردهای بزرگ، نیازمند صرف زمان زیاد و تلاش مداومند و در حقیقت، ناامید شدن در مسیر دستیابی به آن ها بسیار طبیعی است.

ممکن است شما هدف بزرگی در سر داشته باشید اما ندانید که باید از کجا شروع کنید و احساس سردرگمی داشته باشید و یا حتی مسیر خود را پیدا کرده باشید اما ندانید که چگونه انگیزه لازم برای ادامه کار را در خود ایجاد کنید. به هر حال تعدادی برنامه منطقی و عادت جدید ممکن است در رسیدن شما به بزرگ ترین اهدافتان کمک کننده باشد.

تنظیم یک برنامه مناسب

۱- میزان تعهد خود را بسنجید

تعیین هدف.سایت نوجوان ها (1)

قبل از شروع فعالیت، برای دستیابی به یک هدف مهم، نکته اصلی آن است که از خودتان بپرسید که تا چه اندازه نسبت به تلاش در راستای دستیابی به این هدف، متعهد هستید. میزان این تعهد، نقش اساسی در میزان موفقیت شما برای دستیابی به اهدافتان خواهد داشت.

اگر به اندازه کافی نسبت به دستیابی به هدف خود متعهد نیستید، شاید بهتر باشد که هدف خود را بازنگری کنید.

۲- با واضح کردن هدف، شانس خود را برای رسیدن به آن بیافزایید

تعیین هدف.سایت نوجوان ها (2)

عوامل زیادی در پیشرفت و دستیابی شما به اهدافتان موثرند. اهداف واضح، اهدافی هستند که اختصاصی، قابل دستیابی و دارای زمان مشخص هستند. اگر هدف شما این ویژگی ها را دارد، احتمال دستیابی شما به این هدف بیشتر است.

دستیابی به اهداف مبهم، سخت تر است زیرا آنچه شما برای دستیابی به آن ها باید انجام دهید، واضح نیست.

اگر هنوز به هدف خود نرسیده اید، شاید علت آن همین روشن نبودن هدف واقعی شما باشد. برای مثال، این هدف که "انسان بهتری باشم" شاید چندان قابل دستیابی نباشد زیرا واقعا مبهم است و دقیقا مشخص نیست که شما باید چقدر بهتر شوید! در مورد این مثال، باید بنشینید و انسان خوب بودن را برای خود شرح دهید. ببینید برای رسیدن به این هدف، باید دارای چه ویژگی هایی شوید، مثلا در کارهای خانه بیشتر کمک کنید؟ ساعاتی را در خیریه کار کنید؟ و…

۳- هدف خود را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید

تعیین هدف.سایت نوجوان ها (3)

خرد کردن هدف بزرگ به تعدادی هدف کوچکتر، قدم بعدی شماست. این هدف های کوچک نیز باید واضح، روشن و قابل اندازه گیری باشد.

این خرد کردن هدف بزرگ به اهداف کوچکتر، به شما اجازه می دهد که یک برنامه مرحله به مرحله برای دستیابی به هدف اصلی تنظیم کنید. به علاوه این کار به شما این امکان را می دهد که از روند پیشرفت خود، یادداشت بردارید و این کار موجب حفظ انگیزه شما در مسیر دستیابی به اهدافتان خواهد شد.

برای مثال اگر هدف شما گرفتن مدرک دکتری در رشته فیزیک است، به این بیاندیشید که برای رسیدن به این هدف، به چه چیزهایی نیاز دارید. اولا باید از مدرسه فارغ التحصیل شوید، بعد در دانشگاه پذیرفته شوید، واحدهای مربوطه را بگذرانید، در آزمون های لازم قبول شوید و …

۴- یک جدول زمان بندی برای خود درست کنید

تعیین هدف.سایت نوجوان ها (4)

وقتی اهداف کوچک خود را مشخص کردید، یک جدول زمان بندی منطقی برای دستیابی به هر یک از این اهداف، تهیه کنید که مشخص کند برای رسیدن به هر یک از این اهداف، دقیقا چقدر زمان دارید.

داشتن یک جدول زمان بندی به شما کمک می کند که بتوانید کارهای خود را ارزیابی کنید.
به یاد داشته باشید که اگر نتوانستید هدفی را در زمان مشخص شده به سرانجام برسانید، شکست نخورده اید بلکه صرفا نیاز دارید جدول زمان بندی خود را بازنگری کنید و برای این هدف، مجددا برنامه ریزی کنید.

۵- برای عبور از موانع، برنامه ریزی کنید

تعیین هدف.سایت نوجوان ها (5)

رسیدن به اهداف بزرگ، اغلب اوقات به معنی عبور از موانع چالش برانگیز است. به این فکر کنید که چه موانعی ممکن است در سر راه شما برای رسیدن به اهدافتان وجود داشته باشد.

داشتن یک تصویر کلی از موانع محتمل پیش رو به شما کمک می کند که راه چاره ای برای رفع آن ها بیابید.

برای مثال اگر هدف شما شرکت در دو ماراتن باشد، چه اتفاقاتی ممکن است برای شما بیفتند؟ ممکن است در طول تمرین آسیب ببینید و نتوانید مطابق جدل زمانبندی عمل کنید و به تمرینات ادامه دهید. اگر این اتفاق بیفتد، چه خواهید کرد؟

داشتن برنامه برای اتفاقات احتمالی، بازگشت به مسیر اصلی را پس از ایجاد وقفه به دلیل مسائل رخ داده آسان تر خواهد کرد.

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید