, ,
,

پرسش

من یک دختر ۱۵ ساله هستم و حدود دو سال و بیشتر عاشق یکی از معلمینم هستم. ایشون واقعا تنها از نظر من خوب نیستن بلکه همه دوستانم از اون خوششون میومد ولی خب من عاشقش بودم. همرا ایشون بودن در یک سال تحصیلی برام بسیار شیرین بود و درسته در اون مواقع خیلی گریه میکردم اما حالا که به قولی عاقل تر شدم درک میکنم که گریه هیچ فایده ای نداره و همین طور که وجود ایشون کلا پایه اساسی برای تمام موفقیت ها و اشتیاق ها و… برایم بوده و خوشحالم که با چنین انرژی مثبتی در سنین نوجوانی ام روبه روشدم. و حتی حالا هم با این که عشقم به ایشون هر روز بیشتر و بیشتر میشه هیچ مشکلی در هیچ کجای زندگیم ندارم و رابطم با خانوادم هم عالیه. خلاصه من ایشون رو فقط و فقط به خاطر خودش میخوام و اصلا تو عشقم سن و جنسیتش رو در نظر نگرفتم. خلاصه ماجرا از جایی شروع شده که: این معلم من فقط یک سال با من بود و خودش هم میدونه که دوسش دارم البته دوستام بهش گفته بودند و بعد از فهمیدنش چند مدتی با من سرد بود و بعد مدتی وقتی همه از کلاس رفته بودند و من مونده بودم و اون منو بغل کرد و گفت که اونم دوسم داره و… بعد با هم رفتیم. بعد از اون هم هی باهام سرد میشد و بعضی وقتا تحویلم میگرفت (و از من قایم و به ادعای خودش میگفت که این کارو بخاطر این میکنه که ازش دل بکنم) خب بعد از اون سال یک سال بعد تو مدرسه دیگه ای به دیدنش رفتم و کلی خوشحال شد و بغلم کرد و منو بوسید و هی سر کلاس بهم زیر چشمی نگاه میکرد و میخندید و بهم گفت که خیلی دلش برام تنگ شده بود. بعد از اون روز من تصمیم گرفتم بعد یک هفته دوباره به دیدنش برم و اون روز منو اصلا تحویل نگرفت و حتی نیم نگاهی هم به من نکرد (شاید دلیلش این بود که معاون و مدیر اونجا بودن ولی به هر حال…) بعد از اون ماجرا هم یک روز اتفاقی مادرم باهاش از گوشیم تماس گرفت و وقتی فهمید اونه (چون یکمی ازش بدش میومد به علت این که من دوسش داشتم البته معلمم نمی دونست) کلی باهاش بد رفتاری کرده بود و خلاصه فاجعه… بعد از اون جریان که حدود یه سالی میگذره جرات ندارم برم دیدنش و خیلی ناراحتم و این خیلی رنجم میده. لطفا کمکم کنید آیا این حسم درسته؟ آیا اون معلمم واقعا از من خوشش میاد؟ حالا من باید چیکار کنم؟

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

در مورد اینکه اون فاجعه چه چیزی بود و چرا مادر در این ارتباط ناراحت بود و تلفنی با معلمت رفتار مناسبی نداشته درست توضیح ندادی. علت این پرسش من این است که اولا دلایل نارضایتی خانواده از داشتن ارتباط با این معلم می تواند نشانگر این موضوع باشد که یا از زیاده روی های رفتاری تو در این رابطه ناراحت بودند و یا موارد دیگری آن ها را به تردید می انداخته است؟ از طرف دیگر اینکه حالا معلم تو بعد از آن ارتباط ها چه احساسی دارد اهمیت دارد زیرا می تواند موجب واکنش هایی در ارتباط بعدی با تو شود.

اما همان طور که خودت هم گفتی با بزرگ تر شدن تو خیلی از اشتباهات گذشته تکرار نمی شود و برای خودت هم جا افتاده است که رفتارت تغییر می کند. با این همه نمی توانی انتظار داشته باشی که معلمت هم به گذشته به همین شکل نگاه کند. اینکه او آیا تو را دوست داشته است مربوط به گذشته است و او هم در همان روزهای گذشته به تو اظهار کرده که علاقمند است. اما اینکه آیا هم چنان علاقمند است قابل پاسخگویی نیست زیرا احساس علاقمندی و دوست داشتن موضوعی فردی و درونی است و امکان پیش بینی آن برای دیگران چندان ساده نیست. با این همه یک چیز خیلی روشن است و آن اینکه اگر فردی را دوست داری و این دوست داشتن به معنای واقعی است در این صورت خیلی نباید برایت مهم باشد که او هم آیا همین احساس را به تو دارد یا نه زیرا در دوست داشتن واقعی، مهم این است که تو فارغ از این که او چه میزان به تو علاتقمند است دوست داشته باشی و چه بسا بر اساس همین دوست داشتن است که راضی نمی شوی او را به زحمت و دردسر بیندازی حتی اگر این تصمیم موجب شود خودت بیشتر اذیت شوی.

در چنین شرایطی به نظر می رسد که بهتر است کمی دیگر هم صبر کنی و وقتی بیشتر احساس کردی که می توانی احساس و علاقه ات را در کنترل خودت درآوری و وقتی متوجه شدی که تماس گرفتن و یا دیدار با ایشان برایشان لطمه ای به همراه ندارد یک روز در آینده برایشان نامه ای ارسال کنی (از طریق تلفن) و احساس دلتنگی و نیز دلایل دوری و صبر و تحمل خودت در این فاصله زمانی را برایشان توضیح دهی و بعد هم ازشون اجازه بگیری که در صورت تمایل بتوانی دیداری داشته باشی.

موفق باشی

راه های طرح پرسش از مشاور سایت

۱ارسال پرسش از طریق دیدگاه (کادر پایین صفحه)

۲ارسال پرسش به آدرس ایمیل  [email protected]

۳ارسال پرسش به شماره تلگرام ۰۹۳۰۳۴۴۴۸۲۴

93 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. سارا 7 ماه قبل

  سلام
  من سارای۱۳ ساله هستم
  من یه معلم مرد دارم که خیلی دوسش دارم ولی دوست داشتن من بیشتر از یه دوست داشتن معمولیه و عاشقشم. اما خب اون معلم منه و ازم خیلی بزرگ‌تره و نمیتونم به چیز های بیشتر از رابطه ی همینجوری داشته باشم. اما واقعا خیلی دوسش دارم. وقتی باهاش حرف میزنم هل میشم و همش به اون فکر میکنم وقتی بهم میگه (سلام) قلبم تند تند میزنه . ولی میدونم که چیز بیشتر از این نمیشه ولی خیلییی دوست دارم یه بار هم که شده بقلش کنم
  و میخوام فراموشش کنم چطور میتونم دیگه بهش فکر نکنم و دوسش نداشته باشم

  • پاسخ خانم دکتر سلیقه دار:
   دوست خوبم
   چرا تصور میکنی تنها دو حالت وجود داره: اونقدر دوستش داشته باشی که بخوای بغلش کنی یا کلا فراموشش کنی!
   دوست داشتن میتونه منطقی تر و متعادل تر باشه. کسی که دوستش داری را دوست داشته باشی و در عین حال مرور کنی که او از تو خیلی بزرگتر است و تنها معلم توست و به همین دلیل میتواند به عنوان معلم دوست داشتنی در زندگی تو باقی بماند و نه چیز دیگر. اینطور فکر کردن به تو کمک میکند تا بتوانی از این تجربه یک‌ پله بیشتر رشد کنی و بتوانی بین احساس و منطق رابطه برقرار کنی و تعادل بیشتری را ایجاد کنی.
   اما اگر همچنان مصر به فراموش کردن او هستی راحت ترین و سریع ترین کار این است که خودت را مشغول کنی به انجام کارهای مختلف و از همه مهمتر درس خواندن و تلاش برای پیشرفت بیشتر بپردازی و در نتیجه آنقدر ذهنت و وقتت پر میشود که جای زیادی برای فکر کردن به او باقی نمی‌ماند.

 2. ریحانه 10 ماه قبل

  سلام من امسال ابان عاشق معلمم شدم ولی اذر ماه تازه فهمید غبلش ازش بدم مبومد ولی بعد از یه اتفاق همه چی زیر و رو شد
  حالا هم که با وجود مرونا ۵ ماهه نتونستم ببینمش حضوری
  تونستم از پشت تلفن ببینمش و باهاش صحبت کنم
  ولی بدی این عشق اینه که اون دیگ معلم من نیست
  شبها نیشینم و گریه میکنم
  ولی دیگ فایده نداذه
  خودشم میدونه دوسش دارم ولی نمیدونه اونقدری که حاضرم براش هر کااااری بکنم
  خانم دکتر کمکم کنید
  دارم دیوونه میسم
  آخه حرکاتش هم منو دیوونه میکنه
  لج هم میکنه
  من واقعا نمیدونم چرا عاشق ابن خانم شدم
  من ۱۴ سالمه ایشون ۳۹
  توروخداکمکم کنین

  • پاسخ خانم دکتر سلیقه دار
   دوست خوبم
   سخت است که چند ماه از معلمی که دوستش داری دور شدی و امکان دیدار نبوده اما اطمینان داشته باش در سال جدید و با ملاقات دوستان و معلمان جدیدت تحمل دوری از او راحت تر میشود و بهتر میتوانی این شرایط را بگذرانی.
   اما در این مدت تلاش کن احساست را ببینی ولی خودت را با انجام کارهای مختلف مشغول کنی و رابطه ات را به امید آینده که بزرگتر شوی و مثل دوست در کنار او باشی حفظ کن.

 3. روزا 12 ماه قبل

  سلام من ۱۶ سالمه و از مدیر مدرسم خوشم میاد اونم منو خیلی دوست داره
  من میدونم باید حریم دانش اموزی و مدیرم حفظ بشه و من کاری نکنم که از چشمش بیوفتم
  اما سعی دارم ایشون رو شاد کنم معلمم به علت دلایلی خیلی غمگین هستن و از اسرار خانوادشون خیلی بهم میگن می خواستم بدونم من باید در چنین شرایطی چیکار باید کنم؟
  چه واکنشی نشون بدم؟
  ایشون هم مجرد هستن

  • پاسخ خانم دکتر سلیقه دار
   دوست خوبم
   یک پیشنهاد اینه که از ایشان بپرسی چه چیزهایی میتونه شادشون کنه. ببینی از فهرستی که میگویند آیا کاری هست که تو بتوانی انجام دهی. مثلا برخی با مشغول شدن و فیلم دیدن سرحال میشوند در این صورت معرفی فیلمهای جالب میتواند یک کمک باشد
   در عین حال ترغیب کردن ایشان برای دریافت کمک از یک‌مشاور کار بزرگی است. اینکه ایشان دردهایش را برای تو بگوید کمکی به خودش نکرده در عین حال بیان آن میتواند موجب تشدید حس غمگینی باشد‌. در حالی که مشاور میتواند راهکارهای مرتبط با مساله را به او پیشنهاد دهد.

 4. یاسمن 1 سال قبل

  سلام من ۱۴ سالمه و عاشق معلمم شدم ولی نمی تونم بهش ابراز علاقه کنم چون می ترسم ناراحت بشه اون آدمی جدید احساس است از ظاهر خشن ولی در باطن مهربان اون با یک لبخند زیبا و حرف های زیبا من رو عاشق خودش کردهمن خجالتی هستم من رو راهنمایی کنید که چگونه به او ابراز علاقه کنم

  • پاسخ خانم دکتر سلیقه دار :
   دوست خوبم
   حتما مقاله ای که در همین رابطه در سایت هست را مطالعه کن و راهنمایی ها را در نظر بگیر. گاهی ابراز دوست داشتن موجب برهم زدن رابطه معلم و شاگردی میشود و نیازی به اصرار برای این کار نیست. همین که او ضمنی بداند که دوستش داری کافی است.
   در حال حاضر که ارتباط غیرحضوری است راه های ارتباط پیام است و میتوانی برایشان متن بفرستی. در متن ها ساده و روان بنویس و دنبال غیرمستقیم گویی و ..‌ نباش.
   از خودشون هم میتوانی در متن هایت کمک‌بگیری که از نظر ایشان بهترین راه ابراز علاقه چیست. یقین دارم یکی از راههای پیشنهادی ایشان این است که حسابی در درس هایت تلاش کنی.

 5. امیرمهدی آشیان 1 سال قبل

  سلام من دانش آموز درسخونی هستم ولی از وقتیکه آزمون ها ودرس دادن به صورت مجازی آغاز شده، یه موقع هایی دیر درکلاساحظور پیدامی کنم.دیر آزمون می دم یا حتی ۱ کیشو حتی نمره کم گرفتم، چون مازیاد آنلاین دوس نداریم…
  چو جوری از معلم بخوایم نمره بالاتر بده یا احساس خوبی ازخودمون بهش بدیم؟
  شاید یکی دستش شکس ونتونس آزمون بده باید صفرشه….
  اینم بدی های درس مجازیه….

  • دوست خوبم
   امیدوارم تا حالا از آنلاین خوشت آمده باشد یا لااقل آن را پذیرفته باشی.
   به نظرم بهتر است بدون اینکه دروغ بگویی برای معلمت نه در گروه بلکه به صورت شخصی پیام دهی و خواهش کنی تا موقعیت تو را بپذیرند و فرصت دیگری به تو دهند یا فرصت جبران بگذارند.
   حتما اشاره کن که از این اتفاق ناراحتی و میخواهی هر طور هست جبران کنی و از ایشان خواهش کن به سابقه تحصیل تو توجه کنند و ببینند که در گذشته اهل تنبلی و فراموشی نبودی و حالا کمی دیر توانستی خودت را با اوضاع جدید هماهنگ کنی.
   از حالا به بعد هم واقعا حسابی تلاش کن.

 6. مریم 1 سال قبل

  من معلممو خیلی دوست دارم معلمم زنه فقط یک بار حرف دلمو بهش گفتم من خیلی بهش پیام نمیدم فقط بچه هاش که درباره یکرونا حرف میزدند ازش. اجازه گرفتم کهدمیتونم. بزارم و اونم قبول کرد میخوام روز معلم یه تندیس درباره ی معلم بهش بدم خیلی دوستدارم ببینمش حیف که نمیتونم فقط قبلا چیزی نفمیدم بودم خیلی بهش پیام میدادم الان نه سعی میکنم که جلوی همه دانش اموزان بگم که خیلی دوست دارم و او را به بالاترین جایگاه برسانم من یه روز جلوی همه دانش اموزان کلاس ازش معذرت خواستم مقصر من نبودم یکی از دوستام شوخی نابجایی میکرد هیچ کس نرفت معذرت خواهی نکرد من رفتم و اونم خیلی ناراحت بود به من گفت یعنی دختری مثل تو رو ندیدم که به خاطر دانش اموزان کلاس که تقصیر تو هم نبود ازم معذرت خواستی بعد منم گفتم خانوم من به خاطر اونا معذرت نخواستم من فقط میخوام شما ناراحت نباشین معاونمون گفت باید این دختر رو تحسین کرد من در حال گریه کردن بودم یهوـ دستمو گرفت بلندم کرد و بغلم کرد یعنی اون روز بهترین روزم بود از همین الان براش ارزوی موفقیت میکنم و خیلی خیلی دوستش دارم

 7. نادیا 1 سال قبل

  سلام خسته نباشید..
  من ۱۹ سالمه الان سال اول دانشگاهم من از کلاس نهم عاشق معلم زبانم شدم وهنوز بعد ۴ سال همچنان دلبسته هستم و فقط بافکر خاطره ها این روز هارو سر میکنم.دوسه ماه آخر کلاس نهم همش توی کلاس فکر به این روزایی ک دارم میکردم و همش میگفتم چیکار کنم بدون اون. تو اون روزا من خیلی خجالتی بودم حتی یه بارهم به چشاش نگا نکردم اصلا نمیتونستم وقتی باهام حرف می‌زد دستو پام میلرزید… اون همیشه توی کلاس نگاهش به من بود اگ دوسم نداش چرا اینکاراشو می‌کرد وقتی توی سالن مدرسه راه میرفتم توی حسو حال خودم بودم میومد جلوم وایمیستاد جلو رامو میگرف و فقط زل میزد به من یه لبخند میزد میرف.. خوب ینی چی😫.. قلبم میلرزید.. به نماینده میگف اسمایی ک سر و صدا میکنن و بنویس نمره کم کنم. من از همه بیشتر سروصدا میکردم نماینده اسممو بهش میداد میگفت با اون کاری نداشته باشین اون برای من فرق داره.. وقتی اخم میکردم حالم بد بود میگف بیا پیش خودم بشین.. می‌گفت بخند.. میگف چقد چشمات قشنگع.. و خیلی چیزای دیگگگگ… به نظرتون اینا همه بازی بود یا دوسم داش فقط همین…؟

  • دوست خوبم
   نمیتوانم درباره ایشان و قصدی که داشتند قضاوت کنم. ممکن است از روی محبت و دوست داشتن این کار را میکردند شاید هم در تو چیزی می دیدند که برای کمک به تو تلاش میکردند کاری کنند. حالات و رفتارهایی که از آن روزها درباره خودت میگویی نشان میدهد ممکن است ایشان برای اینکه تو را از خجالت در بیاورند و رفتار تو را به سمت طبیعی بودن بکشانند اینطور رفتار میکردند‌ اما همه اینها خوش و گمان است و درست نمیتوانیم قضاوت کنیم. در حال حاضر این مهم است که تو احساس خوبی را از ایشان در آن سال تجربه کرده ای و از ایشان محبت و توجه دیده ای.

 8. ........ 1 سال قبل

  سلام من به معلم تفکرم بیش از حد علاقه دارم حتی میتونم بگم عاشقشم دانش آموز زرنگی هستم و در هر شرایطی بهش کمک میکنم به هر بهانه ای میرم که ببینمش که باهاش حرف بزنم اونم هوامو داره فقط نمیونم که چجوری بهش بگم دوسش دارم
  لطفا کمکم کنید !!!
  ممنونم
  و همینجا میگیم خانم عباسی عاشقتونم

 9. لیلا 1 سال قبل

  سلام من ۱۷ سالمه و دخترم
  و تو مدرسمون یه معلم ۳۰ ساله داریم
  اولین باری ک این معلم اومد سرکلاس من رفتارم مث معلمای دیگه بود ولی ایشون رفتارش با من یه جور دیگه یود هی نگام میکرد با من حرف میزد موقع خندیدن به من نگا میکرد باهام شوخی میکرد
  و من اینو به بغل دستی و پشت سریم گفتم اوناهم فهمیده بودن و گفتن که انگار از تو خوشش اومده
  و هرجلسه همین رواله ایشون با این رفتاراشون منو جذب خودش کرده
  به هرکیم میگم ک من دوسش دارم و شاید اونم منو دوست داشته باشه قبول نمیکنن میگن اون معلمه نمیشه
  ک رسما میتونم بگم عاشقش شدم خیلی خوبه
  ایدی اینستاگرامشو با کلی جستجو پیدا کردم درخواست دادم ولی نه قبول میکنن نه رد میکنن تو مدرسه هم هر جلسه همینجوریه ولی ن من دراین باره چیزی میتونم بگم ن ایشون
  امروز هم به شوخی تو کلاس گفتن بدون تو نمیتونن درس بدم تو باید باشی و من خیلی خوشحالم و نمیدونم این حرف راست بود یا شوخی
  خیلی دوسشون دارم دوست دارم نزدیکش شم ولی نمیتونم شرایط جوری نیس ک چیزی بگم
  ولی یکی دو دفعه خم قبلا ضربه خوردم از هم سن های خودم ولی تو این مورد دیگه نمیخام
  لطفا کمکم کنید🌷

  • مریم 1 سال قبل

   دقیقا مثل من دوستام ضربه ای خیلی وحشتناک. بهم زدند که قصد خودکشی داشتم اگه نفمیده بودم که دروغه خودمو میکشتم نمیخواستم برم مدرسه یعنی اون روز بدترین روز بود برام

 10. Sandra 1 سال قبل

  سلام من یه دخترم و یه دختر دیگه رو دوست دارم ۱۴ سالمه و اون یه سال از من بزرگتره من بازی فوتبالو دوست دارم و اون تو فوتبال مهارت کاملو داره اصن همینجوری باهاش آشنا شدم.استایل و رفتاراش کاملا پسرونس و از کادو گرفتن خوشش نمیاد من پارسال براش کادو گرفتم اونم کادوم رو پس داد امسال نهمه و برای سال دیگه از مدرسه میره.لطفا راهنماییم کنید قبل از اینکه بره بتونم بهش بگم دوسش دارم.

  • دوست خوبم
   خر دوست داشتنی نیاز به بیان ندارد. خصوصا در شرایطی که بیان دوست داشتن از طرف مقابل چندان کار شایسته و دلخواهی نیست. اینکه او از کادو گرفتن خوشش نمی آید به این معناست که از ابراز دوستی توسط اطرافیان خوشحال نمیشود و البته این به نفع توست. چون هر بار که تلاش کنی بگویی که دوستش داری بیشتر به او وابسته میشوی و این برای خودت اصلا خوب نیست.
   تلاش کن به علاقمندی ات که فوتبال است تمرکز کنی این کار باعث میشود حال بهتری داشته باشی و سال بعد هم در نبود او آسیب نبینی.

 11. Fatemeh 1 سال قبل

  سلام ببخشید من به معلم ریاضیم خیلی علاقه مندم…جوری که اگه یه روز نبینمش میزنم زیر گریه…معلمم اول نمیدونست ولی حالا یه ماه هست که فهمیده ولی از وقتی فهمیده با من خیلی سرده و به بچه های دیگه به جز من توجه میکنه ولی من نه……نمیدونم چرا
  هر بچه ای که بهش پیام میده جوابشو میده ولی جواب پیامای منو نمیده….اصلا نمیبینه…..باهام نمیخنده……سر کلاس صدام نمیکنه…دارم دیوووونه میشم….درسم تو ریاضی خوبه ولی باز بی توجهی
  لطفا کمکم کنید من امسال امتحان نمونه تیزهوشان دارم ولی خیلی ذهنم درگیره
  چیکار کنم؟

 12. هانیه 1 سال قبل

  سلامــــــ خسته نباشیــــد

  راستش من معلم فلسفه ام رو خـــیلییییییی دوس دارم ورابطه امون باهم خیلی خوبه حتی تاحالا بوسم کرده و بوسش کردم کلا مثه دوتا دوستیم

  اما این مهربونیش برای همه اس وبعضی وقت خیلی باهام خوب برخورد میکنه بعضی وقتا حس میکنم دیگه از م خسته شده

  دلمم نمیخواد این ابراز علاقه ام دوستیمون رو از بین ببره ینی میترسم اگه بهش بگم از دستش بدم چون جدیدا احساس میکنم میفهمه دوسش دارم سعی میکنه از فاصله بگیره یا پسم بزنه

  به نظرتون بهش بگم یا سعی کنم کلا فراموشش کنم

  • دوست خوبم
   سوال آخرت درست نیست بین اینکه به او بگویی که دوستش داری یا کلا فراموشش کنی خیلی چیزهای دیگر هم هست مثلا بدون اینکه تلاش کنی به ایشان بگویی که چه احساسی داری هم چنان دوستش داشته باشی.
   اینکه ایشان با همه یک‌جور رفتار میکند نشان میدهد معلم حرفه ای است . اینکه حس میکنی اگر از وابستگی یا دلبستگی تو خبر دار شود فاصله میگیرو باز هم نشانه درستی کار ایشان است. این وظیفه معلم است که تلاش کند از وابستگی عاطفی دانش ِآموزان به خودش پرهیز کند و موجب آسیب عاطفی نشود.
   بنابراین تکلیف شما روشن است
   اگر دوستشان داری بدون اصرار برای گفتن به دوستی ات ادامه بده اما کاری کن که ایشان تصور نکنند بهشون وابسته شدی.

 13. آرش 1 سال قبل

  با سلام من ۱۳ سالمه دختر معلمم ۱۵ سالشه من ایشون را خیلی دوست دارم ولی نمیدانم چگونه به او ابراز محبت کنم
  حتی معلمم هم خیلی من را دوست دارد و همیشه از تعریف میکند اما نمیدانم چگونه ابراز محبت کنم ؟
  حتی نمیدونم بفهمم که حتی اون مرا دوست دارد یا خیر ؟
  لطفا جواب دهید
  ممنون از سایت شما
  با تشکر

  • مریم 1 سال قبل

   دوست عزیز بهش پیام بده و حرف دلتو بگو منم مثل شما نمیدونم که معلمم دوستم داره یا نه

 14. مهم نیست 1 سال قبل

  من یه معلم مرد رو خیلی دوست دارم و خودم دخترم باید چه جوری ابراز علاقه کنم؟

  • پاسخ مشاور سایت : دوست خوبم
   فکر کنم سوال مهم تر این است که اصلا آیا باید ابراز علاقه کنم؟
   اینکه معلمان خود را دوست داشته باشیم یک چیز است اینکه عاشق شان شویم کمی از طبیعت کار دور تر است اینکه بخواهیم حتما ابراز کنیم بیشتر از مسیر درست خارج میشود حالا معلم هم جنس خودمان نیست دیکه خودت بهتر میدانی چطور است.
   همیشه ارتباطات وقتی از عرف و شرع خارج میشود یا مغایر آن است عذاب و آسیب بیشتری دارد.
   بنابراین توصیه میکنم از علاقمندی خودت فقط و فقط در جهت تلاش بیشتر برای کسب موفقیت استفاده کن و از همین راه آسیب های این قبیل دوست داشتن را کم کن و هم ثابت کن که عاقلانه با احساسات ت مواجه میشوی.

 15. فاطمه 1 سال قبل

  سلام من یکی از معلمامو خیلی خیلی دوس دارم یعنی عاشقشم امروز گفت شاید بخواد بره یه شهر دیگه من خیلی ناراحتم خیلی خیلی
  خیلی دوس دارم بهش ابراز علاقه کنم واون بدونه که چقد دوسش دارم ولی خجالت میکشم لطفا راهنمایی کنید خواهش میکنم حالم خیلی بده

  • خانم دکتر سلیقه دار پاسخ شما را این گونه داده اند :
   پاسخ شماره ۲
   دوست خوبم
   راه های زیادی برای این منظور وجود دارد که تنها به انتخاب خودت وابسته است که بتوانی انجام دهی.
   گاهی میشود یک‌تکه یادداشت کوچک تو برای ایشان راه را باز کند و احساست را در میان بگذاری.
   این راه از همه ساده تر است چون نیازی به حضور ندارد و به سادگی میتوانی انجامش دهی.
   راه دیگر این است که از یک واسطه کمک بگیری تا پیام تو را برساند.
   دیگر اینکه میتوانی با چند نفر همراه شوی و وقتی به واسطه حضور در گروه احساس راحتی داری حرفت را بزنی.
   همه این راه ها ساده تر از آن است که خودت با ایشان به تنهایی صحبت کنی. البته که این هم راه مناسبی است.
   با همه این حرفها لطفا در این مورد بیشتر فکر کن که آیا به درست بودن بیان احساست به ایشان اطمینان داری؟

 16. مبینا 1 سال قبل

  سلام من یه دختر ۱۴ هستم و توی مدرسه تیزهوشان درس می خونم
  من خیلی عاشق معاونم شدم سن دقیقو نمیدونم حدودا ۳۶ سالشه
  اون تنها کسیه که منو درک می کنه
  اون تنها کسیه که توی مدرسه وقتی بچهها بهم تیکه میندازن ،ازم دفاع می کنه.
  هر وقت توی درسام پیشرفت می کنم اون خیلی خوشحال میشه و کلی تشویقم می کنه
  من خیلی دوستش دارم
  بیشتر وقتا زنگ تفریح میاد باهام حرف میزنه
  یجورایی عاشقش شدم
  اما فقط یروز ناراحتش کردم.(توی مدرسه شیطنت کردم)
  چند روز تحویلم نمی گرفت با اخم نگام می کرد یک هفته باهام حرف نزده بود این ۷ روز انگار برام ۱۰۰ سال گذشت
  روزی که باهام حرف نمیزد اون روز به اهنگ گوش میکردم و گریه می کردم
  من تا حالا همچین حسی به کسی نداشتم
  با خودم تصمیم گرفتم برای اینکه دوباره برگرده واسه امتحان میانرم تلاش کنم و خوشحال بشه و همینم شده
  ریاضی که می شدم ۱۷،شدم ۱۹٫۷۵
  همه بچه ها تعجب کرده بود ند
  اما از همه مهم تر اون خوشحال شده بود بهم کلی افرین گفت
  انگار اون لحظه دنیا رو بهم دادن
  بازم ازم پیش بچه ها دفاع کرد (یکی از بچه ها که درسش خیلی خوب بود بهم حسودی می کرد و تیکه مینداخت و اونم وقتی فهمید عصبانی شد و داد زد با دختر من چکار داری!)
  بیشتر نمراتم عالی بودن
  نه تنها ریاضی بلکه کل درسای دیگه!اون گفت مبینا امسال ترکوندیا
  اون منو با بقیه نمی سنجه با گذشته خودم می سنجه
  پیشرفتمو مبینه براش مهم نیست اونا چند شدن و من چند شدم
  اون تلاشمو میبینه(بر خلاف والدینم)
  روز تولدم تصمیم گرفتم بهش بگم دوسش دارم و گفتم اونم بغلم کرد و گفت منم دوستت دارم
  و کلی حرف زدیم
  اما این دوست داشتن ساده نبود خواستم بهش ابراز علاقه کنم اما نتونستم
  خواستم بگم عاشقتم اما نتونستم
  بعضی وقتا زنگ خونه که می خوره دیر تر از همه میرم تا شاید اون ببینم و شاید اونم بهم ابراز علاقه کنه
  اونو می بینم اما مانند بچه های دیگه بامن رفتار می کنه
  من خیلی دوستش دارم کسی هم از این موضوع خبر نداره
  برای اینکه کسی شک نکنه توی کلاس پیش دوستام از بد میگم و میگم مدرسه معاوناش بده وووو
  اما اینطور نیست من خیلی دوستش دارم و بخاطر همین نمیدونم باید چکار کنم با من خوبه اما سه روزه حرفی با من نمیزنه
  منم شب روز کارم شده گریه کردن
  خواهش می کنم کمک کنین

  • خانم دکتر سلیقه دار به سوال شما این گونه پاسخ داده اند :
   وست خوبم
   پیشنهاد میکنم خودت را از شر تعارض ها نجات دهی. جالب نیست تلاش میکنی مقابل بچه ها خودت را با احساسات متناقض نشان دهی. همین رفتار میتواند برایت دردسر ساز شود. لازم نیست جلوی بچه ها چیزی بگویی نه در ضد و نه در جهت احساست. درون تو به خودت مربوط است و اگر روزی ایشان همین حرف های تو را بشنوند حق دارند که از تو دلگیر شوند.
   بهترین کار را برای بیان احساست و نشان دادن قدر شناسی ات قبلا تجربه کردی آن هم با گرفتن نمرات خوب. حالا هم همان راه را ادامه بده چون بیشتر از هر نوع دیگری از ابراز احساس به تو جواب میدهد و نتیجه اش بسیار بهتر و سازنده تر است. ایشان اگر معلمی را خوب بداند همیشه از تلاش زیاد تو برای درس و مدرسه بیشتر هرسند میشود و معنای دوست داشتن را در همین میداند.

 17. yekta 1 سال قبل

  سلام ببخشید من عاشق خیلیار معلمان خانم و اقای مدرسمون شدم ولی هرجه تلاش میکنم انکار اونا منو نمی بینند فقد یکی خیلی با هم خوبیم به نظرتان جی کار کنم

 18. مریم 2 سال قبل

  سلامـــــــــ
  من عاشق معلمم شدم ۴۳سالشه خیلی مهربون وخاصه ولی از علاقه ی اون مطمئن نیستم چون بعضی وقتا خیلی بهم کم توجهی میکنه طوری که انگار اصن منو نمی بینه یا اصن صدامو نمی شنوه ولی بعضی وقتا منو دیوونه میکنه مثلا بهم یه بار گفت قشنگ میخندی کلا باهم صمیمی هستیم درمورد همه چی حرف میزنیم
  حتی بعضی وقتا اجازه میده به چال گونش انگشت بزنم

  ولی یه وقتایی هم به دیگران خیلی توجه میکنه و انگار اصن منو نمی بینه خیلی ناراحتم میکنه اصن نمیدونم مزاحمم یادوسم داره یا اینکه کلا باهمه خوش اخلاقه و ازشون تعریف میکنه اصن بگم دوسش دارم نگم چطوری بگم اصن بدبختی اینکه من درونگرام و بلد نیستم ابراز احساسات کنم

  • نوجوان‌ها 2 سال قبل

   کاربر عزیز “مریم”
   خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
   دوست خوبم
   قبل از هر چیز و هر اقدامی مراقب باش درگیری عاطفی تو را از میانه روی و تعادل خارج نکند اگر دلبستگی تو به وابستگی تبدیل شود بسیار آسیب میبینی.
   و فراموش نکن اگر او معلم خوبی باشد باید به همه دانش آموزانش توجه کند و بین افراد تفاوتی قائل نشود. شاید به همین دلیل میبینی که با دیگران رفتاری مشابه تو دارد.
   اگر اصراری داری احساست را با او در میان بگذاری و برایت سخت است بهترین کار نوشتن نامه است. البته قبل از اقدام به این سوال پاسخ بده که آیا خیلی مهم است که او را از محبت و علاقه ات مطلع کنی؟
   موفق باشی
   نشریه اینترنتی نوجوان ها

   • مریم 2 سال قبل

    خیلی ممنون ازه راهنمایی تون

    برام خیلی مهمه ابراز علاقه کنم ولی از دادن نامه هم خجالت میکشم

    • نوجوان‌ها 2 سال قبل

     کاربر عزیز “مریم”
     خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه شما را راهنمایی کرده اند:
     وست خوبم
     راهای زیادی وجود دارد که راحت ترین همین است که نامه بنویسی و اسمت را در آن ذکر کنی و بدهی به یکی از دوستانت که به دست ایشان برساند.
     این قبیل اتفاقات بهانه و فرصتی هستند که رشد کنی و بر خجالت و کمرویی ات غلبه کنی. و قبل از هر کاری همینطور که قبلا گفتم ابتدا اطمینان حاصل کن آیا برایت مهم است که حتما به ایشان بگویی یا بهتر است بر انجام این کار اصراری نداشته باشی.
     موفق باشی
     نشریه اینترنتی نوجوان ها

 19. مریم 2 سال قبل

  سن معلم زبانمون رو هم نمی دونم شاید۴۰باشه

  اگه امکانش هست زود جواب بدین من به شدت بی قرارش هستم الان هم که تابستونه نمی تونم ببینمش شماره ش هم بهم ندادهــــــعی

  یکم دلداری بدین خوب شم

  یعنی واقعا دوسم نداره و فک میکنه من آویزونش هستم

  • نوجوان‌ها 2 سال قبل

   کاربر عزیز “مریم”
   خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
   دوست خوبم
   جایی که گفتی معلمت به یکی از بچه ها در کلاس ابراز علاقه کرد این تردید را ایجاد میکند که آیا دوستی و علاقمندی به ایشان موجب آسیب و خسارات بیشتر به تو نمیشود چون این رفتار حرفه ای نیست یا مسخره کردنشون و بی توجهی هاشون نشانه های یک معلم حرفه ای نیست که بشه با اطمینان بهشون علاقه و محبت را هدیه داد.
   بنابراین بیشتر از اینکه به تو بگویم بهتر است در ابراز احساساتت چه کارهایی کنی میگویم در مورد ایشان و علاقه و احساست تجدیدنظر کن و بین اینکه ایشان را از محبت و علاقه خودت خارج کنی و مدت کمی اذیت شوی یا اینکه این کار را ادامه دهی و مدت طولانی آسیب ببینی انتخاب کن.
   موفق باشی
   نشریه اینترنتی نوجوان ها

 20. مریم 2 سال قبل

  سلام و ممنون از وب خوبتون
  من ۱۶سالمه و خیلی معلم زبانم رو دوس دارم ولی تا حالا بهش ابراز علاقه نکردم وبه زبون نیاوردم چون یکم مغرورم وکلا ابراز احساسات رو بلد نیستم
  حتی مامانم هم نفهمیده ولی ابراز علاقه ام درحد این بوده که مثله خنگا پشت سرش راه برم و تظاهر کنم که اتفاقی دیدمش ولی خودش فهمیده که دوسش دارم وخیلی عذابم میده همش سعی میکنه که باتیکه هاش عصبیم کنه یا حتی همش دعوام میکنه یا مسخره ام میکنه یا کلا توجهی بهم نمیکنه

  اون فقط توی کلاسمون یه دانش آموز دیگه رو دوس داره حتی یه بار معلممون جلوی کلاس به اون دانش آموز ابراز علاقه کردو من به شدتــــــــ ناراحت شدمممممم

  توروخدا زودتر اگه میشه کمکم کنید

 21. نیلا 2 سال قبل

  سلام من ۱۹ سال دارم فرد اجتماعی هستم و برونگرام خیلی پر انرژی و مثبتم من تو کلاس زبان یه استاد دارم که حدود ۳۴ سال عمر داره من یه احساساتی نسبت به ایشون دارم عاشق نیستم نمیمیرم هم واسش خخ فقط خیلی بهش فکر میکنم به رفتاراش ادم جذابیه میخوام اون رو جذب خودم کنم چه کاری انجام بدم یا ندم ؟

  • نوجوان‌ها 2 سال قبل

   کاربر عزیز “نیلا”
   خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
   دوست خوبم
   خدا را شکر که عاشق ایشان نیستی، برایش نمیمیری و تنها گاهی به او فکر میکنی، چون اگر جز این بود نشان میداد راه را خطا رفتی و حالا اصلاح کردن این راه سخت میشد.
   حالا که ویزگی های خوبی داری و تاکنون درباره مدیریت احساساتت موفق بودی خوب است از حالا به بعد هم دقت کنی که راهی را به خطا نروی. برای مثال دلیلی برای اینکه او را جذب خودت کنی وجود ندارد. چرا باید فکر کنی که حالا او را جذب کنی؟ اینکه این فرد برایت ارزشمند و جالب است جای خود اما وقتی افکار اینچنینی سراغت می آید باید مراقب باشی چون میتواند تو را درگیر کند و بقیه ماجرا که ارزش رخ دادن ندارد.
   در مجموع اگر میخواهی حال خوبی داشته باشی و اگر به او فکر میکنی همچنان برایت مثبت باشد توصیه میکنم بدون هیچ تظاهری همیشه فقط خودت باش، در رفتار و گفتارت بدون اینکه قصد جلب نظر داشته باشی به اینکه چه چیزی درست تر است فکر کن و رفتاری داشته باش که خودت را نشان میدهد. چنین رفتارهایی دلنشین تر از هر نظاهری هستند.
   موفق باشی
   نشریه اینترنتی نوجوان ها

 22. نوجوان‌ها 2 سال قبل

  کاربر عزیز “Hashemi”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  چقدر عالی است که به دیگر ظرافت های مربوط به این قبیل روابط توجه داریدو حتما با این روحیه جستجوگری اغلب پرسش و پاسخ ها را نیز مطالعه کرده اید برای مثال مواردی که معلم ناشیگری کرده و نا آگاهانه یا از روی ناتوانی به دانش آموز طمه زده و درست در همین موارد تلاش میکنیم به خواننده ها و مخاطبان نمایان کنیم که درست است که باید به ظاهر نیاز نوجوان به داشتن یک قهرمان که مورد پرستش قرار بگیرد در رابطه با معلم به یک‌رابطه امن بدل شود اما همیشه نتیجه اینطور نیست و خودت در آن سهم خواهی داشت.
  به همین دلیل فارغ از اینکه بدانیم معلم مورد نظر پرسشگر چه کسی است و چقدر قابلیت و توان هدایت سالم این روابط را دارد چند نکته در همه موارد به طور مداوم توصیه میشود که دست کم به بالابردن توان دانش آموز کمک کند:
  *احساساتت را بشناس
  *شیوه های صحیح ابراز آن را یاد بگیر
  چون تا همین جا هم دانش آموز کلی در خود رشد میکند و هم با ایجاد رابطه روشن معلم برایش واقعی تر شده و از بلندای یک قهرمان دست نیافتنی پایین میاید و این اتفاق رابطه را بیشتر سلامت نگه میدارد.
  *در رابطه با او تعادل و میانه روی داشته باش
  که برای این منظور به فراخور سوال راهکارهای بسیاری طرح میشود
  *و دیگر مهارتها

  با این نگاه ضمن توجه به نیاز نوجوان تلاش شده که در این تجربه آسیب کمتری ببیند و حکم بر نبود این روابط صادر نشود چرا که همه میدانیم در بسیاری روابط دیگر که نوجوان نیازمند درگیری با یکی از انواع رابطه است بسیاری ناامنی های دیگر هم وجود دارد.
  با این همه طبق پیشنهاد شما توجه دادن به اینکه نوجوانی چه سهمی در این روابط دارد قطعا مهم است که از این بابت و به دلیل توجه و دغدغه تان سپاسگزارم
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 23. Hashemi 2 سال قبل

  سلام من سایتتون رو اتفاقی دیدم ولی خیلی برام عجیب بود جوابهاتون به بچه ها .
  این علاقه ها و روابط به نظر من خیلی میتونه ناامن باشه برای نوجوان و اینکه همشونم از علاقه ی اتشین و .. اینا صحبت کردن خب طبیعتا تو این سن همچین احساساتی پیش میاد ولی در این حد بهش بها دادن قطعا صحیح نیست به خصوص اینکه نسبت به دبیرشون همچین احساسی دارن و خب احتمال ۹۰درصد اون دبیر این حس متقابل رو نداشته و احتمالا فقط با قصد کمک و راهنمایی کنارشون بوده
  خوبه که حد و مرز روابط رو برای بچه ها یاداوری کنین و احساسات زودگذر وابسته به سنشون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید