,
تلسکوپ

گالیله دانشمند بزرگی است که با ساختن تلسکوپی ساده توانست خدمات بسیاری به علم نجوم ارائه کند. تلسکوپ‌ های پیشرفته‌ی امروزی از روی الگوی تلسکوپ گالیله ساخته شده‌اند.

گالیله توانست برای اولین‌بار سیاره‌های متفاوت را ببیند و تجربه‌های خود را برای آیندگان به یادگار بگذارد.

گالیله چه کسی بود؟

گالیلئو گالیله، دانشمند شناخته‌شده‌ي قرن ۱۶ میلادی، یکی از افراد تأثیرگذار در علوم فیزیک، ریاضیات و نجوم بود. بیشتر ما گالیله را با نظریه‌ای که درباره‌ی چرخش زمین و ثابت و ساکن بودن خورشید در مرکز منظومه‌ي شمسی ارائه داده و نیز به خاطر محکوم شدن در دادگاه تفتیش عقاید می‌شناسیم.

پدر گالیله او را به دانشگاه پزشکی فرستاد تا درس طبابت بخواند و پزشک شود اما گالیله در دانشگاه، به جای پزشکی، ریاضیات خواند و در همان دانشگاه به مقام استادی رسید.

جرقه‌ی اختراع تلسکوپ

گالیله مطالبی را راجع به دانشمندی به نام «اوهانس لیپرشی» که شغل اصلیش عینک‌سازی بود خواند. اوهانس توانسته بود از قرار دادن دو عدسی روی هم شی‌ای بسازد که توانایی بزرگ کردن اجسام کوچک را داشته باشد.

گالیله با خواندن این مطالب تصمیم گرفت وسیله‌ای دقیق‌تر و بهتر بسازد تا به آرزوی دیرینه‌اش یعنی تماشای اجرام آسمانی برسد. بنابراین عدسی مقعر و محدب را بر دو سر یک لوله‌ی فلزی نصب کرد و توانست با نگاه کردن از سمت عدسی مقعر اجسام را چند برابر بزرگ‌تر ببیند.

این خبر به گوش دوک ونیز رسید. او مشتاق بود تا این وسیله را از نزدیک مشاهده کند. گالیله از شوق دوک خبردار شد و تصمیم گرفت آن را به او هدیه دهد. دوک ونیز، در جواب این خوبی، مقام استادی دائم به او داد و حقوقی دو برابر حقوق قبلی به او اختصاص داد.

گالیله اولین فردی بود که توانست با تلسکوپ خود سیاره‌ی مشتری را رصد کند و در کشفی مهم دریافت که نور ماه از انعکاس خورشید است و نه از خودش.

** عدسی مقعر به طرف داخل گود فرو رفته است و عدسی محدب به طرف بیرون برآمده است.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – سوسن قریشی

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید