, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها

در مقابل واکنش ها تسلیم باشید

حالت تدافعی را کنار بگذارید

خودشناسی.سایت نوجوان ها (1)اگر شما واقعا می خواهید انعکاس ها را ببینید و خود را بهتر بشناسید با بخشهایی از شخصیت خود روبرو خواهید شد که حقیقتا به آن علاقه ای ندارید که البته قطعا نسبت به آگاهی یافتن از آنها واکنش نشان خواهید داد و حالت تدافعی خواهید گرفت. اما اگر واقعا می خواهید بدانید که چه نوع انسانی هستید و چگونه عمل می کنید باید این حالت تدافعی را کنار بگذارید حتی اگر نخواهید برخی مرزها را برای دیگران باز کنید.

کم کردن حالت تدافعی نسبت به ضعف‌هایتان هم نشان دهنده آن است که راه را برای بهره مندی از دیگران باز کرده اید و می خواهید اشتباه هایتان را جبران کنید. اگر رفتار مساعدی نسبت به بحث، انتقاد و تغییر دارید، در این صورت دیگران، حقیقتا خواهند توانست به شما کمک کنند تا خود را بهتر بشناسید و خود را ارتقا دهید.

با خودتان صادق باشید

ما به خودمان بیش از آن‌چه که فکر کنیم، دروغ می گوییم. ما با فکر کردن به این‌که تصمیماتی که صرفا از سر تنبلی یا انتقام جویی گرفتیم، دارای دلایل منطقی بوده اند،‌ سعی می کنیم به خودمان کمک کنیم. اما فرار کردن از دلیل واقعی برخی از کارها، به ما در تبدیل شدن به انسانی بهتر کمک نخواهد کرد. به خاطر داشته باشید که دروغ گفتن به خود هیچ فایده ای نخواهد داشت. حتی اگر این دروغ نگفتن موجب کشف حقایقی تلخ درباره خودتان شود، باز هم این مزیت را خواهد داشت که برخی مشکلات و مسایل وجود دارند، به جای این‌که وانمود کنید وجود ندارند، خواهید پذیرفت.

به آن‌چه دیگران به شما و درباره شما می گویند، گوش کنید

گاهی خصوصا وقتی کار بدی انجام می دهیم دیگران سعی می کنند به ما درباره این موضوع هشدار دهند و ما هم تمایل داریم که این مسایل را نشنویم. این گوش نکردن گاهی خوب است چرا که بسیاری افراد صرفا تمایل دارند که با حرفهایشان ما را برنجانند و حرف هایشان پایه و اساسی ندارد اما گاهی نیز آن‌چه آنها می گویند یک تحلیل خارجی از رفتارهای شماست. به آن‌چه دیگران در گذشته گفته اند بیاندیشید و در مورد رفتارهای امروزتان از آنها نظرخواهی کنید.

برای مثال خواهر شما متوجه می شود که شما تمایل به اغراق و بزرگ‌نمایی دارید اما این رفتار شما غیر ارادی است. این به شما می فهماند که درک شما از حقایق تا حدی دچار مشکل است.

تفاوت بزرگی وجود دارد بین این‌که شما حرف های دیگران را ارزیابی کنید با این‌که اجازه دهید نظرات آن ها زندگی شما را تحت کنترل خود بگیرد.

هماهنگ کردن خودتان با اطرافیان صرفا زمانی لازم خواهد بود که عدم رعایت این کار،‌ موجب آسیب رسیدن به شما شود و حتی در این شرایط هم ممکن است شما فکر کنید که مشکل از محیط است و نه از شما و رفتارهایتان.

تغییر کنید صرفا به این خاطر که احساس می کنید باید تغییر کنید نه به این دلیل که دیگران به شما گفته اند که لازم است تغییر کنید.

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید