چگونه در حفظ و نگهداری محیط زیست، موثر باشیم؟

t چگونه در حفظ و نگهداری محیط زیست، موثر باشیم؟

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای کمک به حفظ و نگهداری محیط زیست انجام دهید، سعی در استفاده صحیح از منابع و تلاش برای مصرف دوباره و بازیافت لوازم زائد است. این کار از آنچه که فکر می کنید، آسان تر خواهد بود. باید از کارهای کوچک شروع کنید و بخشی از عادات روزمره خود را تغییر دهید.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

برای حفظ محیط زیست، سعی کنید مصرف آب و انرژی را کم کنید، عادات غذایی و روش رفت و آمد خود را تغییر دهید تا از منابع طبیعی محافظت کنید و نحوه مصرف، بازیافت و دور ریختن را طوری تنظیم کنید که به طبیعت کمترین صدمه را وارد کنید.
اگر توانستید الگوی زندگی خود را با طبیعت و محیط زیست سازگار کنید، سعی کنید این کار را به دیگران نیز بیاموزید.

یک: ذخیره برق و سایر انرژی ها

1- هر وسیله برقی را هنگام عدم استفاده خاموش کنید.

یک قانون خوب برای انگشتان! این است که هر وسیله برقی را هنگامی که مورد استفاده نیست، خاموش کنید. مثل لامپ، تلویزیون، کامپیوتر، پرینتر، ویدئو و …  می توانید برای لوازم برقی کنار هم، از سه راهی های دارای کلید استفاده کنید. در این صورت هنگامی که از این لوازم استفاده نمی کنید، با خاموش کردن یک کلید، همه این لوازم خاموش می شوند.

2- هنگامی که از وسائل برقی استفاده نمی کنید، سیم آن ها را از پریز جدا کنید تا مانع جریان داشتن الکتریسیته شوید.

لوازمی نظیر لپ تاپ، کامپیوتر، مخلوط کن برقی، آون، تلویزیون و… هنگامی که به پریز متصل هستند، می توانند انرژی مصرف کنند. بسیاری از لوازم برقی وقتی خاموش می شوند، در حالت stand by یا skep mode قرار می گیرند که در این حالت همچنان تا حدی برق مصرف می کنند.

– این نکته خصوصا برای زمان هایی مهم است که در سفر هستید و همچنین در مورد لوازمی سودمند خواهد بود که احتمال می دهید تا 36 ساعت آینده نیازی به استفاده از آن ها نداشته باشید.

چگونه در حفظ و نگهداری محیط زیست، موثر باشیم؟

3- سیستم سرمایش و گرمایش منزل خود را تنظیم کنید.

سیستم سرمایش و گرمایش را همیشه روی دمایی تنظیم کنید که حداقل اختلاف دما را با دمای بیرون داشته باشد زیرا این کار موجب می شود این سیستم مجبور به مصرف برق یا گاز زیاد برای رساندن دمای محیط به دمای مورد نظر شما نشود. لذا سعی کنید دمای خانه را در زمستان روی پایین ترین و در تابستان روی بالاترین دمای قابل تحمل تنظیم کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
5 انشا با موضوع ماه رمضان 

4- تا حد امکان، از لامپ های LED استفاده کنید.

گرچه لامپ های LED از لامپ های قدیمی گران تر هستند اما مزایای آن ها بیشتر از معایب آن هاست. این نوع لامپ ها 25 تا 85 درصد، کمتر برق مصرف می کنند، 3 تا 25 درصد، طول عمر بیشتری دارند و با طبیعت سازگارترند.

– اگر می خواهید شروع به تعویض لامپ های خود با لامپ های LED کنید، از لامپ هایی شروع کنید که بیشترین استفاده را در طول شبانه روز دارند.

چگونه در حفظ و نگهداری محیط زیست، موثر باشیم؟

5- به جای استفاده از دستگاه خشک کن، لباس ها را در هوای آزاد خشک کنید.

در بسیاری از خانه ها، خشک کن برقی جزو لوازمی است که بعد از یخچال و دستگاه تهویه هوا، بیشترین میزان برق را مصرف می کند. استفاده از هوای آزاد و خشک کردن لباس ها روی بند با طبیعت سازگارتر است و همچنین موجب می شود که بوی مطبوع مواد شوینده پس از خشک شدن همچنان روی لباس باقی بماند.

دور ریختن، استفاده مجدد و بازیافت

1- هنگام خرید هوشیار باشید تا کمتر اسراف کنید

محیط زیست.سایت نوجوان ها (1)

قبل از خریدن هر چیز، به این فکر کنید که این کالا چه تاثیری بر سایر افراد و هم چنین محیط زیست خواهد داشت. این کار گاهی به سادگی این موضوع می تواند باشد که به جای خرید کنسروهای کوچک ذرت، یک کنسرو سایز بزرگ تهیه کنید و گاهی می تواند به سختی انتخاب اتومبیلی برای خرید باشد که کمترین آسیب را به محیط زیست برساند.

به هر حال نگران نشوید و از کارهای کوچک شروع کنید.

– به طور کلی از خرید محصولاتی که بیش از حد بسته بندی شده اند خودداری کنید. بسیاری اوقات، کارخانه های مواد غذایی همان میزان هزینه و انرژی را که صرف تولید محصول اصلی کرده اند، برای بسته بندی آن نیز استفاده می کنند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی جعبه کادویی روز پدر

– از خرید محصولات غیر ضروری بپرهیزید و لوازمی را که به طور گذرا به آن ها نیاز پیدا می کنید قرض بگیرید و یا اجاره کنید.

2- تا جای ممکن، از لوازم چند بار مصرف استفاده کنید تا میزان زباله خود را به حداقل برسانید

محیط زیست.سایت نوجوان ها (2)

استفاده از لوازم یک بار مصرف نه تنها برای محیط زیست آسیب رسان است بلکه استفاده از آن ها در نهایت صرف هزینه بیشتر را در پی خواهد داشت.

– سعی کنید که از ساک مخصوص خود در هنگام خرید استفاده کنید تا احتیاجی به کیسه پلاستیکی نداشته باشید.

– گرچه شاید کمی سخت به نظر برسد اما سعی کنید در میهمانی هایتان استفاده از ظروف یکبار مصرف را حذف کنید و یا کاربرد آن ها را به حداقل برسانید.

– در بسیاری از کشورها آب شهری قابل آشامیدن است لذا خرید آب معدنی ضرورتی ندارد و بطری های پلاستیکی آن نیز برای طبیعت مضر است.

– به جای باطری های معمولی از باطری های قابل شارژ استفاده کنید. گرچه امروزه اغلب باطری ها ایمن هستند و می توان آن ها را همراه با سایر زباله ها بیرون ریخت اما این محصولات همچنان تا حدی منجر به آسیب به محیط زیست خواهند شد.

3- لوازم بی استفاده خود را ببخشید تا دیگران بتوانند از آن ها استفاده کنند

محیط زیست.سایت نوجوان ها (3)

لوازم بی استفاده تان را در سطل آشغال نیاندازید. به بخشیدن آن ها به کسانی فکر کنید که به آن ها نیاز دارند. لباس ها و لوازم منزلی که هنوز سالم و قابل استفاده اند به یک خیریه بدهید تا آن ها را به دست افراد مستحق برساند.

4- لوازم بی مصرف را به وسائل جدید و جالب تبدیل کنید

محیط زیست.سایت نوجوان ها (4)

مثلا می توانید از یک تی شرت قدیمی، یک ساک دستی درست کنید و یا بطری های استفاده شده را برای درست کردن یک گلدان به کار ببرید.

5- با ارائه زباله های قابل بازیافت به مراکز مربوطه، میزان ضایعاتی که به محیط زیست وارد می کنید، به حداقل برسانید

محیط زیست.سایت نوجوان ها (5)

سعی کنید تا جای ممکن، شیشه ها، فلزات، پلاستیک و کاغذهای بدون استفاده خود را به مراکز بازیافت تحویل دهید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
9 راهکار برای مقابله با بی حوصلگی نوجوانان در مدرسه

– قوانین و مقررات مربوط به بازیافت شهر خود را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که این کار را به درستی انجام می دهید. برای مثال در بعضی مناطق، شیشه را بازیافت نمی کنند و یا در برخی شهرها بایستی پیش از ارائه مواد قابل بازیافت، آن ها را از هم تفکیک کرد.

6- مواد سمی و خطرناک را به شکل صحیح دور بریزید

محیط زیست.سایت نوجوان ها (6)

بسیاری از مواد و لوازم مثل لامپ های فلوئورسنت، مواد شوینده، مواد دارویی، حشره کش ها، رنگ و باتری نیازمند قوانین خاص برای دفع هستند و نباید آن ها را داخل چاه فاضلاب ریخت و یا روی زمین رهایشان کرد.

– از هلیوم برای پر کردن بادکنک ها استفاده نکنید زیرا این کار موجب آسیب به محیط زیست می شود.

حفظ آب

1- نسبت به مصرف آب هشیار باشید تا میزان آب مصرفی خود را کاهش دهید.

کم مصرف کردن آب برای حفظ آن برای نسل های آینده ضروری است.

– سعی کنید در حین استحمام، صرفا 5 دقیقه آب را باز بگذارید.

– هنگام مسواک زدن، شیر آب را باز نگذارید.

2- فقط هنگامی ماشین لباسشویی را روشن کنید که کاملا پر شده باشد.

روشن کردن ماشین لباسشویی نیمه پر، موجب هدر رفتن آب و برق می شود. برای کاهش مصرف برق و آب، صبر کنید تا ماشین لباسشویی کاملا پر شود.

t چگونه در حفظ و نگهداری محیط زیست، موثر باشیم؟

3- ماشین ظرفشویی را زمانی روشن کنید که کاملا پر شده است.

ماشین های ظرفشویی نه تنها میزان زیادی آب مصرف می کنند بلکه انرژی زیادی را نیز صرف گرم کردن آب می کنند. لذا سعی کنید صرفا زمانی ماشین ظرفشویی را روشن کنید که کاملا پر شده باشد. با این کار آلودگی کربنی کمتری هم برای محیط زیست ایجاد خواهید کرد.

4- از شیرهای آب با جریان کم استفاده کنید.

چه در آشپزخانه و چه در دستشویی و حمام، استفاده از این نوع شیرها ضروری است زیرا حداقل موجب کاهش مصرف آب به میزان 30 تا 50 درصد می شود.

ترجمه شده از سایت wikihow.com

امتیاز به این نوشته

1 thoughts on “چگونه در حفظ و نگهداری محیط زیست، موثر باشیم؟

  1. وروجک میگوید:

    ای کاش قبل از اینکه دیر تر از این بشه یه کاری برای دنیا انجام بدیم چون واقعا با سرعت داریم به سمت نابودی پیش میریم. نابودی همه چیز…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *