, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

مجتبی ناطقی:

همدلی.سایت نوجوان ها (1)تصور کنید شما و همه هم کلاسی هایتان به جز یک نفر، به مهمانی دعوت شده اید. به نظر شما آن یک نفر اگر متوجه شود که تنها کسی بوده است که به مهمانی دعوت نشده، چه احساسی خواهد داشت؟ احتمالا غمگین، عصبانی، ناامید و یا خجالت زده می شود.
یکی از مهم ترین مهارت هایی که به شما در درک احساسات و عواطف دیگران کمک می کند، هوش هیجانی ((emotional intelligence (EQ)  است. 
درک دیگران به ما کمک می کند تا روابط بهتری داشته باشیم و در هر زمان واکنش مناسبی نشان دهیم و در زندگی اجتماعی موفق باشیم. برای رسیدن به چنین درکی، باید چند مورد را در نظر گرفت.

شخصیت های مختلف را بشناسید

اگر بدانید که هر فردی چه نوع شخصیتی دارد، می توانید بهتر او را درک کنید. به رفتار افراد، واکنش های آنها، به زبان بدن آنها و به آنچه می گویند توجه کنید. فراموش نکنید که شرایط، تجربه ها و حال کنونی افراد در نحوه برخورد و واکنش آنها در هر موقعیتی اثرگذار است.

به نیازهای افراد توجه کنید

هنگامی که شخصیت یک فرد را می شناسید می توانید پاسخ بهتری به او بدهید و بدانید که در هر زمان باید چه گفت و یا چه کار کرد. برای مثال، افراد برون گرا از صحبت و گذران وقت با دیگران لذت می برند. پس سعی کنید به آنها توجه کنید و با آنها رفتار دوستانه داشته باشید. با افراد دقیق، مستقیم صحبت کنید و نکات اصلی را مد نظر قرار دهید. در مقابل افراد ناسازگار فراموش نکنید که ممکن است از هر سخن شما یک شرایط دشوار بسازند، پس از قبل به آنچه قرار است بگویید فکر کنید.

به تفاوت ها احترام بگذارید

همواره در نظر داشته باشید که انسان ها متفاوت فکر می کنند و ویژگی های متفاوتی دارند. حتی افرادی با شخصیت های مشابه نیز براساس پیشینه و تجربیات متفاوتشان، رفتار و افکار متفاوتی از یکدیگر دارند. به این تفاوت ها احترام بگذارید.
یک راه عالی برای رسیدن به چنین درکی، برخورد با افراد مختلف و کسب تجربه است، همچنین مطالعه و کسب اطلاعات در خصوص افراد، شخصیت ها، فرهنگ ها، باورها و ارزش های مختلف بسیار به شما کمک خواهد کرد.

هم رایی و یکدلی خود را تقویت کنید

این کار به معنی قرار دادن خودتان به جای دیگران است. با چنین کاری شما می توانید درک کنید که افراد چه احساسی دارند و به چه چیزی نیاز دارند. فکر کنید که اگر شما در موقعیت آن فرد بودید چه احساسی داشتید. برای تقویت این مهارت نیاز به مطالعه، تمرین و تجربه دارید. به مرور زمان شما به راحتی می توانید با دیگران همدردی کنید. برای مثال هنگامی که یک فیلم می بینید یا یک کتاب می خوانید سعی کنید خود را در جایگاه شخصیت آن داستان قرار دهید و او را درک کنید.

شخصیت خود را کشف کنید

خودشناسی به شما کمک می کند تا دیگران را راحت‌تر درک کنید. برای مثال اگر بدانید که خودتان شخصیتی برون گرا دارید متوجه خواهید شد که هم کلاسی شما مغرور و یا خودخواه نیست، بلکه او یک شخصیت درون گرا دارد و صرفا روحیه‌اش با شما متفاوت است.

تعصبات خود را بررسی کنید

گاهی اوقات فهم دیگران به دلیل عقاید و تعصباتی که دارید (که از قضا ممکن است باورهای اشتباهی باشند) برایتان دشوار است. ممکن است شما دچار کلیشه ها شده باشید و به همین دلیل فکر کنید که همه افراد مشابه یکدیگر هستند. همچنین گاهی اوقات این احتمال وجود دارد که بدون داشتن اطلاعات کافی قضاوت زود هنگام داشته باشید. در هر دو حالت شما نمی توانید به خوبی دیگران را درک کنید. سعی کنید نگاه گسترده تری به مسائل داشته باشید و به دیگران با همه ویژگی های منحصر به فردشان احترام بگذارید.

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید