چگونه رادیو اختراع شد؟

اولین رادیو را چه کسی ساخت؟ به عبارتی دیگر، مخترع رادیو کیست؟ در ادامه این مطلب، به تاریخچه اختراع رادیو می پردازیم.

تاریخچه‌ی اختراع اولین رادیو

در سال ۱۸۷۴ و در شهر بولونی ایتالیا، در خانواده‌ی مارکونی فرزند پسری متولد شد. این خانواده‌ی متمول و مرفه نام فرزند جدید خود را گولیلمو گذاشتند.

خانواده مارکونی هیچ کمبودی برای تقاضاها و درخواست های گولیلمو نداشتند. گولیلمو از این شرایط استفاده کرد و موفق شد زمانی که فقط جوانی ۲۰ ساله بود با خواندن مقالات و آزمایشات هنریش هرتز به وجود امواج نامرئی الکترومغناطیس پی ببرد.

گولیلمو در عرض یک سال توانست با آزمایش های مختلف و مطالعات علمی به این نتیجه برسد که می توان امواج الکترومغناطیس را بدون سیم به نقاط دور ارسال کرد و برعکس تلگراف این مزیت برای کشتی های در حال سفر بسیار مفید و قابل استفاده بود.

رادیو

ساخت اولین رادیو

در نهایت در سال ۱۸۹۵ میلادی، گولیلمو توانست اولین رادیو را بسازد و درست در سال بعد از آن، وسیله ساخت خود را در انگلستان به نمایش گذاشت و موفق شد اولین امتیاز انحصاری برای اختراع خود را کسب و بلافاصله شرکتی را تاسیس کند.

در سال ۱۸۹۸ اولین رادیوگرام ارسال شد و در سال بعد از آن نیز مخترع جوان توانست امواج پیام را به مسافت های دور ارسال کند. در نهایت و با جدیت و پیگیری او برای بهبود اختراعش، در سال ۱۹۰۱ میلادی توانست پیامی را از انگلستان به نیوزیلند یعنی از یک سوی اقیانوس اطلس به آن سوی دیگرش با موفقیت ارسال کند.

گولیلمو مارکونی بعد از سالیان سال تلاش و انجام آزمایش های مختلف برای ساخت اولین رادیو در سال ۱۹۳۷ در شهر رم درگذشت و یکی از بهترین و مهمترین اختراعات را برای بشر به جای گذاشت.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها – سوسن قریشی

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
محمد علی کِلِی، سلطان مشت زنی جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *