, ,
,

پژوهشهای دکتر نیوبرگ – یکی از بنیانگذاران علم نورو تئولوژی- نشان داده است که عبادت بر نواحی گوناگون مغز تاثیر گذار بوده و منجر به بهبود عملکرد مغز، رفاه و افزایش ظرفیت شفقت افراد می شود. بخش های گوناگون مغز که از عبادت تاثیر می پذیرند عبارتند:

۱- لُب پیشانی ( frontal lobe ) که در پشت پیشانی قرار گرفته و در زمانی فعال است که ما در حال توجه، برنامه ریزی، استدلال، خواندن، صحبت کردن، و حرکت اختیاری هستیم. این قسمت در اثر افزایش سن منقبض شده که منجر به از دست دادن حافظه ، تضعیف عملکردهای مغز و از همه بدتر، زوال عقل می شود. انجام حداقل ۱۲ دقیقه عبادت در روز، باعث می شود که تاثیر مخرب افزایش سن بر مغز، کاهش یابد.
۲- anterior cingulated : که درست در زیر لُب پیشانی قرار گرفته است، در زمانی فعال می شود که ما به دیگران توجه کرده، احساس دیگران را درک نموده و نسبت به آنها شفقت داریم. این بخش از مغز، انسان را به صورت آشکاری از حیوانات متمایز می کند. دکتر نیوبرگ این بخش از مغز را “قلب عصبی” نام گذاری کرده است. عبادت باعث افزایش فعالیت این بخش از مغز می شود.
۳- لُب آهیانه‌ای ( parietal lobes ) در پشت گوش ها و منطقه گیجگاهی قرار گرفته است و زمانی فعال می شود که ما خود را جدای از دیگران احساس می کنیم. فعالیت این بخش از مغز منجر به خودخواهی می شود. هنگام عبادت، فعالیت این بخش افت می کند و حس خودخواهی از بین می رود که نتیجه آن احساس یگانگی با خدا و دیگر اعضای جماعت و هستی می شود.
۴- دستگاه لیمبیک ( limbic system ) که در بالای نخاع قرار گرفته و از بخش های گوناگونی (از شماره ۴ تا ۸ در شکل) تشکیل شده است. این قسمت اولیه مغز است که در دیگر حیوانات هم وجود دارد. این بخش تمدن نیافته مغز است که برای نزاع جهت بقا طراحی شده است و برای محیط اولیه زندگی بشر مناسب بوده نه جامعه کنونی. این قسمت وقتی فعال می شود که ما احساس ترس، خشم، و سایر عواطف مخرب و بدبینانه را داریم. یکی از اعضای دستگاه لیمبیک، بادامه مغزی ( amygdale ) نام دارد که واکنش های تند در زمان تهدید را منجر می شود. فعالیت این قسمت منجر به بی اعتنایی به دیگران و کاهش شفقت می شود. عبادت باعث می شود که دستگاه لیمبیک، خاموش شده وتولید عواطف منفی را نداشته باشد.
تاثیر عبادت های گوناگون بر مغز
به عنوان یک نقش کلی، عبادت، بخش های انسانی و عقلانی مغز را فعال کرده و بخش های اولیه (دستگاه لیمبیک) را غیرفعال می کند. این منجر به ایجاد احساس آسایش،‌ کاهش استرس، اضطراب و سایر عواطف منفی می شود. اما عبادت های گوناگون، تاثیرهای گوناگونی بر مغز دارد. مثلاً اسکن مغزی نشان داده که وقتی افراد صحبت می کنند، فعالیت لُب پیشانی کاهش می یابد زیرا این قسمت مسئول سازماندهی اطلاعات و تمرکز است و وقتی افراد در حال گویش هستند، نمی توانند تمرکز کنند. معلق شدن فعالیت این قسمت باعث می شود که ایده هایی که افراد در جریانش قرار می گیرد، تاثیر بیشتری بر آنها داشته باشد.
عبادت های گروهی، تاثیر متفاوتی بر مغز دارد و منجر به آن می شود که فرد با جماعتی که مشغول عبادت هستند، احساس یگانگی بیشتری کند و همچنین احساس منزوی بودن و فردیت را کاهش می دهد. عبادت های گروهی، باعث کاهش فعالیت لب آهیانه ای شده و منجر به احساس یگانگی بیشتر با خدا می شود.
مدیتیشن و مراقبه، باعث افزایش فعالیت لُب پیشانی می شود. اسکن های مغزی نشان می دهد، کسانی که به صورت دائم و با توجه مراقبه می کنند، اندازه لُب پیشانی آنها نیز افزایش می یابد. همچنین مراقبه منجر به افزایش قدرت حافظه و بهبود فعالیت های شناختی، برنامه ریزی و تصمیم گیری نیز می شود.
میزان تاثیری که عبادت بر مغز دارد، بستگی به تکرار و طول مدت عبادت دارد. عبادت کوتاه مدت و گاه به گاه، تاثیر مهمی بر مغز ندارد. پژوهشها نشان داده که هرچقدر مدت زمان عبادت افزایش یافته و تکرار آن بیشتر شود، منافع ملموس بیشتری ایجاد خواهد کرد.
تاثیر عبادت بر عواطف
عبادت منجر به کاهش استرس، بهبود سیستم ایمنی، کاهش فشار خون و کمک به نگه داشتن قلب در شکل مناسب می شود. بر عکس، عصبانیت منجر به فعال شدن دستگاه لیمبیک می شود که نتیجه آن، تداوم خشم، حسادت و دیگر نگرش های بدبینانه به زندگی می شود. فعالیت دستگاه لیمبیک منجر به افزایش استرس،‌ آسیب کارکردهای ایمنی، افزایش فشار خون و ریسک بیماری های قلبی، ازدیاد اضطراب، احساس گناه و افسردگی می شود. همچنین دستگاه لیمبیک می تواند منجر به آسیب دیدن لُب پیشانی و دیگر بخش هایی که دارای کارکرد سازنده هستند نیز شود.
عبادت کنندگانی که بر ایده های مثبت و بینش های خوش بینانه نسبت به آینده، تمرکز کرده اند بخش های مثبت مغز را فعال کرده و دستگاه لیمبیک سیستم را غیر فعال می کنند. این کار منجر به افزایش تجربه و اظهار شفقت نسبت به خود و دیگران می شود.
www.thinkingacademy.org
منبع:
http://w3.newsmax.com/newsletters/mhr/issues/prayer1011/mhr_prayer1011_17.pdf

 

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید