چگونه مشکلاتم را حل کنم؟ (۱)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

راه حل (1)

در زندگی ما انسان ها واقعیت های تلخ و شیرینی وجود دارد که چه بخواهیم و چه نخواهیم مجبور به مواجهه با آن ها هستیم. اما این مواجهه ها همیشه درست و منطقی نبوده است. افرادی که جهت برخورد با مسائل و مشکلات زندگی خود را به اعتیاد، خودکشی، خشم، خشونت یا انزواطلبی و… می برند، کسانی هستند که برخوردهای درست و مناسبی با مسائل نداشته اند. چگونگی مواجهه با مسائل و واقعیت های زندگی مستلزم داشتن مهارتی تحت عنوان مهارت حل مسأله است. فقط با داشتن چنین توانمندی ای می توان از آسیب های احتمالی ناشی از رویارویی با مشکلات روزمره زندگی محفوظ ماند.

اهداف

با کسب مهارت حل مسأله افراد می توانند:

عوامل مؤثر در ناراحتی و ملال را بیابند.

از روش منظم برای حل مسائل خود استفاده کنند.

احساس کنترل بر بعضی از بیماری های روانی و جسمی مثل سردردهای تنشی را افزایش دهند.

در حل مسائلی که در آینده با آن ها روبرو خواهند شد، توانمند شوند.

مسأله و حل مسأله چیست؟

زمانی که فرد با موقعیتی روبرو می شود که نمی تواند با استفاده از اطلاعات و مهارت هایی که در آن لحظه در اختیار دارد به آن موقعیت پاسخ دهد و یا زمانی که هدفی دارد و هنوز راه رسیدن به آن را نیافته است، می گوییم که با یک مسأله رو به رو است. بنابراین حل مسأله یعنی تشخیص و به کاربردن دانش و مهارت هایی که به پاسخ درست مسأله یا رسیدن به هدف منجر شود.

چگونه می توان مسائل را حل نمود؟

حل مسأله یکی از مهارت های اساسی زندگی محسوب می شود. حل مسأله از پنج مرحله تشکیل می شود که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت اما قبل از آن توجه شما را به سه نکته مهم جلب می کنم.

نکته اول: اغلب افرادی که هنگام مواجه شدن با مشکلات در زندگی دچار درماندگی و ناتوانی می شوند، به این دلیل است که به طور انعطاف ناپذیری تنها از یک راه حل برای حل مشکلات مختلف استفاده می کنند. وقتی این راه حل مؤثر واقع نمی شود، آن ها راه های دیگری را امتحان نمی کنند بنابراین ناامید شده و دست از تلاش برای حل مشکل برمی دارند.

نکته دومی که باید به آن توجه کنید این است گاهی استفاده از یک راه حل جدید و کاملا متفاوت در برخورد با مشکلات، بسیار سودمند و مؤثر است.

و نکته آخر به یاد داشته باشید که حل مسأله یک روش فعال است نه منفعلانه. به این معنا که برای حل مؤثر مشکلات به جای پاک کردن صورت مسأله یا فرار از مشکلات و اقدامات نامعقول برای برخورد با مشکلات زندگی، لازم است به شیوه فعالانه به دنبال روش های مطلوب حل مشکل بگردید.

در مقاله بعدی برای بررسی گام های حل مسأله با ما همراه باشید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مادرم مرتبا منو چک میکنه ببینه تو اینترنت چه میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *