چگونه مشکلاتم را حل کنم؟(۲)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

حل مساله (1)برای حل موفقیت آمیز مشکل باید ادراک خود را پرورش دهید که “تو می توانی مشکلت را حل کنی”. معمولا وقتی مشکلی برای ما پیش می آید، مخصوصا اگر آن مشکل مهم باشد، دچار نگرانی و دستپاچگی می شویم. در چنین حالتی نمی توانیم خوب فکر کنیم، بنابراین نمی توانیم راه حل خوبی برای مشکل خود پیدا کنیم. پس اولین کاری که باید انجام دهیم این است که آرامش خود را حفظ کنیم. و از خودگویی های منفی اجتناب کنیم.

مراحل حل مسأله

مرحله 1 : تشخیص یا شناسایی مسأله 

نخستین گام در حل مسأله تشخیص و درک مسأله است. یعنی شخص متوجه شود که مسأله ای وجود دارد. زیرا تا وقتی که ندانیم مشکل ما دقیقا چیست، نمی توانیم آن را حل کنیم. برای تشخیص مشکل می توان از خود سؤال نمود که “چه چیزی بیش از همه مرا ناراحت می کند؟”

می توانید موقعیت هایی را به یاد آورید که در آن دچار ناراحتی و رنج شده اید؟ آیا فکر می کنید با مسأله ای مواجه بوده ولی به آن آگاه نبوده اید؟

مرحله 2 : تعریف دقیق مشکل

پس از تشخیص مسأله نوبت به درک ماهیت آن می رسد. تعریف کردن و فهمیدن مسأله نیازمند یافتن اطلاعات مناسب است. در این مرحله فرد باید در مورد مشکل یا مسأله ی خود به خوبی فکر کند تا بتواند به صورت دقیق آن را مشخص نماید. جهت مشخص نمودن و جمع آوری اطلاعات دقیق می توان از سؤالات زیر استفاده نمود:

الف) مشکل چیست؟

ب) از کی شروع شده و دلیل آن چه بوده است؟

ج) از کجا شروع شده است و چه کسی در این مشکل نقش داشته و دارد؟

هرچه اطلاعات دقیق و مناسب تر باشد برای رسیدن به حل مسأله موفق تر خواهیم بود..

مرحله 3 : تهیه فهرستی از راه حل های مختلف

پس از آن که مشکل دقیق و روشن تعریف شد وارد مرحله سوم می شویم. در این مرحله باید خوب فکر کنید و تمامی راه حل های ممکن را برای حل مشکل مورد نظر فهرست کنید. برای حل این مشکل، راه حل های مختلفی  وجود دارد. هرچقدر بتوانید راه حل های بیش تری پیدا کنید، در حل مشکلات موفق تر خواهید بود. اگر راه حل های بیش تری برای حل مشکل خود پیدا کنید، آن وقت می توانید از بین آن ها، بهترین راه حل را انتخاب و اگر یک راه حل مؤثر نبود، از راه حل دیگری استفاده کنید.

یک روش خوب برای پیدا کردن راه حل های مختلف، استفاده از تکنیک “بارش فکری” است. برای استفاده از این روش، باید ذهن خودتان را سیال سازید و تمامی راه حل هایی را که به ذهنتان می رسد، چه خوب و چه بد، چه سخت و چه آسان، بدون سانسور یادداشت کنید. بنابراین در این مرحله هیچ نوع قضاوتی در مورد مناسب بودن با نبودن راه حل ها انجام نمی دهید. برای این که بتوانید راه حل های بیش تری پیدا کنید می توانید با پدر، مادر، معلمان و دوستان خود مشورت کنید.

مرحله 4 : انتخاب بهترین راه حل

در این مرحله تمامی راه حل های احتمالی را که فهرست کردید را مورد قضاوت قرار می دهید و به سودمند بودن یا نبودن آن ها می پردازید.

جهت ارزیابی درست تر راه حل ها می توان از سؤالات زیر استفاده کرد:

آیا انجام دادن این راه حل ها مرا به هدفم می رساند؟

آیا انجام این راه حل برای من یا دیگران دردسرساز نمی شود؟

راه حل ها را براساس مفید بودن و قابلیت انجام، اولویت بندی می کنید. برای انجام راه حل زمان مشخصی در نظر گرفته می شود که طی آن زمان آن را انجام می دهید و به آن عمل می کنید.

مرحله 5 : انتخاب راه حل و ارزیابی

در این مرحله پس از انتخاب راه حل باید آن را به اجرا درآورد. اگر اجرای راه حل مورد نظر رضایت بخش بود فرآیند حل مسأله پایان می یابد و مشکل رفع می شود. اما اگر راه حل مؤثر نبود از راه حل های دیگری که در نظر گرفتیم استفاده می کنیم.

فرآیند حل مسأله زمانی پایان می یابد که دیگر موقعیتی برای ما مسأله ساز نباشد. اما اگر با راه حل های ارائه شده مشکل یا مسأله ما حل نشود امکان دارد تعریف درست و دقیقی از مشکل نداشته باشیم که در این صورت مجددا مراحل را از ابتدا شروع کرده و ادامه می دهیم.

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اعتماد به نفس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *