, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

۶- با انگیزه باشید

مطالعه.سایت نوجوان ها (6)

اگر به اندازه کافی مطالعه کنید و خود را برای امتحان آماده کنید، موفق خواهید شد. برای مطالعه خود، هدف تعیین کنید. امتحان را در ذهن خود، یک غول بزرگ فرض نکنید، بلکه آن را چالشی در نظر بگیرید که برای محک زدن آموخته های شما در نظر گرفته شده است.

– برای خود یک هدف در نظر بگیرید. حتی اگر کمی غیر واقعی باشد. خود را مجبور کنید که از آنچه فکر می کنید توانایی انجام آن را دارید، بهتر عمل کنید. با این روش موجب شگفت زدگی خود، خواهید شد.

– برای داشتن انگیزه، برای خود یک جایزه در نظر بگیرید. اگر به خوبی درس خواندید و در امتحانات موفق شدید، به خودتان یک جایزه بدهید.

– خودتان را در مورد اهمیت درس خواندن، توجیه کنید. علت این موضوع، می تواند برای هر کس، تفاوت داشته باشد. شاید شما به مادرتان در مورد گرفتن نمرات خوب، قول داده باشید، شاید شاگرد اول شدن برای شما اهمیت زیادی دارد و یا بسیاری دلایل دیگر. این دلایل، هر چه که هست، آن را به خودتان یادآوری کنید تا بفهمید که چرا درس خواندن برای شما با ارزش است. 

۷- بنشینید و مطالعه کنید 

مطالعه.سایت نوجوان ها (7)

شما همه چیزهای مورد نیاز را در اختیار دارید و دیگر دلیلی برای به تعویق انداختن کارها وجود ندارد. این شما و این هم کتاب و دفتر و … دیگر منتظر چه چیزی هستید؟

– از فلش کارت و یادداشت های کوتاهی که برایتان مفید خواهد بود، استفاده کنید. فلش کارت ها برای برخی افراد، بسیار مفیدند زیرا مطالب مهم را در حجم کم، ارائه می کنند.

یک روش جالب برای حفظ کردن برخی اطلاعات مهم، درست کردن شعر یا کلمات با نکات مهم است.

مطمئن شوید که در ابتدا نکات کلیدی و مهم را یاد گرفته اید و به خاطر سپرده اید. سپس به سراغ باقی اطلاعات بروید. قبل از شاخ و برگ دادن به اطلاعات در ذهن خود، ابتدا تنه اصلی درخت را در ذهنتان ثابت کنید.

از خودتان بپرسید که چرا مطالعه می کنید و فایده این کار چیست. پاسخ این سوال را روی یک کاغذ بنویسید و هر بار که خواستید شروع به مطالعه کنید و یا در حین مطالعه، ذهنتان خسته شد، این کاغذ را یک بار مرور کنید.

۸- مضطرب نشوید

مطالعه.سایت نوجوان ها (8)

وقتی مضطرب می شوید، تعداد خطاها و اشتباهات شما زیاد می شود. لذا سعی کنید که همواره آرامش خود را حفظ کنید. اگر واقعا کار خود را به درستی انجام دهید و به قدر کافی درس بخوانید، دلیلی برای استرس وجود نخواهد داشت. یک نفس عمیق بکشید و به خودتان بگوئید که می توانید!

۹- استفاده از کامپیوتر و موبایل را به حداقل برسانید

مطالعه.سایت نوجوان ها (9)

هنگامی که به جای تایپ کردن، شروع به نوشتن با دست می کنید، یادگیری شما افزایش می یابد.
به علاوه استفاده از موبایل و پاسخ دادن به پیام ها در حین درس خواندن را حذف کنید. چرا که این کار، موجب بر هم خوردن کامل تمرکز شما می شود.

۱۰- از موضوع اصلی منحرف نشوید

مطالعه.سایت نوجوان ها (10)

ذهن همه ما هر از چند گاهی حین مطالعه از موضوع منحرف می شود. گاهی این مساله به دلیل کسالت بار بودن موضوع مورد مطالعه است و گاهی نیز به این دلیل است که مسائلی که نیاز به یادگیری آن ها نداریم، جذاب تر از مطلبی است که موظف به مطالعه آن هستیم. اما علت هر چه که هست، بایستی همه تلاشمان را برای حفظ تمرکز روی موضوع مورد مطالعه حفظ کنیم تا زمانی که به اندازه کافی برای امتحان، آماده شویم.

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

مطالعه کردن برای امتحانات، می تواند کاری سخت باشد، خصوصا اگر از آن دست افرادی باشید که تمرکز کافی ندارند. تمرکز کردن در هنگام مطالعه می تواند درس خواندن را برای شما بسیار آسان تر کند و موجب شود که سریع تر بتوانید آن را به اتمام برسانید. راه حل کلیدی آن است که آنچه را که موجب بر هم زدن تمرکزتان می شود، حذف کنید و برای مطالعه، محیطی کاملا مناسب را انتخاب کنید. 

۱- محیطی مناسب برای مطالعه پیدا کنید

مطالعه.سایت نوجوان ها (1)

اتاق خواب و یا کلاس درس شما الزاما بهترین مکان برای مطالعه و درس خواندن نیست. فضایی مناسب با یک صندلی راحت پیدا کنید. سعی کنید در جایی بنشینید که تلویزیون، تلفن و یا موبایل در آنجا نباشد.

– کتابخانه معمولا محیط مناسبی برای مطالعه است چرا که از سکوت کافی برخوردار است.

۲- لوازم مورد نیاز خود را پیش از شروع مطالعه حاضر کنید

مطالعه.سایت نوجوان ها (2)

هرگز پیدا کردن ماژیک های لایت، خودکار، خط کش و … را به میانه مطالعه موکول نکنید زیرا این کار می تواند به شدت تمرکز شما را به هم بزند.

۳- به دنبال یک همراه برای مطالعه باشید

مطالعه.سایت نوجوان ها (3)

فردی مصمم و متمرکز را برای مطالعه کردن دو نفره انتخاب کنید. سعی نکنید که دوست صمیمی خود را برای این کار انتخاب کنید زیرا بسیاری اوقات، این کار موجب اتلاف وقت به دلیل گپ و گفت های دوستانه در هنگام مطالعه می شود. داشتن یک همراه برای مطالعه، ایده بسیار خوبی است چرا که با این روش می توانید نظرات خود را با کسی به اشتراک بگذارید و از زاویه ای غیر از زاویه دید خودتان به مسائل بنگرید.

– برخی افراد، داشتن یک همراه برای درس خواندن را موجب بر هم خوردن تمرکز خود می دانند. اگر فردی برون گرا هستید و به حرف زدن و ارتباط برقرار کردن با دیگران علاقه زیادی دارید، داشتن یک همراه در هنگام مطالعه، گزینه خوبی برای شما نخواهد بود. اما اگر درون گرا و خجالتی هستید، این نوع همراهی برای شما مفید است. البته باید تیپ شخصیتی طرف مقابل را هم در نظر گرفت. افراد برون گرا ممکن است با حرف زدن، روند درس خواندن را به هم بزنند.

– کسی را برای مطالعه انتخاب کنید که از شما باهوش تر باشد. گرچه نکته ساده ای به نظر می رسد اما بسیاری افراد این نکته را در نظر نمی گیرند. داشتن یک همراه باهوش که بتواند گاهی در جایگاه معلم برای شما باشد، موجب بهبود چشمگیری در وضعیت درس خواندن شما خواهد شد.

۴- برای تجدید قوا، خوراکی های مناسب تهیه کنید

مطالعه.سایت نوجوان ها (4)

هرگز از نوشابه های انرژی زا استفاده نکنید. مغزها، میوه و آب، انتخاب های خوبی به عنوان میان وعده خواهند بود زیرا ترکیباتی ساده و موثرند.

۵- در میانه مطالعه، استراحت های کوتاه داشته باشید

مطالعه.سایت نوجوان ها (5)

پس از ۴۵ دقیقه مطالعه، یک استراحت ۱۰ دقیقه ای داشته باشید و کاری متفاوت انجام دهید. سعی کنید پس از استراحت، به مطالعه برگردید. استراحت نباید بیش از ۲۰ دقیقه طول بکشد.

– برای آگاهی از زمان استراحت و پایان آن، ساعت بگذارید. اگر این کار را انجام دهید، دیگر دچار مشکلی در تنظیم ساعت استراحت نخواهید بود.

– به چه علت باید در میانه مطالعه، استراحت کرد؟
مغز شما پس از دریافت حجم زیادی از اطلاعات، نیازمند زمانی است که مجددا شارژ شود. برخی تحقیقات نشان داده است که داشتن استراحت و قدم زدن، موجب بهبود حافظه و دریافت نمرات بهتر در امتحانات می شود.

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید