چگونه هوش خود را تقویت کنید؟ (۱)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

با ایجاد برخی تغییرات و انجام تعدادی کارهای جدید می توانید هوش خود را تقویت کنید. تغییر در روتین های روزمره، مطالعه، حل پازل و کسب تجربه های جدید مغز شما را به چالش خواهد کشید و از این طریق ذهن شما را تقویت خواهد کرد. همچنین مصرف پروتیین کافی و ویتامین های گروه B و استراحت کافی قابلیت های ذهن شما را برای هوشیار ماندن را بالاتر می برد.

بخش یک از سه: تغییر روتین های روزمره

۱- همه چیز را به شکلی متفاوت انجام دهید

تقویت هوش.سایت نوجوان ها (1)

روش انجام کارهایی را که در طول روز به دلیل تکراری بودن به شکل غیر ارادی انجام می دادید تغییر دهید و با این کار مغز خود را به چالش بکشید و موجب ایجاد ارتباطات عصبی جدید در مغز خود شوید.

اگر دست راست هستید، سعی کنید با دست چ‍پ خود مسواک بزنید و برعکس. سعی کنید رو به عقب قدم بزنید. اگر به زبانی غیر از زبان مادری خود تسلط دارید سعی کنید با این زبان هم گاهی صحبت کنید.

انجام این کارها موجب ایجاد راه ها و پل های ارتباطی جدید در مغز شما می شود. 

۲- مدیتیشن انجام دهید

تحقیقات نشان داده است که مدیتیشن نه تنها در کاهش استرس موثر است بلکه موجب تقویت ذهن نیز می شود. مدیتیشن همچنین در تقویت خون رسانی به مغز، آرامش و تمرکز نیز موثر است. 

– هر روز ۳۰ دقیقه مدیتیشن انجام دهید. می توانید این ۳۰ دقیقه را تقسیم کنید و دو تا سه بار در روز و هر بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه مدیتیشن انجام دهید. بهترین زمان برای مدیتیشن هنگام برخاستن از خواب، پس از ورزش و پیش از رفتن به رختخواب است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کشف پروتئین محافظ بدن در مقابل سرطان و اچ آی وی!

۳- از مکمل ها استفاده کنید

تقویت هوش.سایت نوجوان ها (2)

یکی از روش های مناسب برای تقویت هوش، استفاده از مکمل ها است. البته پیش از مصرف هر مکمل می بایست با پزشک درباره مقدار صحیخ مصرف آن مشورت کرد.

از مکمل های موثر در تقویت هوش کافیین، کراتین، جینکگوبیلوبا و امگا ۳ است. 

۴- ورزش های آئروبیک (هوازی) انجام دهید

مطالعات نشان داده است که تنفس با طول مدت تمرکز مرتبط است. می توانید شنا کردن یا دویدن را امتحان کنید و یا ورزش های هوازی انجام دهید. روزی دو بار، یک بار پس از بیدار شدن از خواب و یک بار هم هنگام رفتن به رختخواب و هر بار به مدت ۴۵ دقیقه ورزش کنید و بهتر است پس از ورزش کردن، مدیتیشن نیز انجام دهید.
ورزش کردن هم تاثیر مثبتی روی اندام شما خواهد داشت و هم موجب ترشح اندورفین و بهبود شرایط روحی شما خواهد شد.

۵- هر زمان که نیاز به خواب داشتید، بخوابید

تقویت هوش.سایت نوجوان ها (3)

برخی افراد عادت دارند که ساعت ۹ شب بخوابند و برخی دیگر ساعت ۲ بعد از نیمه شب می خوابند. اما سعی کنید زمانی به رختخواب بروید که مغز شما واقعا به استراحت و خواب احتیاج دارد و اگر از آن دست افرادی هستید که شب ها سرحال تر هستند، سعی نکنید که شب، زود بخوابید. بلکه کارهایتان را در ساعاتی انجام دهید که سرحال هستید. 

– در طول شبانه روز ۷ تا ۹ ساعت بخوابید زیرا در حالت خستگی، مغز ۱۰۰٪ کارایی خود را ندارد و فقط کارهایی که ضروری هستند (مثل تنفس) را انجام می دهد. بی خوابی مداوم نیز مانع استفاده مغز از همه توان خود می شود و می تواند منجر به بیماری های مختلف روحی و جسمی شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ترفندهایی برای داشتن موهایی پرپشت

ادامه دارد

ترجمه شده از سایت wikihow.com

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *