,

بخش دوم: مثبت اندیش بودن نسبت به آینده

۱- به این فکر کنید که از این اتفاق تلخ چه درسی گرفته اید

خاطره تلخ

حتی بدترین اتفاقات نیز درس هایی برای انسان دارند. گرچه ممکن است زمان زیادی طول بکشد که بفهمید یک اتفاق، چه چیزهایی را به شما آموخته است، اما هرگاه بتوانید به این موضوع پی ببرید، تلخی ماجرا تا حدی برای شما کاسته خواهد شد.

• به یاد داشته باشید که تجربیات تلخ، در زندگی اجتناب ناپذیر هستند. تجربه های سخت، ما را قوی تر می کند و به ما کمک می کند که قدر لحظات خوب زندگی را بیشتر بدانیم. در حقیقت، بدون تجربه احساسات بد در برخی برهه های زمانی، قادر نخواهیم بود که ارزش واقعی لحظات خوب را درک کنیم.

• سعی کنید نعماتی که خداوند به شما داده است را مرور کنید. گرچه ممکن است این اتفاق بد، شما را از برخی از نعمات بی بهره کرده باشد اما سعی کنید یک لیست از نعمت هایی که در حال حاضر از آنها بهره مند هستید، تهیه کنید تا با تمرکز روی آنها میزان توجه شما به اتفاق ناخوشایندی که تجربه کرده اید، کمتر شود.

۲- خاطرات خوب و شاد برای خود ایجاد کنید

خاطره تلخ

به طور طبیعی، گذر زمان موجب کمرنگ شدن خاطرات تلخ در ذهن شما خواهد شد و شما می توانید این روند را با استفاده بهتر و بیشتر از زندگی و پر کردن ذهنتان از خاطرات شیرین جدید، تسریع کنید. زمان خود را با انجام کارهایی که به انجام آنها علاقه مند هستید و بودن در کنار افرادی که دوستشان دارید، سپری کنید. هرچه بیشتر در ذهن خود خاطرات خوب ایجاد کنید، خاطرات تلخ در ذهنتان کمرنگ تر خواهد شد.

• رفتن به مکان هایی که قبلا نرفته اید،در ایجاد خاطرات جدید به شما کمک خواهد کرد. به شهرهایی که تا به حال نرفته اید سفر کنید و یا از اماکن دیدنی شهر خود که قبلا آنها را ندیده اید، بازدید کنید.

• اگر سفر کردن برایتان مقدور نیست، برخی از روتین های زندگی خود را تغییر دهید. مثلا به یک رستوران جدید بروید، یک غذای جدید بپزید و یا یک مهمانی ترتیب دهید و دوستانتان را دور هم جمع کنید.

۳- برای زندگی خود یک برنامه منسجم تهیه کنید

خاطره تلخ

برای همه ساعات خود در طول روز، برنامه داشته باشید. با این کار، دیگر زمانی برای مرور خاطرات تلخ خود نخواهید داشت. اگر در گذشته عادت داشتید که ساعات زیادی از روز را تنها باشید، سعی کنید برنامه های خود را طوری تغییر دهید که از این به بعد، بیشتر وقتتان را در کنار دوستانتان بگذرانید. همچنین می توانید با خواندن کتاب های خوب یا پیدا کردن سرگرمی های جدید، ذهن خود را مشغول نگه دارید. هرچه زمان بیشتری را بدون برنامه بگذرانید، تمایل بیشتری برای مرور خاطرات تلخ خود خواهید داشت.

• یک فعالیت بدنی جدید را امتحان کنید. مثلا دوچرخه سواری یا بازی با اسکوتر. اگر علاقه زیادی به ورزش کردن ندارید، طوری برنامه ریزی کنید که در طول روز مدتی را پیاده روی کنید. همچنین می توانید شروع به تمرین یوگا کنید. چالش های بدنی یکی از بهترین روش ها برای آزاد کردن ذهن از افکار منفی است. ورزش کردن موجب ترشح اندورفین ها از مغز می شود که این فرایند، بهبود وضعیت روحی را در پی خواهد داشت.

• یک چیز جدید بسازید. میتوانید یک لباس بدوزید، یک نقاشی بکشید یا یک متن زیبا بنویسید. انرژی خود را برای ساختن چیزهای جدید مصرف کنید و با این کار از فکر کردن به خاطرات تلخ گذشته جلوگیری کنید.

• کمک کردن به دیگران، یکی از بهترین راه ها برای فکر نکردن به مشکلات شخصی است.

۴- حفظ سلامت خود را در اولویت قرار دهید

خاطره تلخ

وقتی ذهنتان پر از افکار منفی است، یکی از بهترین کارها، توجه کردن به حفظ سلامتی است. بعلاوه اینکه سلامت جسمی تاثیر چشمگیری در سلامت روانی شما نیز خواهد داشت. خوردن غذاهای سالم و داشتن خواب کافی در کنترل ذهن و داشتن افکار مثبت به شما کمک زیادی خواهد کرد.

• یک رژیم غذایی متعادل برای خود در نظر بگیرید که شامل مقادیر کافی از سبزیجات، میوه های تازه، پروتئین، غلات و چربی های سالم باشد.

• سعی کنید نیم تا یک ساعت در طول روز ورزش کنید. حتی اگر این ورزش کردن، صرفا یک پیاده روی از مدرسه یا محل کار به سمت خانه باشد.

• برنامه های خود را طوری تنظیم کنید که ۷ تا ۸ ساعت در طول شب بخوابید. زیرا کمبود خواب موجب می شود که عصبی باشید و ناخودآگاه به سمت مرور مسائل ناخوشایند بروید.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – ترجمه شده از سایت wikihow.com

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید