چگونه یک خاطره تلخ را فراموش کنیم؟ (۳)

خاطره بد

بخش سوم: غلبه کردن بر یک تجربه تلخ

1- خاطره بد را یادآوری کنید

خاطره بد

آنچه در آن خاطره بد برای شما رخ داده و همه احساسات بدی که در شما ایجاد کرده است را مرور کنید. گرچه ممکن است این کار مخرب به نظر برسد اما تخلیه احساسات، یکی از روش های کلیدی در روند التیام است.
سرکوب یک خاطره تلخ، صرفا موجب می شود که در زمان دیگری به ذهن شما بازگردد و ممکن است این بار، این بازگشت حتی با شدت بیشتری همراه باشد. به خودتان اجازه دهید که عصبانی، غمگین، خجالت زده و یا آزرده باشید. اگر احساس می کنید که نیاز به گریه کردن و یا فریاد کشیدن دارید، این کار را انجام دهید، زیرا پس از انجام آن، مطمئنا توانایی شما در تحمل آنچه که رخ داده است بیشتر خواهد شد.

2- درباره آنچه که رخ داده است، با یک نفر گفت و گو کنید

خاطره بد

نزد یکی از دوستان یا اقوام مورد اعتمادتان بروید. دیگران ممکن است پیشنهادهای مفیدی برای شما داشته باشند، داستان های مشابه از زندگی خود را با شما در میان بگذارند و یا حتی بتوانند شما را متقادعد کنند که آنچه بر شما گذشته است، آنقدر هم که شما فکر می کنید، تلخ و ناراحت کننده نیست. اگر برایتان مقدور است، موضوع را با کسی در میان بگذارید که ارتباطی با قضیه نداشته باشد. این کار موجب می شود که دید جدیدی که به آن نیاز دارید، درباره موضوع پیدا کنید

• گروه های همدردی را فراموش نکنید. کمی تحقیق کنید تا یکی از این گروه ها که با مشکل شما همخوانی دارد را در اطرافتان پیدا کنید. گروه های همدردی بسیاری وجود دارند که مختص افرادی است که مسائل مختلفی را تجربه کرده اند نظیر طلاق، بیماری های مزمن یا مرگ عزیزان.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
از بدنم ناراضی ام (3)

• اگر بیان آنچه برای شما رخ داده است، برایتان سخت است و از بازگو کردن آن احساس خوبی ندارید، سعی کنید همه آنچه که اتفاق افتاده است را در یک دفتر شخصی یادداشت کنید.

3- از یک روان درمانگر کمک بگیرید

خاطره بد

اگر حس می کنید که به چیزی بیشتر از نصیحت ها و حرف های دوستان و خانواده تان احتیاج دارید، صحبت کردن با یک متخصص احتمالا بهترین کار ممکن خواهد بود. از آنجا که رابطه پزشک و بیمار کاملا خصوصی و شخصی است، دیگر لازم نیست برخی مسائل را پنهان کنید و یا از بیان مشکلتان احساس شرمندگی داشته باشید.

• یک روان درمانگر قادر است که به شما کمک کند تا محرک های ذهنی خود را شناسایی کنید و یاد بگیرید که بر آنها غلبه کنید. او به شما روش هایی را خواهد آموخت که می توانید از آنها برای خارج کردن خاطرات تلخ از ذهن خود استفاده کنید.

• درمان رفتاری-شناختی از روش های موثر برای افرادی است که دچار حوادث تلخ و ناخوشایند در زندگی خود شده اند. بهتر است به دنبال پزشکی باشید که در این زمینه تخصص کافی داشته باشد.

4- آیا دچار بیماری اضطراب پس از حادثه شده اید؟

خاطره بد

این بیماری (PTSD) می تواند پس از تجربه یک حادثه بسیار ناخوشایند نظیر یک تصادف هولناک، ابتلا به یک بیماری ناتوان کننده، تجربه سوانح طبیعی مثل زلزله و … برای افراد رخ دهد. برای بیماران مبتلا به PTSD، خاطرات حادثه کمرنگ نمی شود و باعث ایجاد یک اضطراب دائمی از رخ دادن مجدد این حادثه می شود. اگر فکر می کنید که دچار این مشکل شده اید، مهم آن است که بدانید این مشکل چیزی نیست که به خودی خود رفع شود و شما نیازمند دریافت کمک هستید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
یک دوست خوب چه ویژگی هایی دارد؟

• علائم PTSD شامل مرور مداوم خاطرات ناخوشایند، کابوس و داشتن افکار ترسناک است.

• ممکن است شما دچار افسردگی و اضطراب دائمی باشید و یا دائما احساس کنید که در انتهای زندگی قرار گرفته اید.

5- به دنبال درمان های خاص برای فراموشی خاطره بد باشید

خاطره بد

اگر احساس می کنید که در دام خاطرات یک حادثه تلخ و ناخوشایند گرفتار شده اید، در حال حاضر درمان هایی وجود دارد که میتواند به شما کمک کند. این درمان ها معمولا به صورت همزمان با روان درمانی انجام می شوند تا حداکثر نتیجه را داشته باشند. یک وقت مشاوره از یک روانپزشک بگیرید و با وی مشورت کنید تا در صورت وجود درمان موثر، از آن استفاده کنید.

• درمان دارویی احتمالا اولین درمانی است که برای شما شروع خواهد شد. داروهای ضد افسردگی و یا ضد اضطراب، داروهایی هستند که به طور معمول برای افرادی که قدرت رهایی از خاطرات ناخوشایند گذشته خود را ندارند، تجویز می شوند.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – ترجمه شده از سایت wikihow.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *