, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

Robot navigation (3) همان گونه که می دانید ربا ت ها از تکنولوژی های متفاوتی استفاده می کنند. اگر کسی بخواهد یک ربات بسازد باید با مراحل و دانشی که برای ساخت آن نیاز دارد آشنا شود. در مطلب قبلی شما را با قسمت مکانیک آن و همچنین دو قسمت از قسمت های آن به نام های شاسی و برد سنسور آشنا کردیم. در این مطلب نیز سعی بر آن داریم که شما را بقیه قسمت های آن آشنا کنیم.

اولین قسمت از بخش های مهم یک ربات مسیر یاب موتور آن می باشد. شاید بی راهه نباشد اگر بگوییم موتور بعد از بدنه بخش اصلی برای راه اندازی یک ربات محسوب می شود. موتور های ربات یکی از مهم ترین اجزاء ربات محسوب می شوند. از سه نوع موتور می توان برای ربات استفاده کرد. موتور هایی که باید در این ربات ها استفاده شوند از نوع DC Motor می باشند و مستقیماً نمی توان آن ها را به چرخ وصل کرد مگر اینکه توسط گیرباکس از سرعت آن ها کم شود و به قدرت آن ها اضافه شود.

Robot navigation (2)۱- موتور های اسباب بازی ها و گیرباکس: در ساده ترین حالت شما می توانید گیرباکس اسباب بازی ها را باز کرده و از آن ها استفاده کنید فقط اگر از این روش استفاده می کنید دقت کنید گیرباکس ها کاملاً روان باشند و موتور ها نیز جریان کشی بالایی نداشته باشد. اگر موتور ها جریان کشی بالایی دارند بهتر است از یک موتور دیگر استفاده کرد زیرا در این صورت ممکن است کارایی خوبی نداشته باشد به عبارتی در حرکت ربات اختلال ایجاد کند.

۲- گویی و پولی: روش دیگری که می توان استفاده کرد استفاده از گویی و پولی ها است که از تسمه برای وصل کردن و تبدیل دور استفاده می شود. این روش هم خالی از مشکل نیست. این روش توصیه نمی شود چون ممکن است در حین استفاده از آن تسمه از چرخ ها جدا شود و یا اینکه تسمه پاره شود.

۳- موتور های گیرباکس دار: در این موتور ها موتور و گیرباکس داخل یک مجموعه قراردارند و در دورهای مختلف با توان های مختلف عرضه شده اند. بهترین گزینه، استفاده از این نوع موتور ها می باشد چرا که یک مجموعه مطمئن است. بی صدا و حجم کمی را اشغال می کند و معمولا جریان کشی مناسبی دارد و تنها مشکل آن ها قیمت بالایشان است.

Robot navigation (1)

 

نکته ۱ : دقت کنید موتور های معمولی را مستقیماً به چرخ وصل نکنید زیرا آن ها دارای سرعت بالا (۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دور در دقیقه) هستند ولی قدرت لازم برای حرکت را ندارند.
نکته ۲ : شما در یک ربات مسیر یاب به ۲ موتور نیاز دارید یکی برای چرخ های سمت راست و دیگری برای چرخ های  سمت چپ. بهتر است موتور ها و چرخ ها در عقب ربات نصب شوند و چرخ هرزگرد و برد سنسور در جلوی ربات نصب شوند.

 

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید