,
شروع زندگی جدید

هر کسی در هر برهه‌ای از زندگی ممکن است به دلایلی به دنبال شروع زندگی جدید باشد. برای مثال ممکن است دوستان و روابط خود را از دست داده باشید، والدین‌تان از یکدیگر جدا شده باشند و یا حتی از یک بیماری سخت به سلامتی عبور کرده باشید. برای آغاز یک زندگی جدید باید به دنبال پیشرفت‌ها، ترک عادت‌های بد و روابط ناسالم بود.

در اینجا به چند راهکار اشاره خواهیم کرد:


برای رسیدن به بهترین نوع از خودتان تلاش کنید

این کار به شما کمک می‌کند تا بفهمید چه اهداف و آینده‌ای را مدنظر دارید. خودتان را در آینده‌ای تصور کنید که در آن حتماً به همان انسانی که دوست داشته‌اید تبدیل شده‌اید. در این آینده چه کسانی در کنار شما هستند؟ چه ویژگی‌هایی دارید؟ کجا و به چه سبکی زندگی می‌کنید؟ احساسات شما چگونه است؟

حالا با دقت بررسی کنید که برای رسیدن به این آینده‌ی مدنظر به چه چیزهایی نیاز دارید؟ در این مسیر چه چیزهایی دارید که به شما برای رسیدن به آن آینده کمک می‌کند و چه چیزهایی ندارید و یا در چه زمینه‌هایی باید رشد و پیشرفت کنید؟ برای مثال اگر می‌خواهید موسیقی‌دان و یا نوازنده‌ی یک ساز شوید، باید در این حوزه مطالعه و تحصیلات داشته باشید و مهارت‌های مورد نیاز آن را کسب کنید.

حقیقت آن است که شما نمی‌توانید یک فرد خارق‌العاده شبیه داستان‌های افسانه‌ای باشید. با این حال، همیشه مثبت‌اندیش باشید و بهترین‌ها را برای آینده‌ی خود تصور کنید. باید بدانید که نیاز نیست در آینده کاملاً شبیه خیال‌پردازی‌هایتان شوید. همین که در این راه نهایت تلاش خود را به کار بگیرید و رشد و تغییرات مثبت داشته باشید، ارزشمند و قابل تقدیر است.

برای شروع زندگی جدید هدف‌گذاری کنید

سفر شما در جهت مسیر شروع زندگی جدید از گام‌هایی تشکیل می‌شود که باید آن‌ها را شناسایی کنید. پس تعیین اهداف شخصی در این راه به شما کمک خواهد کرد.

در ابتدا خودتان را در ۶ ماه، یک سال و یا چند سال آینده تصور کنید. اهدافتان را مشخص کنید. هدف بزرگ شما چیست؟ هر هدف بزرگی از چندین هدف کوچک تشکیل شده است. با دقت همه‌ی جزییات مورد نظر را مشخص کنید.

تغییر را آغاز کنید

بعد از آنکه تغییرات مورد نظر خود را مشخص کردید و اهداف شما روشن شد در جهت عملی کردن آن‌ها گام بردارید.

الف) برای برخی از افراد سلامت جسمانی یکی از موثرترین و ابتدایی‌ترین گام‌ها در جهت تغییر مثبت زندگی است. در این راستا می‌توانید از پزشک تغذیه کمک بگیرید، وزن ایده‌آل خود را مشخص کنید و غذای سالم مصرف کنید. به یاد داشته باشید که ورزش هم در سلامت جسمی و هم در عملکرد بهتر ذهنی شما موثر و مفید خواهد بود.

ب) لازم است که کمی در احساسات خود تغییر ایجاد کنید. می‌توانید با چند کار ساده این تغییر را آغاز کنید. برای مثال به خاطر کوچک‌ترین زیبایی‌ها، توانمندی‌ها و داشته‌های خود در زندگی سپاسگزار و قدردان باشید. هر روز چند دقیقه‌ای به چیزهایی که قدردان آن‌ها هستید فکر کنید.

خودتان و دیگران را برای گذشته و اشتباهات‌تان ببخشید. این کار به شما کمک می‌کند تا استرس و اندوه خود را کاهش دهید.

در نهایت‌، نیازهای خود را مورد توجه قرار دهید. تا زمانی که به نیازهای درونی‌تان توجه نداشته باشید و برای خودتان وقت نگذارید نمی‌توانید تاثیر مثبتی روی زندگی داشته باشید.

ج) می‌توانید تغییرات مکانی داشته باشید. گاهی اوقات تغییر محل زندگی، مدرسه یا محل گذران اوقات فراغت به شما کمک خواهد کرد تا از آنچه دوست ندارید عبور کنید و مسیری تازه را آغاز کنید. در این باره با والدین خود مشورت کنید و از آن‌ها کمک بگیرید.

روابط خود را بررسی کنید

اگر با افراد نادرستی در ارتباط باشید نمی‌توانید یک زندگی جدید و مثبت را شروع کنید. در برخی موارد نیاز است که این افراد مضر و نا‌سالم را که تاثیر منفی بر شما و زندگی‌تان دارند از دایره‌ی روابط خود حذف کنید. در چنین شرایطی می‌توانید شاد‌تر و آرام‌تر باشید.

تحقیقات نشان داده است که ما به مقدار قابل توجهی تحت تاثیر اطرافیان خود هستیم. پس در اولین قدم روابط مسموم خود را حذف کرده و با آدم‌هایی در ارتباط باشید که به شما عشق، محبت، توجه، انرژی مثبت، انگیزه و احترامی را که شایسته‌ی آن هستید ارائه می‌کنند.

برای مثال کسانی که مدام شما را مورد نکوهش و نقد غیرسازنده قرار می دهند، کسانی که تمرکز شما را از بین می‌برند و اجازه‌ی پیشرفت به شما نمی‌دهند، کسانی که در کنار آن‌ها احساس امنیت نمی‌کنید و یا به احساسات و افکارتان احترام نمی‌گذارند، افراد مناسبی برای معاشرت نیستند. از این افراد و از هر فردی که می‌تواند موجب نارضایتی شما از زندگی و کسی که هستید شود، فاصله بگیرید.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – مجتبی ناطقی

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید