,
زندگی جدید

هر کسی در هر برهه‌ای از زندگی ممکن است به دلایلی به دنبال آغاز یک زندگی جدید باشد. برای مثال ممکن است دوستان و روابط خود را از دست داده باشید، والدین‌تان از یکدیگر جدا شده باشند و یا حتی از یک بیماری سخت به سلامتی عبور کرده باشید. برای آغاز یک زندگی جدید باید به دنبال پیشرفت‌ها، ترک عادت‌های بد و روابط ناسالم بود.

در اینجا به چند راهکار اشاره خواهیم کرد:

انگیزه‌ی خود را تعیین کنید

باید مشخص کنیدکه چرا به دنبال آغاز یک زندگی جدید هستید. دلایل مختلفی ممکن است شما را به سوی تغییر زندگی متمایل کند و حقیقت آن است که همیشه انگیزه‌ی این تغییر ناشی از مسائل مثبت نیست. فراموش نکنید که استفاده از «تغییر زندگی» برای فرار از احساسات ناخوشایند، ایده‌ی خوبی نیست؛ زیرا هیچ‌کس نمی‌تواند از واقعیت زندگی و احساسات درونی خود فرار کند. احساسات شما همیشه و در هر موقعیتی که باشید همراه شما هستند پس قبل از اینکه بتوانید یک زندگی تازه را شروع کنید باید با آن‌ها رو به ‌رو شوید.

آیا به تازگی رویداد‌ها و حوادث مهمی را در زندگی تجربه کرده‌اید؟

ممکن است موقعیت اجتماعی، اقتصادی و یا تحصیلی شما تغییر کرده باشد، از مدرسه فارغ‌التحصیل شده، محل زندگی خود را تغییر داده و یا دوستان و خانواده‌ی خود را از دست داده باشید. برخی از این تغییرات موجب شادی و برخی از آن‌ها سبب ناراحتی و یا اضطراب و افسردگی شما می‌شوند. به یاد داشته باشید که اگر به تازگی از یک تغییر و یا رویداد مهم در زندگی خود عبور کرده‌اید قضاوت و تصمیم‌گیری شما نمی‌تواند کاملاً صحیح و واقع‌بینانه باشد. پس قبل از هر اقدام و تصمیمی کمی صبور باشید و بیشتر فکر کنید.

برای مثال اگر فرد و یا چیز مهمی را در زندگی از دست داده‌اید به خودتان اجازه‌ی اندوه و سوگواری بدهید و فوراً به دنبال عبور از این مرحله‌ی زندگی نباشید.

گذشته‌ی خود را بررسی کنید

گذشته‌ی خود را واکاوای کنید تا مطمئن شوید که آیا شروع یک زندگی تازه می‌تواند واقعاً برای شما موثر و مفید باشد؟
به الگوها و مسیر‌های گذشته‌ی خود فکر کنید. مطمئن شوید که انگیزه‌ی شما برای این تغییر، فرار از مشکلات زندگی نیست. زیرا فرار از مشکلات و سختی‌ها به برطرف شدن آن‌ها کمکی نمی‌کند.

ارزش‌ها و هنجار‌های ذهنی خود را درنظر بگیرید

ارزش‌های شخصی شما تعیین‌کننده‌ی مسیر زندگیتان هستند. این ارزش‌ها نگاه شما به دیگران، زندگی و هویت‌تان را مشخص می‌کنند. پیش از هر تغییر، بسیار مهم است که بدانید در ذهن خود چه هنجارها و ارزش‌هایی دارید و چه چیزهایی برای شما مهم است. برای مثال به این فکر کنید که چه کسانی در زندگی مورد تحسین شما هستند؟ به چه دلیلی این افراد را تحسین می‌کنید؟ کدام ویژگی‌های آن‌ها را دوست دارید؟ فراموش نکنید که ارزش‌ها و معیارها بالاتر یا پایین‌تر از هم نیستند و رتبه‌بندی آن‌ها برای افراد متفاوت است. ممکن است شما به یک معیار شخصی، یک ویژگی و یا خصوصیت علاقه‌ی بیشتری داشته باشید اما اطرافیان شما به مسائل دیگری اهمیت بدهند. این امر به شخصیت شما، علایق شما و نگاهتان به زندگی بستگی دارد.

تا چه اندازه می‌خواهید در زندگی خود تغییر ایجاد کنید؟

برای بعضی افراد آغاز زندگی جدید به معنی آغاز دوباره در همه‌ی ابعاد زندگی است. برای مثال تغییر موقعیت، تغییر محل تحصیل و یا کار، ایجاد روابط اجتماعی جدید و غیره. اما برای برخی دیگر از افراد، تغییر به معنی تغییرات کوچک‌تر اما در مسائل اساسی و بنیادین است. برای مثال تغییر یک عادت قدیمی و یا ایجاد عادت‌های مثبت جدید.

در هرصورت به دنبال هرچه که هستید، ابعاد و اندازه‌ی تغییر مدنظر خود را مشخص کنید. برای آنکه در این مورد مسیر پیش روی خود را روشن کنید، راه‌هایی وجود دارد. برای مثال به این فکر کنید که در زندگی چه چیزهایی موجب شادی شما و چه مسائلی سبب غمگین شدن شما می‌شود؟ آیا باید در همه‌ی ابعاد زندگی تغییر ایجاد کنید تا خشنود شوید و یا صرفاً برخی از جنبه‌های زندگی خود را دوست ندارید؟

با این حال فراموش نکنید که تغییر زندگی کار دشواری است پس بهتر است با قدم‌های کوچک اما موثر مسیر خود را آغاز کنید.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – مجتبی ناطقی

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید