,

خانواده مهم‌ترین بخش زندگی هر انسان است. باید به این نعمت بزرگ توجه کرد و در جهت ارتقا روابط خانوادگی و داشتن خانواده خوب تلاش کرد.

در مقاله‌ی قبل، چند راه برای ارتباط موثر با اعضای خانواده به شما ارائه کردیم. در این مقاله نیز به ارائه‌ی چند راه دیگر می‌پردازیم.

فعالیت‌های روزانه‌ی خود را با خانواده انجام دهید

خانواده خوب

از هر بهانه‌ی کوچکی برای برقراری روابط صمیمانه با افراد خانواده استفاده کنید. برای مثال با یکدیگر به ورزش یا پیاده‌روی بروید. سعی کنید اوقاتی را که در کنار آن‌ها هستید  شاد و پرانرژی باشید.

برای داشتن خانواده خوب در انجام کارهای خانه مشارکت کنید

خانواده خوب

بیشتر افراد انجام دادن کارهای خانه را دوست ندارند. اما وقتی این وظیفه در بین خانواده تقسیم شود انجام دادن آن ساده‌تر خواهد بود.

در مشاجره و اختلافات پدر و مادرتان دخالت نکنید

خانواده خوب

وقتی والدین با یکدیگر مشکلی دارند اجازه دهید خودشان آن را برطرف کنند. حرفی نزنید و وارد مشکلات آن‌ها نشوید. در چنین شرایطی می‌توانید برای دور شدن از فضا، موسیقی گوش دهید، فیلم ببینید و یا به ورزش بروید.
اگر اختلافات شدید و فیزیکی بودند، با یک بزرگ‌تر قابل اعتماد دیگر و یا یک مشاور صحبت کنید.

مسائل را از زاویه‌ی دید اعضای خانواده ببینید

خانواده خوب

در هر مسئله‌ای، قبل از آن که فوراً نتیجه‌گیری کنید، نفس عمیق بکشید و آرامش خود را حفظ کنید. اگر برای مثال خواهر یا برادرتان غذای شما را خورده است یا یکی از لوازم و لباس‌های شما را بدون اجازه استفاده کرده است، چند لحظه خود را به جای او بگذارید. شاید او فقط گرسنه بوده، یا فقط قصد استفاده‌ی صحیح و مناسب از وسیله‌ی شما را داشته و قصد نداشته به آن آسیب بزند.

اگر دوست ندارید کسی به لوازم شما دست بزند، به جای دعوا و توهین، مؤدبانه و به آرامی احساس خود را با او در میان بگذارید.

نکاتی که والدین هم باید به آن‌ها توجه داشته باشند

مشکلات والدین و فرزندان

یکی از مسائلی که موجب اختلاف می‌شود آن است که والدین دائماً نگران فرزندانشان هستند و از سوی دیگر فرزندان به دنبال آزادی و استقلال هستند. در چنین موقعیتی باید شرایط را کنترل کرد. فرزندان باید کمی آزادی داشته باشند تا حس بزرگ شدن و آرامش داشته باشند و درمقابل، این استقلال باید با نظارت والدین و مراقبت آن‌ها باشد تا به این طریق نیازهای هر دو طرف برطرف شود.

به عنوان یک فرزند همیشه باید به یاد داشته باشید که والدین نگران شما هستند و این نگرانی به دلیل محبت و توجه آن‌ها است. پس شرایط را برای خودتان و آن‌ها سخت و متشنج نکنید و مانند یک بزرگسال عاقل مشکلات و نیازهای خود را با آن‌ها درمیان بگذارید.

مقایسه را کنار بگذارید

والدین خود و یا فرزندانتان را هرگز با والدین یا فرزندان دیگر مقایسه نکنید. هرانسانی خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد و اگر نیاز به رشد و پیشرفت دارد، باید آن رشد را با توجه به شخصیت و شرایط خودش و نه براساس راه و روش دیگران، کسب کند.

والدین در اختلافات فرزندان با هم، تا زمانی که ضروری نیست، دخالت نکنند

خانواده خوب

تا جایی که امکان دارد وارد دعوای بچه‌ها نشوید و اجازه دهید خودشان مشکلاتشان را با یکدیگر حل کنند. با این حال، موقعیت را مدیریت و کنترل کنید و فضا را آرام نگه دارید. قواعدی تعیین کنید که درصورت بروز اختلاف کودکان مجبور به رعایت آن‌ها باشند.

مانند ممنوعیت توهین به خواهر و برادر، ممنوعیت داد و فریاد و یا کتک‌کاری. گاهی اوقات اجازه دهید کمی از هم فاصله بگیرند تا ناراحتی‌ها برطرف شود و بعد اگر نیاز بود آرام و دوستانه با آن‌ها صحبت کنید.

مستقیم صحبت کنید

اگر از مسئله‌ای ناراحت هستید، به جای بی‌محلی یا کنایه و توهین، ناراحتی خود را با اعضای خانواده درمیان بگذارید. با این حال، حفظ ادب و آرامش را در این شرایط فراموش نکنید.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – مجتبی ناطقی

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید