چگونه یک کتاب خوب برای مطالعه انتخاب کنیم؟

کتاب

مطالعه کتاب مناسب

مطالعه به شما کمک می کند تا با ناشناخته ها آشنا شوید. اما آیا ویژگی های یک کتاب خوب را می دانید؟ آیا می توانید کتاب مناسبی برای مطالعه انتخاب کنید؟

برای مطالعه کتاب با علاقه مندی های خود شروع کنید

مطالعه کتاب های غیر درسی با مطالعه کتاب های مدرسه بسیار متفاوت است. در خارج از مدرسه شما می توانید کتابی را برای مطالعه انتخاب کنید که کاملاً مشابه سلیقه تان باشد. تاریخ، علم و تکنولوژی، داستان های جنایی و رمز آلود، مد و فشن، علوم اجتماعی و یا هنر، و هر موضوع دیگری که شما به آن علاقه مند هستید.

مطالعه کتاب

سلیقه شما چیست؟

کدام سبک از کتاب ها را دوست دارید؟ کتاب های تخیلی و یا غیر تخیلی؟
کتاب های تخیلی که می توانند قصه ای کوتاه و یا رمانی بلند باشند می توانند شما را به دنیا و جهان تازه ای وارد کنند که هرگز در واقعیت آن را تجربه نمی کنید. در این کتاب ها شما با چیز هایی فراتر از واقعیت مواجه می شوید. اما باید بدانید که همه کتاب های تخیلی در یک سطح و نوع نیستند. ممکن است کتاب های تخیلی از نوع فانتزی، علمی تخیلی، راز آلود، ترسناک و مهیج و یا آمیخته با ارواح و یا حتی قصه های تاریخی  باشند.

lsd[vh

اینجا محل تبلیغات کسب و کار شماست. برای تبلیغ در سایت نوجوان ها با ما از طریق واتس آپ ارتباط بزقرار کنید.


کتاب های غیر تخیلی کتاب هایی هستند که به شما از واقعیت ها می گویند. اما این به معنای خسته کننده بودن و یا تکراری بودن آنها نیست. این کتاب ها می توانند شما را به رشته کوه های آلپ ببرند و یا با پادشاهان و دودمان های تاریخ چین آشنا کنند.
پس سعی کنید از موضوعات و قصه های مختلف مطالعه کنید تا در نهایت سبک مورد علاقه خود را پیدا کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چشم انداز خیابان بر اتوبوس های برقی لیتوانی

مطالعه کتاب

به سراغ کتاب های ترکیبی بروید

برای مثال شاید شما به دنبال یک کتاب گرافیکی هستید که می تواند تخیلی و یا غیر تخیلی باشد و یا حاوی متن و تصویر باشد و یا حتی به کتاب های کمیک شبیه باشد.

به آنچه که روی جلد کتاب ها نوشته شده است توجه کنید

مطالبی که پشت جلد کتاب و یا در صفحات ابتدایی آن نوشته شده است به شما کمک می کند تا بیشتر با سبک کتاب و یا داستان آن آشنا شوید. اگر از جلد کتابی خوشتان آمد حتماً چند دقیقه صفحات ابتدایی آن را بخوانید. گاهی اوقات نقدهای کوتاهی از نویسندگان معروف در مورد آن کتاب بر پشت جلد آن چاپ شده است. این نقد ها و نظرات به شما در شناخت آن کتاب کمک می کند.
حتی اگر به تکنولوژِی هایی مانند کامپیوتر، تبلت و یا تلفن های هوشمند دسترسی داشته باشید می توانید بخش هایی از کتاب مورد نظر خود را از طریق اینترنت دانلود کرده و مطالعه کنید تا در صورت علاقه مندی آن را تهیه کنید.

با سلیقه خانواده و دوستانتان آشنا شوید

از پدر و مادرتان بپرسید که وقتی هم سن شما بودند چه کتاب هایی مطالعه می کردند. می توانید با خواهر و برادر و هم سن و سال هایتان در فامیل و اقوام و یا با دوستانتان در مورد کتاب هایی که می خوانند گفت و گو کنید.

به گروه های کتاب خوانی بپیوندید

می توانید از طریق گروه های کتاب خوانی که مناسب سن شما هستند با کتاب های خوب و نویسنده های موفق دنیا آشنا شوید. حتی می توانید با دوستان و یا اقوام خود یک گروه مخصوص کتاب و کتاب خوانی راه بیندازید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نقاشی هایی که با موج ها شسته می شوند

برای مطالعه کتاب از یک کارشناس کمک بگیرید

از مسئول کتابخانه محله و یا مدرسه خود کمک بگیرید. علایق و سلیقه خود را به آن ها بگویید تا کتاب های موجود در آن حیطه را به شما معرفی کنند.

در نهایت، به یاد داشته باشید که مطالعه کتاب می تواند یک سرگرمی بسیار جذاب باشد. همیشه در ساعت ها و مکان هایی که می توانید تمرکز داشته باشید کتاب بخوانید و از این لذت بی مانند بهره مند شوید.

مجتبی ناطقی

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *