چیزهای کوچکی که نمی دانید برای چیست (۱)

کاربرد چیزهای کوچک در وسایل

حتماً شما هم بسیار با چیزهایی کوچک در وسایل متفاوت برخورد کرده‌اید که نمی‌دانید کاربردشان چیست. ما در این‌جا چند‌تا از این چیزهای کوچک را نام برده‌ایم و علت وجودشان را توضیح داده‌ایم.

جیب پنجم

همه‌ی کسانی که شلوارهای جین می‌پوشند غالباً در شلوارشان جیب کوچکی دیده‌اند که برای نگهداری سکه استفاده می‌شود. اما چرا این جیب را برای شلوارها دوخته‌اند؟

در اواسط دهه 1980 شلوار جین لباس کار کارگران معادن طلای کالیفرنیا بود. آن‌ها برای نگهداری ساعت جیبی گران‌قیمت خود از این جیب استفاده می‌کردند.

خطوط دور سکه‌ها

در گذشته که سکه‌ها از فلزهای گران‌قیمت مانند طلا و نقره ضرب می‌شدند عده‌ای با تراشیدن اطراف سکه از ارزش فلزات آن کم می‌کردند. بنایراین با ایجاد این خطوط از این تقلب جلوگیری کردند تا اگر کسی دور سکه را تراشید مشخص شود.

سوراخ سر خودکار

طراحان خودکار این سوراخ را برای این در سر خودکار قرار داده‌اند که اگر کودکی به اشتباه سر خودکار را بلعید این سوراخ تا رساندن کودک به اورژانس، اجازه‌ی نفس کشیدن به او بدهد. هرچند که معلوم نیست آیا اصلاً کسی سر خودکار را می‌بلعد یا نه؟

البته آمارها نشان می‌دهند سالانه 100 کودک بر اثر بلعیدن اشیا خفه می‌شوند. اکنون شرکت‌های خودکار‌سازی به ایجاد این حفره روی خودکارهایشان رو‌ آورده‌اند.

حلقه‌های روی سبد خرید

کاربرد چیزهای کوچک در وسایل
کاربرد چیزهای کوچک در وسایل

احتمالاً بسیاری از شما هم حدس زده‌اید که این حلقه‌ها برای آویزان‌کردن کیسه‌های خرید اجناسی مانند تخم مرغ یا نان است. به این ترتیب این خریدها در کف سبد قرار نمی‌گیرند و زیر خرید‌های سنگین‌تر خراب نمی‌شوند.

سوراخ دسته‌ی ماهیتابه

کاربرد چیزهای کوچک در وسایل

حتماً همه‌ی ما برای آویزان‌کردن ماهیتابه‌ها از سوراخ دسته استفاده کرده‌ایم اما این سوراخ را تولید‌کنندگان برای نگهداشتن قاشق‌ها قرار داده‌اند.

پارچه‌های اضافی روی لباس

کاربرد چیزهای کوچک در وسایل

گاهی وقتی لباسی می‌خرید می‌بینید که تکه‌ای از پارچه‌ی لباس نیز روی آن هست. این پارچه‌ی اضافی چه استفاده‌ای دارد؟ شرکت تولیدی این تکه را برای مشتری گذاشته است تا به هنگام شستن، اول این تکه را با مایع شوینده بشوید و بعد لباس اصلی را بشوید تا لباس آسیب نبیند.

سوراخ روی در آسانسور

کاربرد چیزهای کوچک در وسایل

این سوراخ برای عبور هوا برای کسانی که در آسانسور گیرکرده‌اند نیست. این سوراخ، سوراخ کلیدی است که تعمیرکاران آسانسور از آن استفاده می‌کنند.

سوراخ ریز روی پنجره‌ی هواپیما

کاربرد چیزهای کوچک در وسایل

نگران این سوراخ ریز روی پنجره‌ی هواپیما نباشید. هیچ اتفاق بدی نمی‌افتد. این سوراخ برای تنطیم فشار داخل و خارج کابین است.

سوراخ روی لبه‌ی متر

کاربرد چیزهای کوچک در وسایل
کاربرد چیزهای کوچک در وسایل

زمانی که کسی می‌خواهد از متر استفاده کند می‌تواند لبه‌ی پیچ یا میخ را در این سوراخ بیندازد تا متر ثابت شود و بتواند کار انداره‌گیری را انجام بدهد.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – جمال رادفر

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اگر حافظه ضعیفی دارید این دمنوش‌ها را بنوشید

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *