ژیمناستیک

ژیمناستیک

ژیمناستیک یک ورزش فوق‌العاده محبوب برای کودکان در تمام گروه‌های سنی است و دلیل خوبی هم دارد. این به دلیل افزایش انعطاف پذیری و تحرک در کودکان در سنین پایین به خوبی شناخته شده است. اما آیا می دانستید که این ورزش محبوب رشد شناختی را نیز تحریک می کند؟

ژیمناستیک به عنوان یکی از جامع ترین ورزش های موجود برای کودکان، نه تنها تعدادی مهارت مختلف را در یک فعالیت ترکیب می کند، بلکه به رشد مهارت های اجتماعی  برای ورزشکاران نوپا نیز کمک می کند.

مزایای ورزش ژیمناستیک

ژیمناستیک رشد شناختی را تحریک می کند.

ژیمناستیک باعث رشد استخوان های قوی و سالم می شود.

کلاس های ژیمناستیک مهارت های بدنی را توسعه می دهد.

ژیمناستیک اعتماد به نفس و کار گروهی را تشویق می کند.

ژیمناستیک برای کودکان در هر سنی سرگرم کننده است.

ژیمناستیک

کلاس ژیمناستیک چه یک باشگاه بعد از مدرسه باشد، چه یک جلسه ورزش بدنسازی در مدرسه یا یک اردوی تعطیلات، یک راه هیجان انگیز برای فعال کردن بچه ها است.از آنجایی که کودکان می توانند ژیمناستیک را از سنین پایین  حتی در سن 2 سالگی، شروع کنند، این یک ورزش عالی برای کودکان دبستانی است که از آن لذت ببرندکودکان دبستانی در سنی  هستند،که می توانند از فعالیت بدنی لذت ببرند و همچنین مهارت های اصلی ژیمناستیک را فرابگیرند.

برای  ژیمناستیک از چه سنی بهترشروع کنیم؟

به طور کلی بهترین سن برای شروع ژیمناستیک بین پنج تا هفت سالگی است.  به این دلیل که در این سن، کودکان به طور طبیعی حس هماهنگی و کنترل بر بدن خود و همچنین تسلط بر مهارت های حرکتی اساسی مانند دویدن و پریدن دارند. ژیمناستیک به آن‌ها کمک می‌کند تا این توانایی‌های فیزیکی اولیه را اصلاح کنند و در عین حال فرصتی را برای کودکان فراهم می‌کند تا خود را در یک محیط سرگرم‌کننده و حمایت‌کننده به چالش بکشند.

مطالعه بیشتر:گیف حرکات ورزشی

ژیمناستیک اعتماد به نفس و کار تیمی را تشویق می کند

کلاس‌های ژیمناستیک محیطی دوستانه برای نوجوان است تا مهارت‌های اجتماعی خود را با کودکان دیگر تقویت کند.با قرار گرفتن در یک محیط کلاسی، مربی می تواند از طریق تمرین ژیمناستیک کار گروهی را تشویق کند. با کار کردن با هم، هر کودک این شانس را دارد که با همسالان خود از طریق یادگیری و سرگرمی در ارتباط باشد. دیگر مهارت های اجتماعی که ژیمناست ها یاد می گیرند پیروی از دستورالعمل ها، نوبت گرفتن، گوش دادن و احترام به دیگران است.

این فعالیت نه تنها به رشد مهارت های اجتماعی که تبدیل به مهارت های زندگی در کودکان می شود، کمک می کند، بلکه کلاس های ژیمناستیک نیز باعث ایجاد اعتماد به نفس در کودک می شود. ژیمناستیک‌ها که در معرض چالش‌ها و محرک‌های مختلف قرار می‌گیرند، باید با ترس‌ها روبرو شوند و به توانایی‌های خود اعتماد کنند.مثبت اندیشی ناشی از پشتکار از طریق تمرین و یادگیری مهارت های جدید در میان همسالان به افزایش اعتماد به نفس و ایجاد عزت نفس خوب کمک می کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پارکور

بچه ها لذت زیادی می برند!

اگر کودک و نوجوان  از فعالیتی که انجام می دهد لذت نبرد، برایش اهمیت چندانی ندارد.خوشبختانه، ژیمناستیک ورزشی است که می تواند منبع لذتی بی پایان برای کودکان باشد. چه آنها در حال انجام حرکات رو به جلو یا متعادل کردن باشند، هر درس چیز جدیدی برای کودکان وجود دارد که باید یاد بگیرند. دلیلی وجود دارد که جلسات ژیمناستیک محبوب ترین کلاس برای بچه هاست

تصور اشتباه

بچه‌ها را کلاس ژیمناستیک نبرید، می‌گویند قدشان کوتاه می‌ماند. این جمله‌ای است که این سال‌های اخیر در خانواده‌هایی که فرزندان‌شان در سن خردسالی هستند، شنیده می‌شود. ژیمناستیک ورزش پایه است حتی کارشناسان این رشته می‌گویند یادگیری حرکات ژیمناستیک از دوومیدانی و شنا هم ضروری‌تر است.

هر کسی که در بچگی ژیمناست‌کار بوده، در دوران بزرگسالی می‌تواند ورزشکار خوبی باشد. اما این ذهنیت اشتباه در خانواده‌ها که این رشته باعث کوتاهی قد می‌شود، دلیلی شده تا کلاس‌های ژیمناستیک رونق کمتری داشته باشند. کارشناسان به خانواده‌ها اطمینان می‌دهند که کوتاهی قد هیچ ربطی به ژیمناستیک ندارد، مگر این که آن ها در سن پایین‌تر از 9 سال حرکات حرفه‌ای انجام بدهند.

ژیمناستیک برای کودکان

پیشنهاد مطالعه:بهترین رشته ورزشی برای نوجوانان

دلایل کوتاهی قد چیست؟

چه عواملی باعث کوتاهی قد می‌شود؟ اگر این عوامل را بشناسیم، شاید کمتر به بیراهه برویم. تغذیه، ژنتیک و سلامت کلی بدن سه فاکتور اصلی در تعیین قد است. اگر ژن کوتاهی قد در خانواده داریم، باید انتظار داشته باشیم که دختر یا پسرمان کوتاه قد شود. تغذیه در دوران بارداری مادر و نونهالی بچه‌ها هم در رشد قد آن ها اهمیت ویژه‌ای دارد.

اگر این تغذیه نباشد، نمی‌شود دلیل دیگری برای کوتاهی قد آورد. میزان ترشح هورمون‌ها هم یکی از عواملی است که در تعیین قد افراد موثر است. هورمون تیروئیدی، کورتیزول و هورمون‌های جنسی (استروژن و تستوسترون) مهم‌ترین این هورمون‌ها هستند. اما چرا تصور عمومی این است که ژیمناستیک قد را کوتاه می‌کند. پخش مسابقات ژیمناستیک از شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای، یک نتیجه‌گیری ناامیدکننده و اشتباه برای همه داشته و آن این که هر کسی ژیمناستیک کار کند، کوتاه قد می‌شود.

بچه‌ها کلاس ژیمناستیک بروند یا نروند؟

هر رشته‌ای طبیعت خاص خود را دارد و براساس آن است که ورزشکاران در آن رشته موفق می‌شوند. اگر می‌بینید بیشتر ورزشکاران ژیمناستیک کار کوتاه‌قد هستند به این دلیل است که افراد کوتاه قد بهتر می‌توانند حرکات مخصوص این رشته را انجام بدهند. در مسابقات داخلی هم همیشه بچه‌هایی که قد کوتاهی‌تری دارند، موفق‌تر هستند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
بازی وسطی

حرکات ژیمناستیک به چابکی، انعطاف‌پذیری و سرعت عمل بالایی نیاز دارد. این ویژگی‌ها را در آدم‌هایی با قد کوتاه‌تر بیشتر می‌شود، دید. این رشته آدم‌هایی سبک با توده عضلات بالا می‌خواهد. ژیمناستیک حتی به رشد قد کمک هم می‌کند. هر ورزشی که انجام بدهیم به رشد کمک می‌کند. ژیمناستیک هم از این قضیه مستثنی نیست.

تمرین در خانه ممنوع

علاوه بر سن انتخاب، سالنی هم که بچه‌ها باید آن جا آموزش ببینند، مهم است. تعداد کسانی که در ژیمناستیک آسیب دیده‌اند و برای همیشه روی تخت خوابیده‌اند (به دلیل قطع نخاع) کم نیست. پایین بودن یا حتی بالا بودن قیمت یک کلاس نمی‌تواند دلیلی باشد که شما حتما همان‌جا ثبت‌نام کنید. دقت داشته باشید که کف سالن، تشک و دیگر وسایل هم حتما استاندارد باشند.

فرسودگی وسایل ژیمناستیک می‌تواند بیشترین آسیب را به شما بزند. کلاس‌هایی که زیرنظر فدراسیون ژیمناستیک هستند، می‌توانند بهترین انتخاب باشند.بچه‌هایی که کلاس ورزشی می‌روند، دوست دارند در خانه به پدر و مادر و دیگر نزدیکان نشان دهند که چه حرکاتی یاد گرفته‌اند. حواس‌تان باشد که همه حرکات را نمی‌شود در خانه انجام داد. این حرکات فقط مخصوص کلاس است.

تقویت و هماهنگی عضلات

ژیمناستیک فقط برای کسانی که می‌خواهند ژیمناست‌کار شوند، ضروری نیست. این رشته پایه است. این رشته بیشترین کمک را به هماهنگی عضله و استخوان می‌کند. این نیاز اولیه همه ورزش‌هاست. چابکی بدن یک فوتبالیست به تمریناتی برمی‌گردد که او در کودکی انجام داده است. حرکات ژیمناستیک بهترین کمک برای یک فوتبالیست یا هر ورزش کار دیگری است.

ژیمناستیک برای کودکان

افزایش رشد قد

ورزش ربطی به رشد قد دارد؟ این سؤال را از هر کارشناس دیگری بپرسید، یک جواب بیشتر ندارید، بله ربط دارد. البته این ربط مستقیم نیست. ورزش کردن به دلیل تحرک بالا و درگیری عضلات و استخوان‌ها می‌تواند به رشد کمک ‌کند. اما هیچ ورزشی وجود ندارد که گفته شود قد را کوتاه می‌کند.

تکنیک‌های سنگین را فراموش کنید

انتخاب مربی هم نکته مهمی است که باید درنظر داشته باشید. همان‌طور که گفته شد حرکات حرفه‌ای بعد از 9سالگی باید آموزش داده شود. بعضی مربیان یا سن شاگردان‌شان را فراموش می‌کنند یا عجله در آموزش دارند. بعضی بچه‌ها استعداد بالایی در بعضی حرکات دارند، در این شرایط مربیان انگیزه پیدا می‌کنند آموزش بیشتری بدهند که این به ضرر کودکان در سن پایین است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
 هفت توصیه برای ورزش بدون درد!

عوارض ژیمناستیک برای کودکان دختر

ممکن است ژیمناستیک برای دختران، مشکلاتی مانند باوغ دیر رس یا تاخیر در بلوغ و مشکلات چرخه قاعدگی ایجاد کند که البته این مشکل فقط منحصر به ورزش ژیمناستیک نیست و ممکن است در هر ورزشی برای دختران ایجاد شود.

پیشنهاد مطالعه: سیاهی رفتن چشم هنگام ورزش

 مقدمات را فراهم کنید

لباس ژیمناستیک هم اهمیت ویژه‌ای دارد. این ورزش به لباس‌های چسبان نیاز دارد. اگر لباس‌ها گشاد باشند، مشخص نمی‌کند که بچه‌ها حرکات را درست انجام می‌دهند یا نه. لباس‌های گشاد، اجازه نمی‌دهند که بچه‌ها به‌راحتی حرکت کنند. جنسی هم که برای لباس انتخاب می‌شود، باید مناسب باشد. خانواده‌ها دقت کنند که لباس بچه‌ها حتما باید نخی و سفید باشد. این انتخاب هم کمک می‌کند که لباس‌ها بو نگیرند و هم این که بچه‌ها با مشکلات پوستی روبه‌رو نشوند.

برای حرفه‌ای شدن عجله نکنید

با این که ورزش برای رشد خوب است اما بعضی متخصصان و پزشکان محدودیت‌هایی را برای آن قائل هستند. ژیمناستیک یکی از ورزش‌هایی است که استثناهایی دارد. این استثنا سن شروع است. بچه‌ها از سن پنج سالگی می‌توانند ژیمناستیک را شروع کنند البته به این شرط که فقط به شکل بازی بعضی حرکات را انجام بدهند.

بعضی ورزش‌ها مثل شنا، دوچرخه، والیبال، بسکتبال و فوتبال برای افزایش قد مفید هستند.ورزش ژیمناستیک هم بعد از 9سالگی برای افزایش قد کودکان مناسب است چرا که در سن پایین‌تر می‌تواند به محل‌های رشد استخوانی فشار وارد کند و باعث زود بسته شدن محل‌های رشد استخوانی شده و سبب شود کودکان کوتاه‌ قد و عضلانی شوند.

سوالات متداول

س:آیا ژیمناستیک برای کودکان خوب است ؟

ج: بله ژیمناستیک یک ورزش پایه است که برای کودکان بسیار مفید است.

س:چه سنی مناسب شروع ژیمناستیک است؟

ج:بهترین سن برای شروع ژیمناستیک 5 سالگی است.

س:آیا ژیمناستیک قد را کوتاه می کند؟

ج: کوتاهی قد هیچ ربطی به ژیمناستیک ندارد، مگر این که آن ها در سن پایین‌تر از 9 سال حرکات حرفه‌ای انجام بدهند.

س:فواید ژیمناستیک برای کودک چیست؟

ج:ژیمناستیک باعث  رشد شناختی ،رشد استخوان های قوی و سالم ،مهارت های بدنی ،اعتماد به نفس و کار گروهی می شود.

س:عوارض ژیمناستیک برای کودکان دخترچیست؟

ج:ممکن است ژیمناستیک برای دختران، مشکلاتی مانند باوغ دیر رس یا تاخیر در بلوغ و مشکلات چرخه قاعدگی ایجاد کند که البته این مشکل فقط منحصر به ورزش ژیمناستیک نیست و ممکن است در هر ورزشی برای دختران ایجاد شود.

منبع 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *