کاردستی دستگاه گردونه تصویر متحرک

کاردستی دستگاه گردونه تصویر متحرک

دستگاه گردونه تصویر متحرک در حقیقت تصاویر ثابت را به انیمیشن یا همان کارتون تبدیل می کند. این وسیله هم آموزش است و هم سرگرمی پس بیایید باهم دستگاه گردونه تصویر متحرک را بسازیم.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

وسایل لازم دستگاه گردونه تصویر متحرک

مقوا

چسب کاغذی

تیغ موکت بری

شیوه ساخت دستگاه گردونه تصویر متحرک

برای ساختن این دستگاه نیاز به یک دایره مقوایی به شعاع 25 سانت است. پس از آن یک مستطیل به طول دور دایره و به ارتفاع 2 سانت برش بزنید و دور دایره آن را بچسبانید تا به صورت یک بشقاب در آید.

وسط دایره را با یک تیغ موکت بری سوراخ کنید و با یک تکه چسب کاغذی از پشت آن را مهار کنید.

کاردستی دستگاه گردونه تصویر متحرک

از مقوای سیاه نواری به طول دور تا دور دایره و به عرض 15 سانت برش بزنید. از یک سمت این مستطیل خط هایی به بلندی 7 سانت و به فاصله 4 سانت رسم کنید. دقت داشته باشید خطوط کاملا اندازه هم باشند و این خط ها را با قیچی برش بزنید و نیم میل از پایین هر خط جدا کرده و یک مستطیل باریک از آن جدا کنید لطفا برای برش زدن به تصویر زیر دقت کنید.

کاردستی دستگاه گردونه تصویر متحرک

برای این کار نیاز به یک تصویر است که به تدریج کامل شود. مثلا یک جام را ابتدا پایه سپس بدنه و به همین شکل تا تصویر کامل جام ترسیم شود روی یک کاغذ مستطیل بزرگ به طول و مقوای سیاه و  عرض نصف مقوا  نقاشی کنید. تصویر باید به صورت کادر کادر کشیده شود و اندازه هر کادر دقیقا به اندازه ی همان مستطیل سیاه است که قبلا برش زدید. قبل از نقاشی به تصویر زیر دقت کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ساخت بوقلمون

کاردستی دستگاه گردونه تصویر متحرک

برای سهولت کار شما ما تصاویری را آماده کردیم که می توانید از این تصاویر پرینتی تهیه کرده و به جای نقاشی کشیدن از آن ها استفاده کنید توجه داشته باشید که هر مستطیل برای یک دستگاه است و در تصویر زیر 4 تویر مجزا برای 4 مرتبه دیدن شما قرار گرفته است.

دستگاه تصویر متحرک (4)

پس از این کار مقوا سیاه را به صورت استوانه از یک طرف با چسب یا منگنه به هم متصل کنید و داخل بشقاب مقوایی قرار دهید.

دستگاه تصویر متحرک (6)

تصویر نقاشی شده نواری را که آماده کردید درون این دایره قرار دهید.

دستگاه تصویر متحرک (2)

بشقاب مقوایی را با یک مداد، خودکار یا یک میله، روی سوراخی که وسط بشقاب درست کرده بودید قرار دهید. حال کافیست از لای درزهای ایجاد شده مقوای سیاه به تصویر نگاه کنید و استوانه را روی مداد بچرخانید. به سادگی خواهید دید که تصویر درون استوانه به حرکت در می آید و یک جام کشیده می شود یا یک زرافه می دود. هرچه حرکت استوانه تند تر باشد، تصویر سریعتر می دود و هرچه کندتر حرکت کند، تصویر نیز آهسته ترحرکت می کند.

دستگاه تصویر متحرک (8)

با ساختن این کاردستی شما یک دستگاه کوچک برای دیدن انیمیشن یا نقاشی متحرک به وجود آوردید. انیماتورها از همین شیوه اما به صورت تکنیکی تر برای تولید یک کارتون استفاده می کنند. امیدواریم از تماشای تصاویر متحرک در کاردستیتان لذت ببرید.

کاردستی دستگاه گردونه تصویر متحرک

دستگاه تصویر متحرک (9)

تصاویری از افراد شبیه انیمیشن های معروف

جدید ترین پارک دیزنی به شکل جنگ ستارگان 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *