کاردستی ساخت موتور سیکلت کاغذی

موتور سیکلت کاغذی

نمونه ای از کارهای علمی و مهارت های عملی که می توانید از آن برای تقویت خلاقیت نیز بهره ببرید؛ ساختن کاردستی موتور سیکلت است. با ساختن کاردستی موتور سیکلت کاغذی  می توانید علاوه بر بالا بردن مهارت های فنی ساعت های زیادی  سرگرم شوید.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

وسایل لازم ساخت موتور سیکلت کاغذی

در بطری 2 عدد بزرگ و یک عدد متوسط

نی نوش یک عدد

کاغذ سفید a4   سه عدد سفید و یک عدد رنگی

سوییچ کوچک یک عدد

باتری

چسب نواری و چسب حرارتی

قیچی

آرمیچر کوچک

مقداری سیم روکش دار

هویه برای لحیم کردن سیم ها

شیوه  ساخت موتور سیکلت کاغذی:

گام اول:

هر سه کاغذ سفید را لوله کنید و با چسب نواری لبه های آزادشان را بچسیانید. یکی از لوله ها  را وسط کاغذ رنگی قرار دهید و کاغذ رنگی را دور لوله سفید محکم بپیچید و انتهای آن را چسب نواری بزنید.

گام دوم:

لوله کاغذی سفید را از وسط خم کنید و یک مثلث وسط لوله بسازید. سپس از قسمت پایین مثلث دو لبه  لوله کاغذی را با چسب نواری به هم بچسبانید. مقداری ازطول لوله را رهاکنید و مجددا انتهای دولوله را با چسب نواری به هم متصل کنید و انتهای دو لبه لوله کاغذی را رها کنید. به این ترتیب بدنه اصلی موتور سیکلت کاغذی ساخته شده است.

گام سوم:

مقداری از لوله کاغذی رنگی را علامتگذاری کرده وجدا کنید. سپس  آن را وسط دو سر انتهایی لوله های کاغذی بدنه اصلی قراردهید. پس از آن انتهای دولبه لوله های کاغذی سفید  را به شکل ضربدری روی لوله رنگی برگردانید وبوسیله چسب گرم روی یکدیگر بچسبانید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی شمع در گل نیلوفر

گام چهارم:

لوله کاغذی سفید بعدی را از وسط لوله رنگی رد کنید و انتهای آن را به وسیله کاتر یا قیچی جدا کنید. در این گام اهرم هدایت کننده دوچرخه یا فرمان موتور سیکلت را ساختید .دو قسمت دیگر از لوله کاغذی سفید را جدا کرده و به عنوان دسته های فرمان موتور سیکلت کاغذی  به طرفین اهرم کاغذی وسط بچسبانید.

گام پنجم:

قطعه کوچکی از نی نوش را با قیچی جدا کنید و به وسیله چسب گرم زیر قسمت مثلثی که روی لوله کاغذی بدنه ساخته بودید بچسبانید. این کار برای محکم کاری زیرزین موتور که بعدا باطری قرار داده می شود است .

گام ششم:

دربطری ها را ابتدابه وسیله کاتر سوراخ کنید. سپس سیخ چوبی را به ترتیب ازبین سوراخ در بطری کوچک تر و پس از آن ازسوراخ در بطری بزرگتر رد کنید. ادامه سیخ چوبی را از وسط لوله کاغذی رد کنید. بخش اضافی طول سیخ چوبی را با قیچی جدا کرده و پس از آن اول در بطری کوچک وبعددر بطری بزرگتر را با چسب متصل کنید. با این کار طایرهای عقب موتور سیکلت کاغذی به بدنه متصل می شود.

گام هفتم:

باتری را روی لوله کاغذی بدنه در قسمت مثلثی بچسبانید.سپس بین دو لوله کاغذی بدنه را باز کنید و سوییچ را مابین آن قرار داده و با کمی چسب محکم کنید.  سیم متصل به سوییچ را از زیر لوله کاغذی بدنه رد کنید ونوک دوم سیم را  از وسط  لوله کاغذی به طرف بالا برگردانید.  قسمت زیری سیم روکش دار را با چسب گرم به بدنه بچسبانید و روکش انتهای سر سیم را بردارید وآن را دوریکی از قطب های باطری بپیچید و به وسیله هویه آن را  لحیم کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چالش: آیا می توانید 7 تفاوت در 11 ثانیه تشخیص دهید!

گام هشتم:

ادامه سیم روکش دار را ابتدا به یک آرمیچر کوچک متصل کنید و پس از لهیم کردن،  آرمیچر را وسط در بطری متوسط بچسبانید.آرمیچر و در بطری را به میله اهرم وسط قسمت جلو فرمان بچسبانید. در این مرحله چرخ جلویی موتور سیکلت نیز آماده شده است.

موتور سیکلت کاغذی شما آماده بازی است.  می توانید آن را روی زمین قرار دهید و با روشن کردن سوییچ،  موتور را به حرکت در آورید و از خلاقیت خود لذت ببرید.

کلیپ زیر آموزش گام به گام موتور سیکلت کاغذی است که می توانید تماشا کنید.

 

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *