کارشناس روابط بین الملل

 اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

معرفی رشته

عنوان شغل: کارشناسی روابط بین الملل 

تعریف شغل: ایجاد ارتباط با سایر ملل در زمینه های مختلف علمی، آموزشی، فرهنگی  و ….

رشته یا گروه شغلی: فرهنگی – آموزشی 

شرح وظایف و مسئولیت های اصلی شغل: برقراری ارتباط و همکاری علمی ، پژوهشی و فرهنگی با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی خارجی و عقد تفاهم نامه ی همکاری با آن ها، عضویت در سازمان های بین المللی، انعکاس اطلاعیه و فراخوانی مقاله و شرکت در سمینارهای تخصصی و علمی، برگزاری کنفرانس های بین المللی و کارگاه های آموزشی و هماهنگی سفرهای علمی داخلی و خارجی برای استادان و دانشجویان.

اهمیت و ضرورت شغل: تسهیل ارتباط دانشگاه ها به منظور ارتقاء سطح آموزشی و پژوهشی دانشگاه های داخلی، در ارتباط بودن با مسائل روز علمی و پژوهشی و … در زمینه ی دانشگاهی دلیل اهمیت این شغل است.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای احراز شغل: کارشناسی در رشته ی روابط بین المللعکس روابط بین الملل

مهارت ها، تجارب و دوره های آموزشی ویژه برای احراز شغل: گذراندن دوره ی چهار ساله ی دانشگاهی، آشنایی با یک یا چند زبان خارجی و برخورداری از روابط عمومی قوی.

شرایط محیط کار:  کار در فضای سرپوشیده، مکان معین، شلوغ و پرسر و صدا و به صورت گروهی انجام می شود .

وسایل و ابزار مورد نیاز برای انجام دادن شغل: کامپیوتر ، وسایل و تجهیزات ارتباطی مانند: تلفن، فکس، دستگاه زیراکس و ….

خصوصیات جسمانی و توانایی های بدنی لازم برای انجام دادن  شغل: قدرت و سلامت بدنی، مقاومت در برابر خستگی، سرعت استفاده از اعضای بدن به ویژه دست ها و پاها، هماهنگی چشم و دست و سلامت کامل گویایی.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
فیلمنامه کوتاه داستانی "غیرت"به تصویب رسید

معلولیت های بی اثر در انجام دادن شغل: هیچ معلولیتی پذیرفته نیست.

خصوصیات روانی و توانمندی های لازم برای انجام دادن شغل: استعداد کلامی، حافظه ی قوی، منطق و استدلال ، خلاقیت، ابتکار، تمرکز و دقت حواس.

رغبت های مورد نیاز برای انجام دادن شغل: علاقه به مردم، علاقه به امور اداری و دفتری، علاقه به تغییر و تحول .

ویژگی های شخصیتی ( عاطفی، اجتماعی و رفتاری ) لازم برای انجام دادن شغل: ثبات عاطفی، قبول مسئولیت ، سازگاری با دیگران، ظاهر آراسته، مطلوب بودن رفتار و برخورد مناسب و همدلی با دیگران و درک رفتار آن ها، توانایی رهبری و مدیریت.

معرفی رشته

محل های اشتغال و استخدام: مراکز دانشگاهی دولتی و غیردولتی. البته فارغ التحصیلان رشته روابط بین الملل می توانند در وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کلیه وزارتخانه ها و موسسات دولتی که واحد روابط بین الملل دارند، مشغول به کار شوند.

جنبه های مالی و حقوقی: پرداخت حقوق در مراکز غیر انتفاعی بر اساس قرارداد فی مابین و در مراکز دولتی تابع قانون استخدام کشوری است و فرد شاغل از حق بیمه و بازنشستگی، حق مسکن و حق عیال و اولاد برخوردار خواهد بود.

شرایط ارتقاء: گذراندن دوره های بلند مدت و کوتاه مدت آموزشی که از طرف سازمان مربوطه برگزار می شود و همچنین کسب تجربه در انجام دادن شغل و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری.

نحوه ی استخدام و ورود به شغل: امتحان، مصاحبه و آگهی جرائد وزارت کار.

ارتباط های شغلی: با صاحبان مشاغل دیگر مانند کارکنان روابط عمومی، روابط بین الملل، مهمانان خارجی، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، استادان و … در ارتباط است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آمار شرکت کنندگان در کنکور سراسری 91

مطلوبیت ها و محدودیت های شغل:

مطلوبیت ها: به جهت ارتباط با مراکز علمی خارجی و دست یابی به آخرین فن آوری های ارتباطی به ویژه ارتباطات اینترنتی، شغلی جذاب و پویاست. ارتباط با بانک های اطلاعاتی و مجلات الکترونیکی و مراکز علمی پژوهشی خارج از کشور و اطلاع از آخرین رویدادهای فرهنگی در خارج و داخل کشور، آشنایی با دیگر کشورها و دانشگاه ها و آشنایی با زبان های خارجه.

محدودیت ها: سیاست گذاری های محدود  متمرکز درون دانشگاهی و وزارت متبوع و ارتباطات بین المللی، انجام کارهای اجرایی و اداری.

اتحادیه، انجمن و تشکیلات حرفه ای وابسته به شغل: دفاتر همکاری های علمی و بین المللی 

آینده ی شغل: از آینده ی اقتصادی و اجتماعی خوبی برخوردار است.

مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل: پاسخ گویی به مراجعان، انجام کارهای اداری مربوط به مراجعان، تشکیل پرونده ها و بایگانی کردن آن ها، نامه نگاری و برگزاری جلسه ها به منظور هماهنگی ارتباطات بین الملل دانشگاهی با شرکت همکاران در دانشکده ها و زیرمجموعه های دانشگاه، انجام مکاتبات و تماس های لازم با دفتر همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، انجام امور مربوط به پاسخ مکاتبات خارجی دانشگاه ها و انعکاس آن به دانشکده ها و همکاران دانشگاهی.

محل و راه های کسب اطلاعات بیش تر درباره ی شغل: مراجعه به قسمت روابط بین الملل دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و گفت و گو با کارشناسان روابط بین الملل.

توصیه ها و پیشنهاد های لازم برای داوطلبان ورود به این شغل: تسلط بر زبان انگلیسی، فرانسه یا آلمانی و برخورداری از روابط عمومی قوی.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
رشته ساختمان

 


 

 

 

‫1 نظر ارسال شده در “کارشناس روابط بین الملل

  1. فرهاد :

    عرض سلام و خسته نباشید.از مطالب مفید و موثرتان تشکر میکنم. دانشجویان علوم سیاسی و روابط بین الملل به توجه بیشتری نیاز دارند. لطف کنید بیشتر انها را برجسته نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *