کارگردانی اتم ها برای ساخت کوچکترین فیلم دنیا توسط IBM

دانستنیها-علمی

بازیگرها می گویند: هیچ نقشی کوچک نیست. اکنون آی بی ام با جدیت این گفتار را به چالش کشیده و کوچکترین فیلم دنیا را با نقش آفرینی چند اتم خوش قیافه آماده نمایش کرده است! 

A Boy and His Atom یا «پسرک و اتمش» در ظاهر می تواند همانند هر انیمیشن نه چندان جذاب کوتاه دیگری باشد که در جشنواره های هنری کوچک و بزرگ می بینید. اما این واقعیت که فیلم مورد نظر تنها در زیر میکروسکوپ و با بزرگ نمایی ۱۰۰ میلیون برابری قابل مشاهده است، داستان را به کلی تغییر می دهد. این کار با استفاده از تکنیک هایی میسر شده که آی بی ام  بزرگ سال ها در حال کار بر روی آن ها است تا بتواند ذخیره داده ها در سطح اتمی را امکان پذیر کند و اکنون با تهیه ۲۵۰ فریم انیمیشن استاپ موشن، پسرکی را خلق کرده تا با اتم (اسباب بازی؟ حیوان خانگی؟) اش مشغول بازی شود!      

و چگونه انجام این کار ممکن شده؟ در واقع این کار اصلا برای آی بی ام ارزان تمام نشده و آنها از یک میکروسکوپ دو تنی اسکن تونلی برای این کار بهره برده اند که در دمای منفی ۲۶۷ درجه سانتی گراد کار می کند. این میکروسکوپ یک سوزن بسیار تیز مسی با نوک یک نانومتری دارد و به وسیله آن، اتم ها را یکی یکی جذب و جابه جا می کند. 

در ادامه مطلب می توانید برخی عکس های  فیلم ساخته شده توسط میکروسکوپ جالب محققان آی بی ام را ببینید.

 

دانستنیها-علمی 

 

دانستنیها-علمی 

 

دانستنیها-علمی 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تنها با "سه کلید"در مرورگر گوگل کروم حرفه ای شوید

 دانستنیها-علمی

 

 

 دانستنیها-علمی

 

دانستنیها-علمی

 

دانستینها-علمی

 

دانستنیها-علمی

 

امتیاز به این نوشته

‫1 نظر ارسال شده در “کارگردانی اتم ها برای ساخت کوچکترین فیلم دنیا توسط IBM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *