, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

کوروش هخامنشی در سال ۵۳۹ پیش از میلاد مسیح با سپاهی ایرانی شهر بابل را به تصرف خود درآورد اما برخلاف پادشاهان دیگر که بعد از فتح شهرها دستور می دادند تا ساختمان های شهر تخریب شوند و مردان را قتل عام کنند و زنان و کودکان را به اسارت ببرند با مردم شهر بابل به مهربانی رفتار کرد. او دستور داد تا معبدهای تخریب شده شهر را دوباره بازسازی کنند و یهودیانی که به عنوان اسیر در آن شهر نگهداری می شدند آزاد شوند و به کشور خود بازگردند.

بعد از آزادی شهر، کاهنان معبد در بابل لوحه ای گلی به شکل استوانه ساختند و بر این استوانه که ۵/۲۲ سانتیمتر طول و ۱۱ سانتیمتر عرض دارد طی ۴۵ سطر به خط اکدی، تصرف آرام شهر بابل به دست کوروش را توضیح دادند و در ادامه نیز سخنان کوروش نوشته شده است که او ابتدا القاب و نسب خود را برمی‌شمرد و اعلام می‌کند که صلح کشور را تضمین کرده که به موجب آن او و پسرش مشمول رحمت مردوک خدای بابل شده اند. او بازسازی معبد که در دوران زمامداری پادشاه سابق به فراموشی سپرده شده بود و اجازه‌اش به تبعیدشدگان مبنی بر بازگشت به میهنشان را توضیح می دهد.

babylon-ishtar-gate

در حیقیقت این کتیبه نوشته شده بود تا در شالوده ساختمان هایی که به دستور کوروش در بابل ساخته شدند قرار گیرد.

cyrus_cylinder

کشف لوح کوروش

در سال ۱۲۵۹ شمسی به هنگام کاوش گروهی از باستان شناسان انگلیسی در محل شهر باستانی بابل این لوحه کشف گردید و به موزه بریتانیا منتقل شد. بعدها بخشی های دیگری از این کتیبه نیز به دست آمد که به آن اضافه گردید هر چند که چند خط آن کاملا از بین رفته است.

این کتیبه را از آن جهت که اولین منشور حقوق بشر خوانده اند بسیار ارزشمند است.

درسال ۱۹۷۱ میلادی نیز سازمان ملل متحد این کتیبه را به ۶ زبان رسمی سازمان ملل ترجمه نمود و نسخه بدلی این کتیبه نیز در راهروهای این سازمان به نمایش گذاشته شده است.

این کتیبه ارزشمند در ۲۱ شهریور ۱۳۸۹ برای مدت کوتاهی به ایران آورده شد و طی مراسمی با حضور رئیس جمهور رونمایی شد.

cyrus_cylinder_bm

43426

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید