کجارو؛ صدای طبیعت را از یک غار یخی در کانادا بشنوید!

این غار خیره کننده در آلبرتا واقع شده است و به علت صداهایی که از آن منتشر می‌شود، به مکانی جالب و خاص تبدیل شده است. با ما همراه باشید تا نگاهی به این غار یخی در کانادا بی اندازیم.

این شکاف یخی پر سر و صدا، درون یک غار خیره کننده در دامنه‌ رشته‌ کوه‌های راکی کانادایی قرار دارد. گفته می‌شود وقتی سنگ‌ها به زمین پرتاب می‌شوند و ۱۴۰ متر پایین‌تر با کف غار برخورد می‌کنند، پژواک‌های تشدید شونده‌ای ایجاد شده و باعث تولید صدای عجیب در غار می‌شوند. این غار در ارتفاع ۷۰۰ متری کناره کوه قرار گرفته و ورودی‌اش در پشت یک لبه سنگی و تقریباً پنهان از دید است. جالب است بدانید که تا سال ۲۰۰۵ کسی از وجود غار خبر نداشته است.

اما سرانجام یک لکه تاریک راز آمیز روی گوگل ارث (google Earth) توجه یک کاشف غار به نام چس یونگ را به خود جلب کرد و منجر به کشف این غار جالب می‌شود.

وقتی هوای سرد وارد غار می‌شود، جای هوای گرم را می‌گیرد و آن را به بیرون می‌راند. هوای سرد به خاطر غلظتی که دارد، هیچ‌گاه قادر به خروج از غار نیست و درنتیجه غار در تمام طول سال یخ‌زده باقی می‌ماند.

شکاف یخ پر سر و صدا

به خاطر پژواک‌های تشدید شونده، صحبت کردن درون غار بسیار دشوار است، چرا که هر صدا، سلسله‌ پژواک‌هایی ایجاد می‌کند که جملات را نامفهوم می‌کنند. بنابراین کاشفان غار مجبور هستند با صدای نجوا گونه‌ای با هم صحبت کنند یا به‌صورت بریده بریده و با فاصله چند ثانیه‌ای حرف بزنند که به پژواک‌ها فرصت تمام شدن بدهند. هنوز کار اکتشاف غار کامل نشده است و بخش‌های زیادی از آن در حال کشف و نقشه‌برداری است.

صدای طبیعت (5)

صدای طبیعت (4)

صدای طبیعت (3)

صدای طبیعت (2)

صدای طبیعت (1)

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ساختمانی که در باران موسیقی می‌نوازد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *