کجارو؛ ۲۱ خرداد روز جهانی صنایع دستی

دهم ژوئن سال ۱۹۶۴ میلادی شورای جهانی صنایع دستی تاسیس شد که سالروز تأسیس این همایش به عنوان «روز جهانی صنایع دستی» نام‌گذاری شده است.

صنایع دستی (3)

صنایع دستی، به مجموعه‌ای از هنرها و صنایع اطلاق می‌شود که محصول آن‌ها به طور عمده با استفاده از مواد اولیه‌ بومی، به کمک دست و ابزار دستی ساخته می‌شود. در هریک از فرآورده‌های این صنایع، ذوق هنری و خلاقیت فکری صنعتگر سازنده، به نحوی تجلی می‌یابد و همین عامل، وجه تمایز اصلی این گونه محصول‌ها از مصنوعات مشابه ماشینی و کارخانه‌ای است.

صنایع دستی، حاصل روح ملت‌ها و دستاورد هنرهای آموخته از نسلی به نسل دیگر است. بنابراین، صنایع دستی تنها کالایی برای مبادله نیست، بلکه خصوصیات فرهنگی و ویژگی‌های قومی، از طریق این کالا مبادله می‌شود و نوعی ارتباط فرهنگی در میان جوامع به وجود می‌آورد.

پس از جنگ جهانی دوم، صنایع دستی با محتوای هنری و فرهنگی، مورد توجه کشورهای پیشرفته قرار گرفت. در دهم ژوئن سال ۱۹۶۴ میلادی، نخستین همایش‌ جهانی با شرکت مسئولان اجرایی، استادان دانشگاه، هنرمندان و صنعت‌گران بیش از ۴۰ کشور جهان، در نیویورک برگزارشد. در قطعنامه‌ی پایانی آن همایش، تأسیس «شورای جهانی صنایع دستی»، به عنوان نهاد وابسته به یونسکو تصویب‌ شد. سالروز تأسیس این همایش، به عنوان «روز جهانی صنایع دستی» نام‌گذاری شد.

شورای جهانی صنایع دستی

صنایع دستی (1)

با تأسیس سازمان ملل متحد، محافظت از میراث فرهنگی بشری بر عهده «یونسکو» یا «سازمان تربیتی – علمی و فرهنگی ملل متحد» گذاشته شده است. که از سال ۱۹۶۴ میلادی با تأسیس «شورای جهانی صنایع دستی»، در قالب یکی از ارگان‌های وابسته به یونسکو، صنایع دستی و سنتی به صورت بخشی از حیات فرهنگی اقتصادی ملل مورد توجه قرار گرفت.

صنایع دستی ایران

ایران نیز از سال ۱۳۴۷ شمسی (۱۹۶۸ میلادی) از طریق سازمان صنایع دستی کشور، به عضویت این شورا درآمد و در مجمع آسیا و اقیانوسیه‌ی آن، مشغول فعالیت شد.

این شورا، در ابتدا با تعداد محدودی از اعضا کار خود را شروع کرد. اما هم‌ اکنون، ۹۰ کشور جهان را تحت پوشش دارد و دبیرخانه‌ آن، در شهر آمستردام هلند قرار دارد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اشعاری در وصف پاییز

در دنیای خشن امروز صنایع دستی یعنی دمیدن روح لطافت به این زندگی خشن و انسان تا هست لطافت را می‌خواهد و صنایع دستی این نیاز انسان را برآورده می‌کند.

مهم‌ترین اهداف شورای جهانی صنایع دستی

صنایع دستی (2)

تشویق، کمک و راهنمایی صنعتگران دستی و هم چنین بالا بردن سطح اطلاعات تخصصی و حرفه‌ای آن‌ها با توجه به زمینه‌های متفاوت فرهنگی موجود در هر یک از کشورهای عضو.

حفظ و تقویت صنایع دستی و تجلی آن به صورت رکن عمده‌ای از حیات فرهنگی ملت‌ها.

ایجاد هم‌بستگی میان صنعت‌گران دستی سراسر جهان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *