, ,
,

%da%a9%d8%b4%d9%81-%d8%a2%d8%a8براساس یک بررسی جدید مشخص شد خشک‌ترین بیابان جهان روزگاری یک دریاچه بزرگ و چند تالاب داشته است که هم‌اکنون هیچ نشانه‌ای از آن ها دیده نمی‌شود.

خشک‌ترین نقطه جهان «بیابان آتاکاما» نام دارد که در کشور شیلی واقع شده است و محققان ادعا می‌کنند که در آن بقایای گیاهان سازگار با آب شیرین و حیوانات را که در زیر خاک مدفون شده بودند، کشف کردند.

با تحقیقات گسترده روی این گیاهان و حیوانات مشخص شد آنها بین ۹ تا ۱۷ هزار سال قبل در این منطقه زندگی می‌کردند و پس از آن خشکسالی نسل موجودات زنده را در این منطقه منقرض کرد.

دانشمندان پس از برگزاری یک نشست در «مرکز ژئوفیزیک آمریکا» در سانفرانسیسکو اعلام کردند که این منطقه برای مهاجران اولیه قابل سکونت بوده است.

«مارکو فیفِر» از دانشگاه کالیفرنیا در این خصوص گفت: «زمانی که شما در دل این بیابان حرکت می‌کنید، تنها چیزی که می‌بینید سطح پوشیده شده از نمک سفید است. زمانی که ما حفاری‌های خود را انجام دادیم و این پوسته سفیدرنگ نمکی را کنار زدیم، مشخص شد شرایط زندگی در خشک‌ترین نقطه زمین کاملا متفاوت بوده است».

بیابان آتاکاما سالانه ه طور میانگین ۱۵ میلیمتر بارندگی دارد و برخی از بخش‌های آن قرن‌ها است که حتی یک قطره آب هم نداشته است.

الف

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید