کشف شبیه ترین سیاره ی فرا خورشیدی به زمین

دانشمندان در یک گام رو به جلوی دیگر در شناسایی جهان‌های قابل سکونت برای نخستین بار موفق به کشف سیاره‌ای در اطراف منظومه شمسی شده‌اند که نه تنها به اندازه زمین بوده بلکه از نسبت مشابه آهن و سنگ برخوردار است.

نجوم

تصویری از کره زمین را در مقایسه با سیاره داغ و مذابی کپلر-78B  مشاهده می کنید. این سیاره حدود 20 درصد بزرگ تر از زمین است،  قطر آن 9،200 مایل و وزن آن حدود 1.8 برابر زمین است.

به گزارش ایسنا، سیاره کپلر-78b در اطراف ستاره‌ای کوچک تر از خورشید گردش کرده و در صورت‌ فلکی ماکیان در فاصله 400 سال نوری قرار دارد. این سیاره سال گذشته توسط تلسکوپ کپلر کشف شد که سیارات احتمالی فراخورشیدی را در زمان گذر آن ها از برابر ستاره‌های میزبانشان با کم و زیاد شدن نور آن ها شناسایی می‌کرد. این سنجش‌ها نشان داد که قطر سیاره کپلر-78b تنها 20 درصد از زمین بزرگ تر بوده و همچنین عملا بر روی سطح ستاره میزبانش گردش می‌کند. بر اساس سنجش‌های محققان، دمای سطح این سیاره حداقل 2000 درجه گرم تر از زمین است.

مدار سیاره کپلر-78b به دور ستاره میزبانش تنها 8.5 ساعت بوده و دانشمندان بر این باورند که این سیاره احتمالا در چند میلیارد سال آینده توسط میزبانش بلعیده خواهد شد. در حالی که سطح به احتمال زیاد مذاب و دمای بسیار بالای سیاره، امکان برخورداری آن از حیات را بسیار ضعیف می‌کند، دو تیم مستقل از ستاره‌شناسان به تعیین تراکم آن با استفاده از ابزار زمینی پرداختند. آن ها با استفاده از تلسکوپ های مختلف، شدت گرانش سیاره را نسبت به ستاره مبزبانش سنجیدند که اطلاعات به دست آمده از آن می‌تواند برای بررسی وزن و ترکیبات کپلر-78b مورد استفاده قرار بگیرد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آن چه باید درباره سرطان بدانید!

این نتایج نشان داد که این سیاره از تراکم مشابه زمین برخوردار بوده و عمدتا از آهن و سنگ ساخته شده است. تراکم زمین 5.5 گرم بر سانتی متر مکعب بوده که در مقایسه با آن تراکم کپلر-78b حدود 5.3 گرم بر سانتی متر مکعب است. تلسکوپ کپلر ناسا پیش از از دست دادن قابلیت نشان‌گیری دقیق خود در اوایل سال جاری حدود سه هزار و 500 سیاره احتمالی را شناسایی کرده بود و بررسی‌ها برای تائید آن ها ادامه دارد.

نتایج این پژوهش در مجله nature منتشر شده است.

منبع: شبکه فیزیک هوپا

2/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.