, ,
,

دانشمندان دانشگاه «پیسا» در ایتالیا قدیمی‌ترین قرص جهان را که بیش از ۲۰۰۰ سال سن داشته، مورد بررسی قرار داده‌اند.

 به گزارش ایسنا، شش قرص در یک جعبه قلع بر روی یک کشتی شکسته ایتالیایی موسوم به پوزینو در نزدیکی سواحل ایتالیا کشف شد. نمونه‌های این مواد شکننده نشان داد که این دارو حاوی چربی‌های حیوانی و گیاهی، رزین کاج و ترکیبات روی است.

 به گفته محققان که نتایج پژوهش آن در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علم منتشر شده، این دارو ممکن است برای عفونت های چشمی مورد استفاده بوده باشد.

 کشتی حامل این قرص ها به سال های ۱۴۰ تا ۱۳۰ پیش از میلاد مسیح تعلق داشته و تصور می‌شد که یک کشتی تجاری بوده که از یونان به سوی مدیترانه سفر می‌کرده است.

 این کشتی برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ در سواحل توسکانی شناسایی شد و در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ مورد بررسی قرار گرفت اما به تازگی این قرصها مورد کاوش بیشتر قرار گرفته‌اند.

 این محققان با استفاده از طیف‌سنجی جرمی دریافتند که این قرصها حاوی مجموعه‌ای از عناصر مختلف هستند. یکی از این مواد، رزین کاج بوده که از ویژگیهای ضدباکتریایی برخوردار است. همچنین چربی‌های حیوانی و گیاهی نیز در آنها شناسایی شد که یکی از آنها روغن زیتون بود که در عطرهای قدیمی و آماده‌سازی دارویی مورد استفاده بوده است.

از دیگر مواد موجود در این قرصها، نشاسته بوده که بنظر می‌رسد یکی از عناصر لوازم آرایشی اولیه روم بوده است. ترکیبات روی نیز که در این دارو مشاهده شده، ممکن است یکی از مواد فعال در ساخت قرصهای آن زمان بوده باشد.

 با توجه به این ترکیبات، محققان بر این باورند که احتمالا این قرصها کاربرد چشم پزشکی داشته‌اند.

 کشف مواد دارویی قدیمی به ندرت صورت می‌گیرد؛ بخصوص اینکه مانند این قرصها در شرایط خوب قرار داشته باشند. بیشتر دانسته‌های کنونی در مورد جهان اولیه پزشکی از نوشته‌هایی در مورد آن زمان بدست آمده است.

 این یافته‌ها با نوشته‌های آن زمان تطبیق داده شده و نشان‌دهنده تطابق بسیار زیاد آن با ترکیبات باستانی بخصوص ترکیبات روی بودند. همچنین، تحقیقات جدید علمی نشانگر استفاده از ترکیبات روی در داروسازی رومی‌ها بویژه برای آماده سازی یک پودر در درمان بیماریهای چشمی بوده‌اند.

 این یافته‌ها می‌تواند در درک بهتر دانشمندان از درمانهای باستانی که بسیار پیچیده بوده‌اند، کمک کند.

 

 

برچسب ها:
یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. ستایش 7 سال قبل

    خیلی جالب بود 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید