کمربند بازی

کمربند بازی

معرفی کمربند بازی

موقعیت فرارکردن در کمربند بازی حسابی ازمن سلب شده بود. در یک چشم بر هم زدن علی خودش را به من رساند و کمر را شلاق وار در هوا دور سرش چرخاند و فرصت جا خالی دادن را به من نداد. از شدت سوزش و در دبه خودم پیچیدم . صدای هوار گروه حریف مثل بمب در هوا منفجر شد تا به خودم آمدم پای چپم از دایره بیرون مانده بود. سوزش و درد ضربه ی کمربند از یک طرف خنده و مسخره کردن بچه های گروه علی از طرف دیگر ،حسابی دلم را به درد آورده بود .

در حالی که جای ضربه کمر بند را مالش می دادم تا از سوزشش کم کن نگاهم در نگاه رضا گره خورد که ناامیدانه اخراج شدن مرا از دایره تماشا می کرد. خونی تازه در رگ هایم جوشید و فریاد زدم رضا… شیره … دایره رو پس می گیره  … احمد و رضا که انگار جان تازه ای گرفته بودند با شور وحرارت بیشتری حالت تهاجمی گرفتند . علی دندان قورچه ای کرد و با لبه ی آستین عرق پیشانیش را پاک کرد و به طرف رضا حمله کرد . شیرجه ی علی به طرف آخرین کمربند همراه شد با  لگدی که رضا با تمام قدرت به طرف علی پرت کرد . علی مثل کاغذ کوچکی روی زمین پهن شد …

شرح بازی

این ورزش بسیار پر تحرک و هیجان انگیز در شهر های مختلف ایران با نام های گوناگون مثل : تکبند بازی – قیش بازی – تُرنه بازی و… اجرا می شود . بازی ها با یک اصل و قانون اجرا می شود اما در هر شهر تفاوت های جزئی  دارد . برای اجرای این ورزش نیاز به زمین بازی خاصی نیست و در همه مکان ها اعم از سالن های ورزشی ،حیاط مدرسه ، زمین چمن ، زمین های خاکی و … قابل اجرا است .

کمربند بازی

تعداد بازیکن ها

 افراد بازی کننده به دو گروه 4 تا 5 نفره تقسیم می شوند یک گروه مهاجم و گروه دیگر مدافع نامیده می شوند . در بازی های محلی غیر رسمی معمولا از کمر بند های چرمی برای اجرای این باز ی استفاده می کنند اما به دلیل این که ورزش کاران دچار آسیب می شوند توصیه می کنیم به جای کمربند از طناب های ضخیم پنبه ای به طول 100 تا 110 سانتی متر است ؛که هیچ گونه گِرهی نداشته باشد . دایره ای به شعاع 4 متر روی زمین رسم کنید .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
راه‌هایی برای افزایش آمادگی بدن در فصل بهار و تابستان

 مدافع باید، طناب ها را داخل دایره طوری روی زمین صاف پهن کنند که به اندازه ی یک پا ازشعاع دایره فاصله داشته باشد . گروه مدافع در داخل دایره هرکدام کنار طناب ها و گروه مهاجم بیرون دایره می ایستند . افراد مهاجم باید با چابکی و سرعت وارد دایره شده و با یک ضربه پا کمربند را از دایره بیرون براند و یا در بیرون دایره کمین کرده و از غفلت مدافع استفاده کرده و کمربند را برباید .

گروه مدافع باید با سرعت عمل مناسب فرد مهاجم را با طنابی که در دست دارد بزند ، اگر طناب ها به هر نفر از گروه برخورد کند از دور بازی خارج می شود . اگر شخص مهاجم بتواند کمربند یا طناب را از دایره خارج کند ، مهاجمان دیگر طناب ها را دست گرفته و دور سر می چرخاندند و وارد دایره می شوند  و به عنوان جایزه به پایین تنه مدافعان ضربه می زنند و این کار تا زمانی که یک مدافع نتواند به فرد مهاجم با پا ضربه بزند ادامه پیدا می کند .

گروهی برنده بازی است که بتواند اولین طناب را از دایره بیرون بکشد در این صورت گروه مقابل بازنده می شود و جای گروه هابا هم  عوض می شود .

قوانین  کمربند بازی

نکته مهم در اجرا ی این بازی این است که

الف ) گروه مدافع فقط حق دارند طناب را به قسمت ران و مچ پا  های گروه مهاجم بزنند .

ب)گروه مدافع حق ندارند پا روی طناب ها گذاشته وبا این عمل مانع ازربودن طناب ها شوند

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چرا بعد از ورزش باید بدن خود را سرد کنیم؟

ج) گروه مدافع باید مراقب باشند تا هنگام محافظت از طناب پایشان از دایره خارج نشود .

 

بازی های محلی (چلک مسه )

شش خانه بازی (لی لی)


بازی در فضای باز

 

امتیاز به این نوشته

‫3 نظر ارسال شده در “کمربند بازی

  1. مبینا :

    ما یه روز رفته بودیم مسافرت که تعدادمون هم زیاد بود همه ی اقایون از این بازی می کردن و ما اونا رو تماشا می کردیم ولی اصلا نمی خواستیم توی اون بازی شرکت کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *