کنجکاوی سرخ

 

مستندی در باره فرود کیوریاسیتی روی مریخ

یکی از مهم ترین خبرهای علمی-فضایی سال 91  فرود موفقیت آمیز آخرین مکتشف ساخت دست بشر روی خاک های سرخ مریخ است. اگر آن هفت دقیقه بحرانی فرود «کنجکاوی» را دنبال کرده باشید، حتما درباره این کریستف کلمب قرن بیست یکمی، کنجکاوی های فراوانی دارید؛کنجکاوی چگونه کار می کند و چگونه روی مریخ دوام می آورد. چگونه اطلاعات مورد نیاز پژوهشگران زمینی را جمع آوری می کند و چگونه این اطلاعات را به زمین مخابره می کند. سرانجام آیا امیدی به کشف زندگی فضایی توسط کنجکاوی روی سیاره سرخ داریم؟ مهم ترین مأموریت کنجکاوی چگونه انجام می شود وبه چه نتایجی می رسد.اینها همه سوال هایی هستند که برای یافتن پاسخ آنها می ارزد وقت بگذارید واین مستند را تماشا کنید.

این مستند که توسط زیاتانگ و دن رسکین، دو مجری برنامه «دیلی پلانت»، اجرا شده شما را همراه با مریخ نورد«کنجکاوی» به سطح سیاره سرخ می برد. آزمایش علوم مریخ(Laboratory Mars science) یا همان «کنجکاوی» ماشینی است با یک تن وزن و تقریبا به اندازه یک جیپ؛ اما یک دنیا نبوغ و خلاقی با خود به همراه دارد.«کنجکاوی» را اینشتین روبات ها نامیده اند،گرچه مانند داروین به جست و جوی پرسشی بزرگ درباره زندگی می رود: آیا روی سیاره سرخ حیات هست، یا اگر امروز نیست هرگز بوده است؟

 

«کنجکاوی» ساخته شده تا همه رکوردهای پیشین را بشکند؛ از محافظ گرمایی اش که در برابر دمای 1600 درجه وسرعت 735/21 کیلومتر در ساعت دوام می آورد تا ابر چتر نجاتش که نیرویی به اندازه 840/294 نیوتن را تحمل می کند. برای نخستین بار ماشینی طراحی شده که ناسا و بقیه جهان انسانها را با تصاویری HD بر گرفته از 17 دوربین مختلف از سطح مریخ تشنه نگاه می دارد و می تواند سنگ هارا با قدرتی به اندازه نور یک میلیون چراغ که در نوک سوزنی متمرکز شده، می شکافد، روباتی که کیلومترها و کیلومترها در سطح مریخ خواهد راند و از بازوهای سنگین روباتی اش برای نفوذ به حفره «گیل»با چندین لایه پی در پی و تاریخی دریایی استفاده خواهد کرد. اینها همه هنرهای روباتی است که انسانها به شبیه ترین سیاره به زمین فرستاده اند و منتظر پاسخ های میخکوب کننده اش خواهیم ماند. اگر به مریخ و اکتشافات فضایی علاقه دارید،پیشنهاد می کنیم این بخش را در هفته های بعدی دنبال کنید .

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آموزش کامل کار با اپلیکیشن اینستاگرام به همراه تمامی ترفندها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *