کوتاه قامتان تاریخ ساز

 اخنصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

از شروع به کار دیدیه دشان در تیم ملی فرانسه کنتر از یکسال می گذرد و در این مدت کوتاه متیووالبوئنا توانسته موقعیتش را به عنوان بازیساز اصلی تیم تثبیت کند . هافبک مارسی در بازی د.وستانه اخیر فرانسه مقابل آلمان هم یکی از بهترین ها بود و تک گل آبی ها را در شکست دو بر یک این تیم به ثمر رساند . t کوتاه قامتان تاریخ سازاو پیش از این هم در بازی مقابل اسپانیا و ایتالیا در خشید تا جائیکه دشان با وجود پایان محرومیت سمیر نصری و بهبود یوهان گورکف نیازی به دعوت اعتقادی به دعوت از آنها نمی بیند . دشان در حالی به والبوئنا برای این پست کلیدی اعتماد کرده که پیش از این اعتقادی به این بازیکن نداشت . او چهار سال پیش وقتی روی نیمکت مارسی جانشین اریک گرتس شد ؛ گفت که والبوئنا جزم برنامه های او نیست و می تواند از این تیم جدا شود . مهم ترین دلیل دشان که علاقه زیادی به بازیکنان فیزیکی دارد ، جثه کوچه والبوئنا بود ولی این هافبک  67 /1 متری تصمیم گرفت بماند و برای رسیدن به ترکیب اصلی مبارزه کند . این نخستین بار نبود که والبوئنا به خاطر جثه کوچکش کنار گذاشته می شود . او وقتی برای شروع فوتبالش به آکادمی تیم شهرش بوردو رفت ، به دلیل مشابه خط خورد و مجبور شد فوتبالش را از تیم کوچک لیبورن شروع کند . پشتکار والبوئنا در مارسی سرانجام نظر دشان را تغییر داد و او به قدری موثر بود که دشان پس از رفتن به تیم ملی فرانسه هم این هافبک تکنیکی را در فهرست بازیکنان منتخبش قرار داد . به بهانه درخشش اخیر والبوئنا که این روزها یکی از بازیکنان مهم فوتبال فرانسه به شمار می رود ؛ « اکیپ » گفت و گوی مفصلی با او انجام داده است هافبک مارسی و تیم ملی فرانسه در این گفت و گو گفته : که قامت کوتاهش در دوران بازیگری اش بارها برای او درد ساز شده ؛ « وقتی تازه به مارسی آمده بودم ، این موضوع سوژه خنده بازیکنان بود . بعید می دانم هیچ بازیکن دیگری بتواند چنین و ضعیتی را تحمل کند ، ولی وقتی خودم را تثبیت کردم آنها بامن دوست شدند » اکیپ همچنین در یک گزارش تصویری ، بازیکنان مهم تاریخ فوتبال که قدشان  70 / 1متر یا کمتر بوده را معرفی کرده مانند : مارادونا  66 /1 متر ، لیونل مسی   69 /1متر ، ژاوی  70/ 1 متر و… ؛ نگاهی به این اسامی نشان می دهد که قامت کوتاه نمی تواند در فوتبال یک نقص محسوب شود و بازیکنان بزرگ زیادی با وجود قامت کوتاهشان توانسته اند در تاریخ فوتبال ماندگار شوند .

 مارادونا (  1/66 ) :

t کوتاه قامتان تاریخ ساز

یکی از بزرگ ترین ستارگان تارخ فوتبال است که توانست آرژانتین را با درخشش فردی اش به قهرمانی جام جهانی 1986 و نایب قهرمانی جام جهانی 1990 برساند . او با پیراهن ناپولی هم قهرمان ایتالیا شد . او تا چند ماه قبل سرمربی الوصل امارات بود .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
داستان ضرب‌المثل‌های فارسی؛ سیلی نقد به از حلوای نسیه

روماریوو ( 69 /1) :

t کوتاه قامتان تاریخ ساز

ستاره و گلزن برزیل در راه قهرمانی جام جهانی 1994 بود . روماریو در رده باشگاهی هم با پیراهن آیندهوون و بارسا سال ها در فوتبال اروپا درخشید . او در حال حاضر یکی از نمایندگان مجلس برزیل است .

گارینشا (  1/69 ) :

t کوتاه قامتان تاریخ ساز

در کنار پله در دو جام جهانی 1958 و 1962 به قهرمانی رسید . گارینشا به دلیل دریبل های کشنده اش به فرشته با پاهای کج شهرت داشت و حتی برخی او را بهترین دریبل زن تاریخ فوتبال می دانند . او در سال 1983 در 49 سالگی از دنیارفت .

ژاوی ( 1/70) :

t کوتاه قامتان تاریخ ساز

مغز متفکر بارسا و اسپانیاست و با تیم ملی کشورش به دو قهرمانی یورو ( 2008 و 2012 ) و جام جهانی 2010 رسیده . ژاوی 33 ساله 119 بازی ملی دارد و در رده باشگاهی هم با بارسا به همه افتخارات باشگاهی دست یافته است .

اینی یستا (  70 /1) :

t کوتاه قامتان تاریخ ساز

در این سالها زوج ژاوی در تیم اسپانیا و بارسلونا بوده و مانند هم تیمی اش ویترین کاملی از افتخارات ملی و باشگاهی دارد . اینی یستای 28 ساله در سال 2012 شایستگی رسیدن به توپ طلا را هم داشت ولی او هم مثل ژاوی تنها به دلیل همدوره شدن با مسی فرصت رسیدن به این عنوان را از دست داده است .

والبوئنا (67 / 1) :

t کوتاه قامتان تاریخ ساز

در سال 2006 به مارسی پیوست و در سال 2010 با این تیم به قهرمانی لیگ فرانسه رسید . والبوئنا در سال 2010 هم برای نخستین بار به تیم ملی فرانسه دعوت شد و 19 بازی ملی دارد . اودر حال حاضر بازیساز اصلی مارسی و تیم ملی فرانسه است .

پیرلیت بارسکی ( 68 /1) :

t کوتاه قامتان تاریخ ساز

در سه فینال جام جهانی با پیراهن آلمان به میدان رفت که پس از ناکامی در دو فینال نخست ( 1982 و 1986 ) سرانجام در سال 1990 به قهرمانی رسید. او در حال حاضر به عنوان مسئول بازیکن یابی با ولفسبورگ آلمان همکاری می کند . او دوره کوتاهی هم هدایت سایپا را در لیگ برتر ایران برعهده داشت .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
حافظ خوانی شب یلدا با مجید اخشابی

روبرتو کارلوس ( 1/67  ) :

t کوتاه قامتان تاریخ ساز

ضربه ایستگاهی اش به فرانسه در جام کنفدراسیون ها یکی از صحنه های ماندگار تاریخ فوتبال است . کارلوس پس از ناکامی در فینال جام جهانی 1998 برزیل ، چهار سال بعد توانست قهرمانی جهان را تجربه کند . او در حال حاضر مدیر تیم آنژی ماخاچ کالا روسیه است .

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *