کودکان اروپایی برخورد با اینترنت را از مهد کودک می‌آموزند/ لزوم آموزش خودکنترلی به کودکان و نوجوانان

اینترنتبه گزارش نشریه اینترنتی نوجوان ها به نقل از فارس، دکتر جانیس ریچادسون، مشاور ارشد پروژه اروپایی شبکه مدارس در دیدار با دبیر شورای عالی فضای مجازیبا تشریح مفهوم «اینترنت ایمن» و «اینترنت بهتر» در اتحادیه اروپا گفت: ما باید اینترنت بهتر داشته باشیم و در حقیت این ما هستیم که اینترنت را ایمن می کنیم نه ابزارها بنابراین نیاز داریم تا آگاهی خانواده ها ،کودکان و نوجوانان را بالا ببریم و در این راه آموزش تاثیر بسیاری دارد برای این که کودکان و نوجوانان بدانند چگونه با اینترنت برخورد کنند.

وی افزود: باید بدانیم که مشکل از کجاست و چطور می شود با آن مقابله کرد و در تحقیقاتی که انجام شده نیز به این نتیجه رسیده ایم که آموزش و ارتقای آگاهی جامعه در برابر اینترنت بهترین راه است.

مشاور ارشد پروژه شبکه مدارس اتحادیه اروپا تاکید کرد: شبکه مدارس اتحادیه اروپا متشکل از کودکان و نوجوانی است که در آن فعال هستند و اصل آموزش آنها از مهدکودک شروع می شود و می آموزند چگونه با اینترنت برخورد کنند و سعی داریم تا آنها به حقوق خود که حق اطلاعات، حق مشارکت و حق آموزش است دست پیدا کنند.

وی با بیان این که شما باید بدانید چطور می توانید از تکنولوژی استفاده کنید و بعد از آن زیرساخت مهم است، اظهار داشت: ما تیم های متخصص زیادی داریم و از سرتاسر دنیا دعوت کرده ایم و سه سال پیش متوجه شدیم که بچه ها در سن دو سالگی از تبلت استفاده می کنند و هیچ آموزشی برای خانواده ها در این زمینه وجود ندارد بنابراین از صنعت فاوا دعوت کردیم برای آموزش خانواده ها با ما همکاری کنند.

دکتر ریچادسون اعلام کرد: مدارس باید روی 5 بحث اطلاعات، ارتباطات، خلاقیت، مسئولیت پذیری و حل مشکلات تمرکز داشته باشند و باید در دوران کودکی به آنها آموزش دهیم که چگونه با تکنولوژی برخورد کنند و نحوه و تکنیک استفاده از تکنولوژی را نیز یاد بگیرند.

وی درخصوص این که چگونه می شود این پروژه ها را در ایران اجرا کرد و چه استراتژی در این خصوص باید وجود داشته باشد، تاکید کرد: استراتژی ای که می توان داشت این است که حقوق کاربران لحاظ شود و همه دسترسی داشته باشند اما این باید همراه با مهارت باشد و بین صنعت و کل جامعه تعامل ایجاد شود تا قبل از به بازار آمدن یک محصول تحلیل شود که چه کاری برای فرهنگسازی آن باید کرد.

استاد دانشگاه موناش استرالیا افزود: من از محققان ایرانی درخواست می کنم که با ما در ارتباط باشند که بتوانیم علمی را که به دست می آوریم تبادل کنیم و دوست داریم بدانیم آیا به طور متمایز فعالیت می کنیم.

وی گفت: اینترنتی که می خواهیم باید به شکلی باشد که کودکان و نوجوانان نسبت به رفتار خود مسئول باشند و خیلی خوب است که بدانیم برنامه هایی در اینترنت است که به بهتر شدن وضعیت جامعه کمک می‌کند و باید به کودکان و نوجوانان آموزش خود کنترلی بدهیم.

دکتر ریچادسون با بیان این که باید محلی باشد تا پدر و مادرها مشکلات خود را اعلام کنند، گفت: نقش پدر و مادرها در آموزش کودکان خیلی مهم است و در ایران این اتفاق بسیار خوبی است که خانوده ها نقش بسزایی در تربیت فرزندان خود دارند.

وی با تاکید بر این که به قول بنجامین فرانکلین «بچه ها با تقلید از بزرگترها یاد می گیرند پس بکوشیم امور ارزشمندی را به آنها نشان دهیم»، افزود: در سال 2003 کتابی نوشتند به اسم « مجددا فکر کنیم درباره تحصیلات بچه ها در عصر دیجیتال» و به این سوال پاسخ دادند که چرا بچه ها درس می خوانند و به مدرسه می روند. در حقیقت ابزاری برای اندازه گیری نداریم برای این که ببینم آیا تکنولوژی، ایده ها وخلاقیت بچه ها را افزایش می دهد.

مشاور ارشد پروژه اروپایی شبکه مدارس اعلام کرد: ما اطلاعات زیادی ازخطوط کمک (help line) جمع آوری کردیم و بزرگترین مفهوم مشترکی که وجود دارد این است که وقتی بچه ها در برابر اطلاعات نامناسب زیادی قرار می گیرند موجب خشونت در آنها می شود.

وی با بیان این که عقیده ندارم که همه چیز را به همه کس می شود یاد داد و همه می توانند یاد بگیرند، گفت: وقتی یک کودک سه ساله از لپ تاب استفاده می کند هم مزایا دارد و هم معایب؛ به طور مثال مغز کودک سه ساله با لپ تاب رشد سریعتر دارد بنابراین باید ارزیابی کنیم که برای هر کس چه چیزی بهتر است.

محمدحسن انتظاری دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز تاکید کرد: طرح جامع فضای مجازی سالم، مفید و ایمن با بهره گیری ازتجارب سایر کشورها و براساس شاخص های فرهنگی و اجتماعی بومی و با رویکرد مشارکت داوطلبانه کاربران فضای مجازی در جلسه 22 شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده و از خانم ریچادسون دعوت کرد تا به همراه همکاران خود در گسترش فضای مجازی متناسب با شاخص های اسلامی – ایرانی، با مرکز ملی فضای مجازی همکاری کنند.

گفتنی است؛ در پایان این دیدار دکتر جانیس ریچادسون به سوالات اعضای کارگروه فرهنگی اجتماعی مرکز ملی فضای مجازی درخصوص اقدامات و روش های ترویج فضای مجازی سالم و شیوه امکان تعامل بین کشورهای غیر اروپایی و اتحادیه اروپا پاسخ داد.

 

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
یوگا ورزش یا نماد آیین هندو / مخالفت با اجباری شدن این ورزش در مدارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *