گربه نوروزی یا پروانه های رنگی

گربه نوروزی

گربه نوروزی چیست؟

بسیاری سوال می کنند که گربه نوروزی چیست ؟ حتما برای شما هم عجیب است اگر بدانید گربه نوروزی ، گربه نیست. بلکه نوعی کرم است که به کرم گربه نوروزی هم معروف است . 

(لارو شاپرک) با نام علمی Malacosoma disstria گونه ای شاپرک از تیره شاپرک‌های پشمالو است که اواخر اسفند و اوایل تابستان از پیله بیرون می‌آید و چون دوران حضور آن نویدبخش نوروز است از دیرباز به این نام شناخته می‌شده است.

طبیعت پر از رمز و راز و شگفتی است. یکی از شگفتی های طبیعت زندگی پروانه هاست. پروانه ها دگریسی کامل دارند؛ یعنی برای آن که یک تخم به پروانه تبدیل شود 4 مرحله تخم گذاری، لارو، شفیره و پروانه بالغ را طی می کند. البته در هر مرحله نیز شکل و نوع زندگی آن تغییر می کند. مثلا در مرحله کرم بودن پروانه بیش تر از هر چیز نیاز به غذا خوردن دارد. بنابراین کرمهای پشمالوی رنگی از علف های تازه تغذیه می کنند . پروانه بالغ بیش تر به تولیدمثل می پردازد. چرخه زندگی پروانه ها بین یک ماه تا یک سال طول می کشد.

با نزدیک شدن به روزهای بهار اگر بین علف ها را بگردید کرم های پشمالو و رنگارنگی را پیدا می کنید که مردم جنوب ایران به آن ها گربه نوروزی می گویند. این کرم های پشمالو  یا گربه نوروزی رنگی همان پروانه های رنگی  آینده هستند. بسیاری از بچه ها در جنوب به دنبال گربه نوروزی هفت رنگ می گردند .
حالا اگر دوست دارید ببینید هر کرم به چه نوع پروانه ای تبدیل می شود تصاویر زیر را ببینید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ابرماه در آسمان ایران

 

زندگی مسالمت‌آمیز تمساح و پروانه‌ها

مهاجرت پروانه های شهریار، شگفت‌انگیزترین سفر دنیا!

نقاشی بر بال پروانه ها

 

3.3/5 - (14 امتیاز)

آنچه دیگرانجست و جو کرده اند:

  • https://www nojavanha com/گربه-نوروزی-یا-پروانه-های-رنگی/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *