گردنبند زرین ساسانی

ایران در زمان باستان، مهد تمدن های قدرتمند، با فرهنگ و البته هنرمند بوده است. تمدن هایی که در هر یک از این بخش ها سرآمد بوده و نام سرزمین پارس را تا گوشه گوشه جهان زبانزد خاص و عام کرده بودند. امپراتوری ساسانیان، آخرین حکومت پیش از اسلام است که از آن دوران، آثار تاریخی و باشکوهی بر جای مانده است. در تمام این آثار و ابنیه، هنر ساسانی به وضوح دیده می شود و نقش پر رنگش را می توان بازیافت. 

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

هنر دوره ساسانی یکی از دوره های شکوفای هنر ایرانی است که ویژگی های منحصر به خود را دارد. این گردنبند زرین نیز یکی از آن نمونه های جالب توجه است که بر خلاف بسیاری از آثار باستانی ارزشمندمان، در ایران و موزه ای در تهران نگهداری می شود. وقتی با دقت به این گردنبند زیبا نگاه کنید، می بینید که در قسمت پایینی خود به سه پلاک لاجوردی و درشت مزین است. بر روی پلاک های چپ و راست نقش شیری غران به صورت متقارن حکاکی شده و بر روی پلاک وسطی نیز نقشی از شاه ساسانی به تصویر کشیده شده است. در اطراف هر پلاک و در حاشیه گردنبند، دایره های ریز و طلایی به چشم می خورد که در شکل های مثلثی کنار هم قرار گرفته اند. همان طور که می بینید هر چه به انتهای گردنبند پیش می رویم، قطر آن کم تر می شود. 

این گردنبند از جنس طلا می باشد و قدمتش به حدود ۱۵۰۰ سال پیش بر می گردد. امروزه این گردنبند زرین ساسانی در موزه رضا عباسی، واقع در خیابان شریعتی در معرض دید عموم قرار دارد و می توانید در تعطیلات عید به بازدید این گردنبند زیبا بروید.

دوره تاریخی: ساسانیان

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آلبوم منحصر به فرد از تهران 90 سال قبل

قدمت: قرن پنجم تا ششم میلادی

جنس: طلا و لاجورد

محل نگهداری: موزه رضا عباسی، تهران

گردنبند ساسانی.سایت نوجوان ها (1)

  • گردنبند الماس و زمرد؛ جواهر شاهدخت قاجار

nourooz

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *