گرمازدگی و راه های درمان آن در هنگام گردش در طبیعت

گرمازدگی

اختلالات ناشی از گرمازدگی به سه دسته تقسیم می شوند: کرامپ های عضلانی ناشی از گرما، خستگی مفرط، هیپوترمی کرامپ های عضلانی ناشی از گرما:  این وضعیت شامل اسپاسم عضلات ارادی به دلیل تخلیه الکترولیتها بوده، معمولاً زمانی رخ می دهد که فرد در اثر قرارگرفتن در معرض گرما، دچار تعریق شدید شده، مقداری زیادی آب و نمک از دست بدهد و سپس توسط نوشیدن آب، کمبود مایعات خود را بدون در نظر گرفتن کمبود نمک جبران نماید (مانند بروز کرامپهای عضلانی در ورزشکاران ). مداخلات اورژانس شامل خنک نگه داشتن بیمار و خوراندن نمک و یا تزریق نرمال سالین به او می باشد.

خستگی مفرط ناشی از گرما 

این وضعیت معمولاً زمانی رخ می دهد که فرد در اثر قرار گرفتن در معرض گرما، مقادیر زیادی آب ونمک را از طریق تعریق شدید از دست بدهد. شکایات بیمار معمولاً شامل سردرد، تهوع، سرگیجه و اختلال در بینایی است. مداخلات اورژانس در این وضعیت شامل قرار دادن بیمار در جای خنک و خوراندن آب و نمک به او می باشد. در  صورت وجود حالت تهوع و استفراغ و یا بیهوش بودن بیمار تزریق وریدی نرمال سالین ضروری است.

هیپوترمی در گرمازدگی 

در موقعیت های بسیار گرم، بخصوص در هوای مرطوب و بدون باد ( شرجی )، ممکن است هیپوترمی ظاهر گردد. در چنین وضعیتی درجه حرارت بدن به بالای 40 درجه سانتیگراد رسیده , تنظیم حرارت مختل می شود . علائم شامل کانفیوژن، اغما و تشنج است. در هیپوترمی هیپوتالاموس دچار بدکاری می شود و چون بیمار عرق نمی کند(بدلیل شرایط محیطی)، پوست گرم و خشک است. معمولاً کاهش آب و الکترولیتها شدید نیست. اقدام به خنک کردن بیمار باید هر چه سریعتر صورت گیرد. مهمترین مسئله، کاهش سریع درجه حرارت بدن تا 35 درجه سانتیگراد است. شستشوی بدن توسط الکل، خواباندن بیمار در یخ، استفاده از پنکه یا کولر، غوطه ور کردن بیمار در آب سرد و استفاده از پتوهای خنک کننده می تواند کمک کننده باشد. مطلقاً آسپرین جهت کاهش تب استفاده نکنید، زیرا نه تنها نمی تواند درجه حرارت را در این افراد تصحیح کند، بلکه دارای یک اثر منفی روی هموستاز بدن است که در این شرایط می تواند بسیار خطرناک باشد. کنترل حرارت بدن باید از طریق رکتال صورت گیرد. زمانی که درجه حرارت به 39 درجه سانتیگراد رسید. عملیات خنک کننده باید متوقف گردد تا از عوارض احتمالی هیپوترمی جلوگیری به عمل آید. مانیتورینگ دقیق بیمار از نظر افزایش مجدد درجه حرارت لازم است. از بروز لرز در بیمار ممانعت بعمل آورید،  زیرا لرزیدن موجب افزایش درجه حرارت بدن می شود. در صورت بروز لرز حین خنک کردن بیمار، بلافاصله عامل خنک کننده را حذف نمایید.

کویرگردی

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خاموش کننده صدای خروپف!

mosabeghe

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *