گیاه میموزا یا گل قهر و آشتی به همراه فیلم!

گل قهر و آشتی یا گیاه میموزا

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

 نام انگیلیسی این گیاه  است   Humble plant , Sensitive plant نام فارسی این گل , حساس یا گل قهر یا گل قهر و آشتی است. گل قهرو آشتی ،چند ساله با ساقه های چوبی تیغ دار است . بلندی این گل به  ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر می رسد. برگهای آن مرکب و هر گروه ۳ تا ۴ برگ مرکب از یک نقطه خارج شده و از آن نقطه با دمبرگ بلندی به ساقه اصلی وصل می شود. هر برگ مرکب دارای ۲۴ تا ۴۰ جفت برگچه باریک و دراز است و به این ترتیب هر برگ مرکب را به صورت پر طیور در می آورد .

چون به محض تماس دست ، برگها به سمت پایین خم شده و با دمبرگ به طرف ساقه جمع می شوند، آن را گیاه حساس می نامند. این گیاه بومی برزیل است و در ایران از نظر زیبایی در گلخانه ها کشت می شود. قهر و آشتی میانه چندان خوبی با سایه ندارد. این گیاه حداقل به هشت ساعت نور خورشید در روز نیاز دارد و می‌تواند نور مستقیم خورشید و البته کمی سایه را نیز تحمل کند. برای فراهم کردن نور مناسب گیاه بهترین کار قرار دادن آن کنار یک پنجره نورگیر است.

 گل قهر و آشتی یا گیاه میموزا

از نظر ترکیبات شیمیایی در عصاره برگهای گل قهر و آشتی، ماده ای شبیه به آدرنالین یافت می شود، به علاوه در گیاه آلکالوئید میموزین مشخص شده است.اگر از گل قهرو آشتی  خوب مراقبت کنید ،می توان از گلهای زیبای صورتی رنگ آن در فصل تابستان بهره ببرید.اگر می خواهید این گل را در منزل نگهدای کنید باید آن را از دسترس بچه ها دور نگهدارید زیرا درصورت تماس مداوم، عوامل محرک حساسیت را از دست می دهد و اسیب می بیند .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نمایش تصاویر سه بعدی روی آب

گل قهر و آشتی علاوه بر زیبایی ظاهری خواص دیگری نیز دارد. تحقیقات نشان داده است که این گیاه می‌تواند کیفیت خاک را افزایش دهد و آن را تصفیه کند. همچنین این گیاه خواص آنتی‌اکسیدان و آنتی باکتریال نیز دارد. گفتنی است میموزا یکی از گیاهان مورد علاقه گیاه‌شناسانی است که بر روی رفتار گیاهان مطالعه می‌کنند و همواره توسط آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 گل قهر و آشتی یا گیاه میموزا

چرا گل قهر می کند ؟

اگر به جایی که برگها به ساقه متصل می شوند دقیقاً نگاه کنیم, متوجه می شویم که درآن قسمت برآمدگی نسبتاً کلفتی وجود دارد. در واقع این برآمدگی شامل تعداد زیادی از سلول های دیواره ای نازک است.   وقتی برگ  آب جذب می کنند متورم می شوند و به محض خروج آب از آنها، چروک شده و در نتیجه برگها پیچ می خورند.

برگ های گل قهرکن نسبت به هر عامل محرکی، حتی یک قطره آب یا یک حشره کوچک حساس هستند .  به محض برخورد هر شیء با آن و یا لمس برگها با دست، آب از سلول های دیواره ای نازک خارج شده و وارد ساقه می شود. در نتیجه سلول ها چروک شده و برگها شادابی خود را از دست می دهند و جمع می شوند . وبه این ترتیب   قهر می کنند.معمولاً چند لحظه طول می کشد تا گل قهر کند زیرا انتقال آب از سلول ها به ساقه ظرف چند دقیقه انجام می شود. اما آشتی کردن و برگشتن به حالت اولیه چند دقیقه طول می کشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آبشار مارگون، بلندترین آبشار چشمه ای جهان

گل قهر و آشتی میتواند توسط انواع آفات،من جمله:مایت های عنکبوتی قرمز،شپشک آرد الود و تریپس مورد تهاجم قرار بگیرد .توجه داشته باشید که برای کنترل آفات این گیاه نباید از صابونهای ضد حشره استفاده کرد چرا که استفاده از این نوع محصولات باعث سیاه شدن و خرابی برگها می شود .

گل قاصدک، گل خوش خبر

3/5 - (2 امتیاز)

1 thoughts on “گیاه میموزا یا گل قهر و آشتی به همراه فیلم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *