گورخر

t گورخر

در مورد گورخر ها چه می دانید؟ خط های بدن این حیوان مشکی است یا سفید ؟آیا تا به حال به این سوال فکر کرده اید؟ آیا می توانید به این سوال پاسخ دهید؟اگر شما عزیزان پاسخ این سوال را می دانید؟ می توانید در قسمت نظر خواهی جواب خود را برای ما ارسال کنید.

گورخر

قبل از تحقیق و فکر کردن در مورد این سوال بیایید قدری بیش تر با این حیوان آشنا شویم.

ویژگی ها

 گورخر جزء خانواده چهار پایان  و اسبیان است که هرکدام طرح منحصر به فرد و متفاوتی از خط  های سیاه و سفید دارد.  بدین ترتیب نوارهای راه‌راه هیچ دو

گورخر

گورخری شبیه به هم نیست و مانند اثر انگشت انسان یک طرح یکتاست. گورخرها به صورت گله ای زندگی میکنند و هر گله از خانواده‌های زیادی تشکیل شده‌است و هر حیوان اعضای خانوادهٔ خود را از روی طرح خط‌های بدنشان تشخیص می‌دهد.  گورخرها در موقع حرکت٬به صورت منظم و هماهنگ حرکت میکنند و حتی ضرب آهنگ حرکتشان با ضعیف ترین عضو خانواده خود هماهنگ میکنند.

محل زندگی

گورخر حیوانی وحشی است و عمدتا در آفریقا زندگی می کند. گورخرها انواع مختلف دارند و نوع ساده یا اصطلاحا ” گورخر دشتی” دمی به اندازه نیم متر دارد. یک نوع از این حیوان “گورخر دو راهه” نام دارد چون بدن این گونه راه راه سیاه و سفید است و مانند یک پیاده رو عابرین می ماند!

گورخر

گورخر حس شنوایی و بینایی قوی دارد.

 جالب است بدانید گورخر ها ایستاده می خوابند! غذای گورخر به طور کلی علف است.

بر اساس تحقیق جانورشناسان از روی گوش های این جانور می توان حالت درونی این حیوان را متوجه شد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تنگه دم اسب؛ تنگه ای بهشتی در قلب فارس

گور خر ایرانی بدون خط های سفید و سیاه است! این نژاد آسیایی که نسلش در معرض خطر انقراض است بزرگ تر از الاغ است و رنگ پوستش عمدتا قهوه ای است.

گورخر

بهرام گور فروانروای دوره ساسانی در ایران به شکارچی بودن مشهور بوده است. بهرام  در آخرین شکارش به دنبال گورخرها خود طعمه مرگ شد.

 این رباعی خیام همین مطلب را یادآوری می کند:

آن قصر که در آن بهرام جام گرفت                     آهو بچه کرد و روبه آرام گرفت

بهرام که گور می گرفتی همه عمر                      دیدی که چگونه گور بهرام گرفت

 اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

کاردستی گورخر

چرا بدن گورخر راه راه است؟

عکاسی از حیوانی نادر و ترکیبی

امتیاز به این نوشته

‫8 نظر ارسال شده در “گورخر

  1. negarin :

    کودکی از گورخری می پرسد : تو سفیدی با خط های سیاه یا سیاهی با خط های سفید ؟
    گورخر می گوید : تو مهربانی و بعضی وقت ها بداخلاق می شوی یا بد اخلاقی و بعضی وقت ها خوش اخلاق می شوی ؟ تو درس خوانی و بعضی وقت ها تنبل می شوی یا تنبلی و بعضی وقت ها در می خوانی ؟ تو شادی و بعضی وقت ها غمگین می شوی یا غمگینی و بعضی وقت ها شاد می شوی؟

    کودک راهش را کشید و رفت و دیگر هیچ وقت از یه گورخر درباره ی خط های روی بدنش سوال نکرد . من هم که حسابی از این ماجرا درس گرفته ام ترجیح می دم چیزی نگم . شماها هم دیگه بیخیال شید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *