, ,
,

گورستان های شگفت انگیز (26)

اگرچه نام گورستان اغلب پیوندی دیرینه با دنیای ترس و وحشت دارد، اما گاهی این آرامگاه‌های ابدی به دلیل برخورداری از امتیازاتی ارزشمند، جذابیتی متفاوت پیدا کرده‌اند.

این واقعیتی انکارناپذیر است که ما از مرگ برای خود شبحی ترسناک ساخته‌ایم که اغلب حتی از تفکر در مورد آن طفره می‌رویم. به همین خاطر این امر کاملا قابل درک است که چرا گورستان‌ها به عنوان مکان‌هایی ترسناک شناخته می‌شوند. در واقع حضور اجساد و احتمالا ارواح و اشباح بهترین توضیح برای این مسئله است.

گورستان های شگفت انگیز (1)

اما این حقیقت ابدا به این معنی نیست که تمام گورستان‌هایی که در گوشه و کنار جهان ساخته شده‌اند، لزوما مکان‌های ترسناکی بوده و مناسب گشت و گذار در دنیای گردشگری وحشت باشند. چرا که در این میان شاهد نمونه‌هایی هستیم که علاوه بر آن بُعد ماورایی و ترسناک، از زیبایی و دلفریبی خاص نیز بهره دارند که دیگر گردشگران عاشق ماجراجویی نمی‌توانند بی‌تفاوت از کنارشان عبور کنند.

در بیشتر مواقع تابش شعاع‌های درخشان خورشید برای زندگی بخشیدن به مکانی خفته در سکوت و آرامش همچون یک گورستان کافی است تا شاهد به جریان افتادن زندگی در تار و پودی باشیم که اساسا با مفهوم مرگ و نیستی درهم آمیخته است. براین اساس باید اعتراف کنیم که گورستان‌ها در طول روز و در میان روشنایی، مکان‌هایی چه بسی زیبا و شگفت انگیزند، اما شب هنگام که تاریکی جای روشنی را گرفته و صدای جریان زندگی رو به خاموشی می‌گذارد، گورستان نیز به کالبد اصلی خود بازگشته و از نو به کابوسی ترسناک مبدل می‌شود که تنها عده‌ای مایل به گشت و گذار در آن هستند.

گورستان های شگفت انگیز (2)

اما در این میان شاید برایتان جالب باشد که بدانید شماری از مردمان این جهان، شیفته‌وار عاشق قبرستان و تماشای ردیف‌های سنگ قبر هستند! بله، تعجب نکنید، واقعیت این است که این گورستان‌های قدیمی نه فقط به خاطر ترس و وحشت حاکم بر فضایشان که گاهی فقط و فقط به خاطر چشم‌اندازهای منحصربه‌فرد و تماشایی خود مورد توجه قرار می‌گیرند.

«لورن رودز» (Loren Rhoads) از جمله‌ی این افراد است که مشخصات بیش از ۱۵۰ گورستان را در وبلاگ خود به نام «CemetryTravel.com» مستندسازی کرده است.

او می‌گوید بازدید از گورستان‌ها به ویژه در ایام تعطیلات، به او کمک می‌کند تا ارزش‌های حاکم بر جوامع پیرامون خود را درک کرده و ارتباط بیشتری با مردمانی برقرار کند که در گذشته زیسته و زندگی خاص خود را داشتند. او همچنین کتابی نیز با نام «سفرهای ماجراجویانه در گورستان» (Wish You Were Here: Adventures in Cemetery Travel) را در همین رابطه به رشته تحریر درآورده است.

گورستان های شگفت انگیز (3)

در حقیقت این ماجراجوی مشتاق دنیای مرگ در این زمینه دست به جستجو‌های گسترده‌ای زده و دنیای مجازی را در پی کشف جزئیات بیشتر در مورد این مکان‌ها زیر و رو کرده است. از طرف دیگر شاید ذکر این نکته نیز خالی از لطف نباشد که در آمریکا دروسی در رابطه با این علاقه‌ی عجیب وجود دارد که در قالب یازده فصل نکات کلیدی را در این مورد بیان می‌کنند. از سوی دیگر عشق به گورستان، فیلمبرداری و عکاسی از سنگ‌های قبر و دیگر مسائل از این دست به خرده فرهنگی رو به رشد مبدل شده است که از قضا عاشقانی سرسخت دارد.

گورستان های شگفت انگیز (4)

از سوی دیگر این روزها شاهد جلب توجه بیشتر مردم به سمت گورستان‌هایی هستیم که از آنها با عنوان گورستان تسخیر شده نام برده می‌شود، به عنوان مثال گورستانی واقع در پاریس «Paris’s Père Lachaise cemetery» سالانه بیش از یک و نیم میلیون نفر را گردشگر را جذب خود کرده است. هر چند علاوه بر پیش زمینه ترسناک، این گورستان ویژگی‌های خاصی هم برخوردار است که در شماری از نمونه‌های مشابه شاهد آنها هستیم. این مکان‌ها علاوه بر داستان‌های ترسناک شبانه از نوعی زیبایی طبیعی برخوردارند که در تلفیق با چشم‌انداز سنگ قبرهای تزئین شده و پر زرق و برق، مقابر با معماری جالب، ساکنان سرشانس، تاریخ زنده و رنگارنگ و حتی حیات وحش جلوه‌ای صد چندان به خود گرفته است.

گورستان های شگفت انگیز (5)

فیلسوف طبیعت گرا «جان مویر» (John Muir) به ویژه از زیبایی دلفریب «گورستان بوناونچر» (Bonaventure Cemetery) در شهر ساوانا بسیار الهام گرفته است. او مدت‌ها قبل از آنکه این گورستان در اثر «نیمه شب در باغ خیر و شر» (in Midnight in the Garden of Good and Evil) به نمایش درآید، در کتابش با عنوان «مسیر هزار مایلی تا خلیج» (A Thousand-Mile Walk to the Gulf) به این گورستان اشاره کرده و در توصیف آن نوشته است که زمزمه‌ی آب جاری، نغمه‌ی پرندگان، خودنمایی باشکوه گل‌ها، آرامش و فضای مملو از سکوت و فاقد اصوات مزاحم و دریفی از درختان بلوط از جمله خصوصیاتی است که این مکان را به یکی از مثال‌های دلپذیری تبدیل کرده که از دید او بهترین مکان برای جریان نور و زندگی هستند.

گورستان های شگفت انگیز (6)

گورستان، یک مکان زیبا برای تدفین، جایی که ممکن است برای قرن‌ها مقصد نهایی بسیاری از انسان‌ها باشد. اما فراموش نکنیم برای ما که هنوز مسافرت خود را به پایان نرسانده و به ملاقات مرگ نرفته‌ایم، این مکان‌ها می‌توانند تلفیقی جادویی از سحر و افسون صبحگاهی و ترس و وحشت شبانگاهی باشند که در هر دو صورت این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

در خلال سفر تصویری که برای شما عزیزان تدارک دیدیم شما می‌توانید به بازدید «گورستان قله کویا» (Mount Koya cemetery ) در کشور ژاپن بروید، جایی که ده هزار فانوس در منظره‌ای جنگلی می‌درخشند، می‌توانید نگاهی به گورستان (Oaxaca) در مکزیک داشته باشید و جادوی یک پیاده روی ساحلی در سیدنی را درک کنید که بازدید کننده را در نهایت به «گورستان ویورلی» (Waverley Cemetery ) می‌رسانند، جایی که مردگان از خفتن بر بستری کوهستانی و تماشای چشم‌اندازی ناب لذت می‌برند که کوه و اقیانوس را به هم پیوند داده است.

گورستان بونا ونچر، ساوانا، جورجیا، آمریکا

گورستان های شگفت انگیز (7)

گورستان ویورلی، سیدنی، استرالیا

گورستان های شگفت انگیز (8)

گورستان پاریس، فرانسه

گورستان های شگفت انگیز (9)

گورستان «Oaxaca»، مکزیک

گورستان های شگفت انگیز (10)

گورستان مرجانی یادبود نپتون (Neptune Memorial Reef)، فلوریدا

گورستان های شگفت انگیز (11)

گورستان مری (Merry)، ساپانتا (Sapanta)، رومانی

گورستان های شگفت انگیز (12)

گورستان (Okunoin)، قله کویا، ژاپن

گورستان های شگفت انگیز (13)

گورستان های گیت، لندن

گورستان های شگفت انگیز (14)

گورستان ملی «Fort Rosecrans»، سن دیه‌گو

گورستان های شگفت انگیز (15)

گورستان «مونت رویال» (Mount Royal)، مونترال، کانادا

گورستان های شگفت انگیز (16)

گورستان «گرین وود» (Green-Wood)، بروکلین، نیویورک

گورستان های شگفت انگیز (17)

گورستان «پونتا آرنا» (Punta Arenas)، شیلی

گورستان های شگفت انگیز (18)

گورستان «Mount Auburn»، کمبریج، ماساچوست

گورستان های شگفت انگیز (19)

گورستان ریکولتا (Recoleta)، بوینس آیرس، آرژانتین

گورستان های شگفت انگیز (20)

گورستان «ساوت استریت پارک» (South Park Street)، کلکته، هند

گورستان های شگفت انگیز (21)

گورستان قدیمی یهودیان، پراگ، جمهوری چک

گورستان های شگفت انگیز (22)

گورستان هالیوود (Hollywood Forever)، هالیوود، کالیفرنیا

گورستان های شگفت انگیز (23)

گورستان یادبود میلان (Milan Monumental)، ایتالیا

گورستان های شگفت انگیز (24)

مقبرة‌الشعرا، تبریز، ایران

گورستان های شگفت انگیز (25)

امیدوارم از این گشت و گذار تصویری لذت برده باشید، تصاویری که به شما نشان می‌دهند حتی در دل گردشگری وحشت هم چیزهایی زیبا و خواستنی برای بازدید کردن وجود دارد.

کجارو

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید