, ,
,

گل یاس

خسته از کار روزانه به خانه برمی گردم، قدم به حیاط می گذارم که با عطر دل انگیز یاس معطر شده، استشمام همین عطر کافیست که نیمی از خستگی را یک باره از تنم به در ببرد.

جلوتر می روم، داخل خانه می شوم مثل همیشه برای عصرانه چای یا قهوه حاضر می کنم و غرق در افکارم به حیاط باز می گردم. لبه باغچه می نشینم و از تنهایی خود لذت می برم، تنهایی که چون حریمی مقدس کسی را یارای ورود به آن نیست. همانطور که در انتظار خنک شدن عصرانه ی ساده خود هستم دل مشغولی های همیشگی ذهنم را پر می کند. گویی گذر زمان کم کم مرا از مردم اطرافم دورتر می سازد، خودم هم نمی دانم دلیل این تغییرات چیست، دگرگونی های ناگهانی؟ نه، مطمئنم که ناگهانی نیستند.

مدتهاست که جور دیگری به مسائل می اندیشم. در تار و پودشان تعمق می کنم و این مرا از سطح اشیا دور تر می سازد. چایم را فراموش می کنم، دیگر سرد شده، کم کم می نوشمش و بعد قدم زنان به طرف بوته ی یاس که حالا دیگر برای خودش درخت بزرگی شده، می روم، زیرش می نشینم و او بدون هیچ چشم داشتی گلهایی که تنها دارایی اش محسوب می شوند را سخاوتمندانه به سر و رویم می ریزد، انگار برای اینکه هر روز تنها قدری آب به پایش می ریزم از من تشکر میکند. قدردانی حس بی نظیری است، حسی که شاید این روزها در انسان های پر مدعا و دو روی* عصر حاضر، روز به روز در حال رنگ باختن باشد اما گیاهان اصالت خود را فراموش نکرده اند. شیر آب را باز می کنم تا خاک باغچه را سیراب کنم و یاس مهربان من که آلوده به رنگ و بوی انسان های پوک پر از اعتماد* نیست، کاشی های حیاط را گلباران می کند. خنکای غروب آمیخته به بوی خاکِ خیس طبع نوشتن را در من زنده می کند…

* این جهان پر از صدای پاهای مردمیست

که همچنان که تو را می بوسند

در ذهن خود طناب دار تو را می بافند..

(قطعه ای از شعرِ شاعر گرانقدر “فروغ فرخزاد” از مجموعه “ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد…”)

 

یادداشت سردبیر:

به قلم خانم مهتاب انشائی

برچسب ها:
یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. هدهدقندی 4 سال قبل

    با سلام :
    با این متن به یاد اولین روز های نوجوانی و تنهایی های الانم افتادم ممنون
    فوق العاده است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید