یه لقمه محیط زیست؛ آدامس های عزیز! در نهایت چه می شوید؟

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمن رضائیان:

واکنش: امروز یک سوال مهم برایم پیش آمد. یک سوال مهم در مورد آدامس! داشتم فکر می کردم وقتی آدامس مان را دور می اندازیم چه اتفاقی می افتاد؟ منظورم این است آدامس که تجزیه نمی شود، پس در نهایت چه می شود؟

واقعیت: واقعا هم این سوال خیلی مهم است. چون آدامس، خوردنی محبوبی است که مقدار بسیار زیادی از آن مصرف می شود و در واقع نمی توانیم بگوییم کسی آدامس نخورد. کلا آدامس خوراکی عجیبی است.

واکنش: چرا عجیب؟

واقعیت: چون اسمش خوردنی است اما واقعا نمی توان آن را خورد و قورت داد! از طرفی دیگر نمی شود آن را راحت در سطل زباله انداخت چون تخریب ناپذیر است. یعنی مدت بسیاری طول می کشد تا تجزیه شود. برای همین، مسئله دفع آن خیلی مهم می شود.

واکنش: خب حالا واقعا باید چه کار کنیم؟

واقعیت: یک روش بسیار خوب این است که آن را لای یک تکه کاغذ بپیچیم و بعد در سطل زباله بیندازیم. در این صورت همراه با زباله های دیگری که طی فرآیند دفع، سوزانده یا دفن می شوند از بین می روند. اما اگر آن را همینطوری بین زباله ها رها کنیم دردسر ساز می شود.

واکنش: بعضی ها هم آدامسشان را در خیابان و طبیعت رها می کنند. واقعا بی فرهنگی است!

واقعیت: جدا از اینکه یک حرکت غیرفرهنگی است به خاطر همان مشکل تجزیه، باعث آسیب رسیدن به محیط زیست می شود. حتی گاهی حیوانات و پرندگان هم به اشتباه این آدامس ها را می خورند. سیستم گوارش حیوانات هم مثل ما انسان ها نمی تواند آدامس را جذب کند و همین مسئله گاهی موجب مرگشان می شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نگاهی به خطرات استفاده از گوشی موبایل حین رانندگی

واکنش: یعنی بی فرهنگی ما گاهی باعث مرگ حیوانات می شود.

واقعیت: بله، متاسفانه همینطور است. این در حالی است که موجودات دیگر هم مثل ما حق زندگی دارند و ما اگر به حقوق آنها معتقد هستیم و دوستشان داریم نباید کاری کنیم که حق زندگی از آنها گرفته شود.

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *